ZAMEK Culture Centre

REZYDENCI W REZYDENCJI \ spotkanie z Barbarą Klak


Spotkanie z Panią Barbarą Klak  – niewidomą działającą na rzecz osób niewidzących bądź niedowidzących
prowadzenie: Jędrzej Nowicki i Paulina Piórkowska


Kiedy dostaliśmy zaproszenie do wzięcia udziału w rezydencji Gosi Bartosik „New Women Order – twórczość, wspólnoty i rewolucje kobiece XXI wieku” od razu pomyśleliśmy o Pani Barbarze Klak. Pani Basia jest osobą, która straciła wzrok kilka lat temu. Od tego czasu nie ustaje w walce o rozpropagowanie w Polsce żółtej opaski, która jest międzynarodowym symbolem osób niewidomych. Sama porusza się bez laski, polegając na pamięci i pomocy osób napotkanych na ulicy. Poruszając się po swojej okolicy, każdej napotkanej osobie opowiada  swoją historię. Postanowiliśmy zorganizować spotkanie z Panią Barbarą – kobietą o niezwykłej sile, stale pokonującą szereg przeciwności. Zaprezentujemy także naszą interwencję artystyczną.

„Nie odpuszczę walki o wzrok. Każdy przypadek jest indywidualny, nadzieja umiera ostania.”*

Jędrzej Nowicki – rocznik 1995. Fotoreporter Gazety Wyborczej. Student na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W swojej pracy skupia się na problemach wykluczenia społecznego, praw człowieka, solidarności i niesprawiedliwości. Jego zdjęcia można było oglądać w galerii Neue Osten w Dreźnie czy poznańskiej galerii PixHouse. Brał też udział w projekcie interdyscyplinarnej współpracy IS UAM z Pracownią Sztuki w Przestrzeni Społecznej UAP pt. Interwencja Socjologiczna w Kontekście Sztuki Współczesnej,w ramach którego odbyła się wystawa Trzeba powiedzieć – z archiwum społecznego gentryfikacji w Galerii Tak w Poznaniu (2017).

Paulina Piórkowska – rocznik 1995. Świeża absolwentka studiów licencjackich na Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu – specjalność krytyka i promocja sztuki (2014 - 2017). Laureatka konkursu Aneks – konkurs dla młodych artystów organizowanego przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu (2017). Brała udział w wielu wystawach, m. in.: Młodzi widzą w Teatrze Nowym w Warszawie (2016), Bezdomna Ziemia zorganizowanej w ramach Dni Lokatorskich w Centrum Społecznym Kowalska 7 w Lublinie (2016), Godzina Trzech Wiedźm w Galerii Piekary (2016). Współtwórczyni projektu interaktywnego oraz zina Dziewczyństwo, który zaprezentowany został w Scenie Roboczej w Poznaniu, lokalu_30 w Warszawie oraz na wydarzeniu #Think Pink we Wrocławiu(2017). Brała udział w projekcie interdyscyplinarnej współpracy IS UAM z Pracownią Sztuki w Przestrzeni Społecznej UAP pt. Interwencja Socjologiczna w Kontekście Sztuki Współczesnej, w ramach którego odbyła się wystawa Trzeba powiedzieć – z archiwum społecznego gentryfikacji w Galerii Tak w Poznaniu (2017).

* wypowiedz Pani Basi w programie Interwencja w 2012 roku


Events

Date
Categories
Participants