
Strefa NGO. Organizacje pozarządowe
-
TypPrzestrzeń miasta
-
Miejsceul. Święty Marcin
-
Godzina g. 10
-
Data 11.11.2024
organizacje pozarządowe
g. 10-14
FUNDACJA AITWAR
Fundacja Aitwar wspiera wszelkie przejawy kultury, jest otwarta na kształtowanie umiejętności uczestnictwa w kulturze i nauce. Skupia się na inspirowaniu i upowszechnianiu nowych oraz nietypowych postaw artystycznych i edukacyjnych, które oddziałują na społeczeństwo.
Przy stoisku Fundacji Aitwar spotkasz wolontariuszy(-ki) z Yasnej Izby i grupy nieformalnej „Wdzięczne serce”.
Oprócz warsztatów związanych z Imieninami Ulicy Święty Marcin, dowiesz się o działaniach „Przychodni Kultury” w Poznaniu i inicjatywie Koła Gospodyń i Gospodarzy Miejskich.
Dla dzieci warsztaty plastyczne, związane z poznańskimi legendami i Świętym Marcinem.
ROWEROWY POZNAŃ
Jesteśmy ludźmi, których nakręca Poznań! Działamy, żeby w naszym mieście dobrze się żyło. Specjalizujemy się w promocji ruchu rowerowego, ale działamy też na rzecz budowania lokalnej społeczności, edukacji transportowej i dobrej jakości przestrzeni publicznej – tak o sobie mówią członkowie i członkinie Stowarzyszenia Rowerowy Poznań.
To osoby profesjonalne i zorganizowane, budujące przyjazny zespół, w którym można realizować swoje zainteresowania. Łączy ich pasja, ale też świadomość, że działalność społeczna jest dodatkowym zajęciem, które trzeba godzić z pracą, edukacją i czasem z bliskimi.
Program Rowerowego Poznania podczas Imienin Ulicy
• przejażdżki rikszą i rowerem cargo;
• gry edukacyjne;
• możliwość rozmowy o rowerowym rozwoju Poznania;
• możliwość otrzymania bezpłatnej mapy tras rowerowych;
• możliwość zakupu gadżetów Rowerowego Poznania (torby na zakupy, kubki, breloczki i workoplecaki), a tym samym wsparcie codziennej działalności stowarzyszenia.
HOSPICJUM PALIUM
Hospicjum jest przede wszystkim Domem, w którym czeka się na osoby, które potrzebują opieki oraz na te, które chcą ją sprawować w bardzo różnoraki sposób – nie tylko pod postacią profesjonalnej opieki. W tym Domu każdy chce czuć się potrzebny, zarówno ci, którzy ofiarowują swoją wiedzę i doświadczenie, swój czas i serce, jak i ci, którzy niosą trudny do udźwignięcia ciężar swojej choroby, zbliżania się do kresu życia.
Hospicjum oferuje też pomoc w opiece domowej nad chorym.
Symbolem działania Hospicjum Palium jest motyl.
Stoisko Hospicjum Palium podczas Imienin Ulicy:
• sprzedaż rękodzieła stworzonego przez wolontariuszy(-ki) hospicjum [wolontariusze(-ki) medyczni(-e) oraz seniorzy(-ki), w tym z Klubu Seniora Batory);
• warsztaty plastyczne (malowanie motyli) dla dzieci i wszystkich chętnych;
• możliwość rozmowy o działalności hospicjum.
g. 10-18
ZUPA NA GŁÓWNYM
Stowarzyszenie „Zupa na Głównym” istnieje od 7 lat. Działa na terenie Poznania, wspierając osoby ubogie i w kryzysie bezdomności. Jego działalność jest szczególnie związana z Wildą, gdzie stowarzyszenie ma swoją siedzibę oraz gdzie angażuje się w lokalne inicjatywy.
Wszystko zaczyna się od przysłowiowej miski zupy dla osób w potrzebie. W każdą sobotę wolontariusze(-ki) przygotowują 100 litrów zupy, około 200 kanapek, kilkadziesiąt litrów kawy oraz herbaty. Ze wsparcia „Zupy na Głównym” w postaci darmowego posiłku co tydzień korzysta 180 i więcej osób, a przez cały okres działalności wydała ona ponad 43 tysiące misek z zupą i jeszcze więcej kanapek.
