
OFF CINEMA 2024: Aleja Praw Kobiet. Kobiety w sporcie | Spotkanie literackie
-
MiejsceKino Pałacowe - SALA WIELKA, Święty Marcin 80/82, Poznań, 61-734
-
Godzina g. 18
-
Data 26.10.2024
ALEJA PRAW KOBIET NA OFF CINEMA
Spotkanie z Anną Sulińską („Olimpijki”) i Karoliną Wasielewską („Polka gola! O kobietach w futbolu”) oraz Alicją Zając – trenerką piłkarek Lecha Poznań i Moniką Pyrek, wielokrotną medalistką Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w skoku o tyczce. Moderacja: Hanna Urbaniak
Sala Wielka / bilety: 10 zł
Spotkanie transmitowane także na Facebooku CK ZAMEK, Kina Pałacowego i Zamek Czyta
PJM
Po spotkaniu zapraszamy na seans filmu „Copa 71”
„Olimpijki” to wspaniały reportaż o determinacji, walce z własnymi słabościami i z polityką PRL-u. Sulińska kreśli portrety niezwykłych kobiet, które pokazują, że rywalizacja, wola walki i potrzeba zwycięstwa nie mają płci. To właśnie one, bez profesjonalnego sprzętu i wsparcia, potrafiły dokonać rzeczy niemożliwych i przetarły szlaki kolejnym pokoleniom polskich sportsmenek. Mierząc się za kulisami z dyskryminacją, a niejednokrotnie z upokorzeniem, na arenach biły kolejne rekordy, zdobywały serca kibiców i tworzyły – często niesłusznie pomijaną – historię sportu. To historie wojowniczek. Polskich medalistek olimpijskich. (opis wydawcy)
„To cud, że mamy w Polsce kobiecą reprezentację w piłce nożnej” – mówi jedna z rozmówczyń Karoliny Wasielewskiej. Żeby zostać uznaną piłkarką w naszym kraju, trzeba przejść trudną drogę i pogodzić się z faktem, że na końcu może i czeka chwała, ale o sławie i pieniądzach nie ma co marzyć. Niedofinansowanie kobiecych klubów, opór sponsorów, czy konieczność wyboru między grą a pracą zarobkową lub grą a macierzyństwem – to tylko niektóre z problemów, z którymi mierzą się zawodniczki.
Oparta na rozmowach z uznanymi polskimi piłkarkami grającymi zarówno w polskiej, jak i europejskiej lidzie książka Karoliny Wasielewskiej przybliża czytelnikom sylwetki kobiet, które motywowane pasją do gry zdecydowały się iść na przekór utartym schematom i przekraczać kolejne granice wyznaczane kobietom przez społeczeństwo. Jeśli gdzieś na świecie spełniły się nadzieje feministek na to, że kobiety mogą robić, co chcą, wbrew przewidzianym dla nich przez patriarchat rolom – to właśnie w kobiecym futbolu. (opis wydawcy)