
NAJNTISY FOREVER! Popkultura w Polsce lat 90. | WERNISAŻ
-
TypSztuki wizualne
-
MiejsceSala Wystaw
-
Godzina g. 18
-
Data 21.03.2025
WERNISAŻ WYSTAWY
Kultura popularna bywa lekceważona, zaś jej praktyki – infantylizowane. Na wystawie „Najntisy forever! Popkultura w Polsce lat 90.” docenimy to, co prywatne, oddolne i nieelitarne. Polskie lata 90., zwykle omawiane w kontekście transformacji ekonomicznej i ustrojowej, pokażemy przez pryzmat codziennych, powszechnych praktyk i przedmiotów, przeobrażonych wraz z wejściem naszego kraju w krwioobieg zachodniej kultury konsumpcyjnej. Artefakty kultury popularnej udostępnimy do samodzielnego – ponownego lub pierwszego – odkrycia i doświadczenia, oglądania i używania.
W poszczególnych częściach wystawy między innymi odtworzymy kasety VHS, posłuchamy na walkmanie muzyki, pogramy na starych automatach, poczytamy pierwsze kioskowe „Supermany” i wypróbujemy dawne Lego, Transformersy i Barbie. Zbadamy ówczesne transformacje kulturowe i zastanowimy się nad naturą nostalgii za latami 90., jej przyjemnościami i zagrożeniami. Jak działa pamięć i czy nie spłatała nam figla?
Dla kogo?
Podobno nie ma wystawy „dla każdego(-ej)”, ale – zaryzykujmy! Na „Najntisach” osoby w średnim wieku powrócą do czasów swego dzieciństwa i młodości. Ta grupa jest szczególnie podatna na trendy nostalgii za minionym czasem. Na wystawie przypomnimy tamte praktyki kulturowe i poddamy refleksji to, czym były lata 90. w wymiarze osobistym i społecznym. Młodzi dorośli będą mogli zapoznać się z technologiami i gadżetami ostatniej dekady XX wieku, zestawiając własne i medialne wyobrażenia z autentycznymi artefaktami epoki. Dla seniorów(-ek) wystawa będzie nie tylko okazją do przywołania wspomnień, ale też sposobnością przekazania doświadczeń i wiedzy z tamtego czasu młodszym pokoleniom. Dla dzieci i młodzieży zetknięcie z ekspozycją będzie miało walor edukacyjny. Przy złożonych problemach poruszanych w ramach ekspozycji, język tekstów na wystawie będzie prosty i popularyzatorski.
kurator: Tomasz Żaglewski
aranżacja: Anna Sarnowska, Paulina Płachecka
identyfikacja graficzna: Ida Piotrowska
producentka: Dorota Żaglewska_________________________
opisujemy
Wielobarwna grafika podzielona na cztery części. W lewym górnym rogu rysunkowy Game Boy, obok dwa otwarte czasopisma/komiksy. W lewym dolnym rogu kaseta VHS, w prawym biały napis: „Najntisy forever! Popkultura w Polsce lat 90.”.