W czasie cotygodniowego sobotniego spotkania jest udzielana podstawowa pomoc medyczna, są prowadzone zapisy na dedykowane paczki z odzieżą, obuwiem, środkami czystości. Dla osób, które są gotowe na zmiany stowarzyszenie prowadzi mieszkanie wspierane. Stowarzyszenie prowadzi na Wildzie świetlicę dla pań, w której mogą one spotkać się, zjeść wspólne śniadanie, wykąpać się, wyprać odzież, skorzystać ze wsparcia i pomocy w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach.
Działalność stowarzyszenia w głównej mierze opiera się na wolontariacie, a większość z aktywności jest realizowana dzięki wsparciu społecznemu, zbiórkom odzieży i pieniędzy, których całość jest przeznaczona na wsparcie najbardziej potrzebujących.
g. 10-21
POGOTOWIE SPOŁECZNE
Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne skupia się na niesieniu pomocy osobom potrzebującym poprzez tworzenie wspólnot, grup samopomocowych, programów edukacyjnych i terapeutycznych. Misją stowarzyszenia jest budowanie wspólnot dla osób zagrożonych i wykluczonych społecznie, których celem jest tworzenie możliwości rozwoju osobistego i społecznego.
Na stoisku Pogotowia Społecznego przy ulicy Święty Marcin znajdziesz rękodzieło wytworzone przez uczestników(-czki) programu Centrum Integracji Społecznej „Darzybór”, realizowanego przez Pogotowie Społeczne. Warto zatrzymać się i porozmawiać o otwierającym się właśnie przy ulicy Ratajczaka stałym punkcie Pogotowia Społecznego.
Program Pogotowia Społecznego podczas Imienin Ulicy:
• warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży;
• sprzedaż wyrobów rękodzielniczych stworzonych przez podopiecznych Pogotowia Społecznego.
g. 14-18
PO-DZIELNIA
Po-Dzielnia to freeshop działający od 6 lat w Poznaniu przy Głogowskiej 27. Główną ideą projektu jest wydłużenie życia przedmiotów, ograniczenie konsumpcjonizmu, promowanie upcyklingu i umiejętności naprawiania rzeczy.
Na co dzień Po-Dzielnia przyjmuje rzeczy, które są zbędne dla jednych, a które mogą okazać się przydatne dla innych mieszkańców(-nek) naszego miasta – całkowicie za darmo!
Podczas Imienin Ulicy organizacja będzie promować ideę dzielenia się i wydłużenia życia przedmiotów. To ich sposób na zatroszczenie się o świat i drugiego człowieka.
Na stoisku znajdziecie wieszak z rzeczami do zabrania. Odbędą także upcyklingowe warsztaty: torby z t-shirtów, szarpaki dla psów z krawatów i ozdoby z papierowej wikliny.
FUNDACJA DOM AUTYSTY
Fundację Dom Autysty założyła grupa rodziców nastolatków, uczęszczających do szkoły dla dzieci z autyzmem w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Z. Tylewicza w Poznaniu.
Głównym celem fundacji jest zabezpieczenie przyszłości całkowicie niesamodzielnych autystycznych dzieci – po ukończeniu edukacji, a przede wszystkim po śmierci rodziców. Placówka jest otwarta także na inne dorosłe osoby z autyzmem. Prowadzi dzienne zajęcia dla osób z Poznania i okolic, organizuje pobyty wytchnieniowe, animuje życie kulturalne ludzi z autyzmem.
Co roku, na początku grudnia, organizowana jest charytatywna Aukcja dla Domu, podczas której licytowane są prace artystów(-ek) z Poznania, a dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na działalność Domu Autysty.
Program Fundacji Dom Autysty podczas Imienin Ulicy:
• „Słodki kolaż rogalowy” – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży;
• rozdawanie wyrobów cukierniczych i rękodzielniczych, stworzonych przez mieszkańców(-nki) Domu Autysty (ciastka, świece, kartki świąteczne, kubki ceramiczne).
ZIELONA GRUPA
Stowarzyszenie „Zielona Grupa” istnieje od 11 lat. Działa na terenie Poznania, wspierając osoby ubogie i w kryzysie bezdomności. Jego działalność jest szczególnie związana z Wildą, gdzie stowarzyszenie ma swoją siedzibę oraz gdzie angażuje się w lokalne inicjatywy.
Misją stowarzyszenia jest edukacja i wspieranie działań na rzecz rozwoju artystycznego i obywatelskiego, w którym każda osoba jest równoprawnym uczestnikiem(-czką) dialogu społecznego.
Na co dzień współpracują z lokalną społecznością Dębca w ramach otwartego Domu Sąsiedzkiego i Ogrodu Społecznego. Promują działania humanitarne i ekologiczne, stawiając w centrum swoich działań drugiego człowieka i naturę.
Program Stowarzyszenia „Zielona Grupa” podczas Imienin Ulicy:
• warsztaty rękodzieła w duchu zero waste i recyklingu;
• możliwość rozmowy na temat działalności Stowarzyszenia.
g. 18-21
STOWARZYSZENIE SPOŁECZNO-KULTURALNE „POLSKA-UKRAINA”
Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Polska-Ukraina” powołano, by odpowiedzieć na potrzebę intensyfikacji stosunków polsko-ukraińskich. Tam, gdzie kończy się rola państwa, a zaczyna się życie pojedynczego obywatela(-ki). Od 2007 roku stowarzyszenie stara się przedstawiać na terenie Wielkopolski kulturę Ukrainy. Stąd główną inicjatywą stowarzyszenia jest Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna, który od 2008 roku przełamuje bariery i stereotypy.
Program Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Polska-Ukraina” podczas Imienin Ulicy:
• możliwość rozmowy o relacjach polsko-ukraińskich i kulturze ukraińskiej’
• możliwość zapoznania się z działalnością Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Polska-Ukraina”.
FUNDACJA CENTRUM BADAŃ MIGRACYJNYCH – MIGRANT INFO POINT
Migrant Info Point skupia się na pomocy imigrant(k)om – niezależnie czy mowa o osobach, które dopiero dotarły do Poznania, czy tych, które mieszkają tu od lat. Zajmuje się organizacją wydarzeń zrzeszających migrantów(-ki) oraz ludność lokalną. Organizuje wydarzenia, spotkania, warsztaty, zajęcia językowe i sportowe oraz szkolenia dla wszystkich grup wiekowych i narodowości, prowadzi szkolenia językowe i zawodowe oraz pomaga odnaleźć się w Poznaniu wszystkim tym, którzy tego potrzebują.
LOGOS
Logos Polska od 2016 roku aktywnie uczestniczy w projektach „Erasmus+”, budując sieć lokalnych i międzynarodowych partnerów. Organizuje projekty związane z edukacją na świeżym powietrzu, grami fabularnymi (LARP), escape roomami, krytycznym myśleniem, edukacją medialną i sztuką. Wspiera integrację uchodźców(-czyń) i migrantów(-ek) poprzez warsztaty, zajęcia edukacyjne i kluby językowe. Jej działania obejmują także projekty dotyczące rozwoju umiejętności miękkich, finansów osobistych oraz ekologii. Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, wspierając lokalną społeczność. Podczas Imienin Ulicy przewidziano aktywności dla dorosłych i dzieci, związane z działalnością organizacji.
FUNDACJA IM. JULII WOYKOWSKIEJ
Fundacja im. Julii Woykowskiej działa na rzecz poprawy sytuacji kobiet zarówno
w polityce, na rynku pracy, jak i w życiu prywatnym. Misją fundacji jest wspieranie
kobiet w ich dążeniach do równouprawnienia i aktywnego uczestnictwa w różnych
sferach życia społecznego.
W portfolio fundacji można znaleźć kilkadziesiąt projektów adresowanych zarówno do dojrzałych kobiet, jak też nastolatków i młodych dorosłych. Działania, które prowadzi
przyczyniają się do społecznego dobrostanu i realnie wpływają na wzmocnienie
poczucia sprawczości i rozwój osobisty.
Kobiety pracujące w fundacji są współtwórczyniami Polityki Równości Miasta Poznania.
Program Fundacji im. Julii Woykowskiej podczas Imienin Ulicy:
• wystawa o kobietach działających w Poznaniu w XIX i XX wieku;
• gra „Dziewczyny rządzą”;
• odmalowanie swojego głosu.