REZYDENCJE ARTYSTYCZNE / Anna Jurkiewicz | KONCERT / "Silent Partners"
- TypRezydencje artystyczne
- MiejsceSala Wystaw
- Godzina g. 19
- Data 28.07.2023
KONCERT | Kołysanki międzygatunkowe
aj lulaj lulaj
mały morwiaczku
malutki znaczku
com cię znalazła, com cię znalazła
a w ogródeczku
Zapraszamy na koncert eksperymentalnych utworów do tekstów Anny Jurkiewicz.
Trzy wokalistki wykonają m.in. minimalistyczne formy poetyckie, które są
częścią wystawy Silent Partners oraz utwory inspirowane kołysankami. Koncert
otuli słuchaczy szelestami i glissandami, ale i dysonansami. Zabrzmi hymn
bezdźwięcznego kontynentu Ściółka. Zagrają onomatopeje i niedoskonałości.
Kiksy, pozacinane spółgłoski i dźwięki z szarej strefy na pograniczu mowy i
oddechu. Językowe i sonorystyczne – mniej lub bardziej udane – imitacje
pozaludzkich dźwięków.
głos: Anna Jurkiewicz, Olga Kozieł, Julia Biczysko
Anna Jurkiewicz – artystka dźwiękowa i interdyscyplinarna, śpiewaczka, wykonawczyni muzyki tradycyjnej i współczesnej. Czerpie z archiwów nagrań muzyki wiejskiej z różnych regionów Polski i Ukrainy, eksplorując różnorodność ekspresji głosu w muzyce przekazywanej ustnie. Interesuje ją wytwarzanie kolektywnego dźwięku, jego cielesność i udział w produkowaniu pamięci, zbiorowych i indywidualnych przeżyć. Pracuje z formą kołysanki poza kontekstem rodzicielstwa, traktując ją jako narzędzie komunikowania troski i performowania więzi. Zgłębia śpiew obrzędowy jako sposób przeprowadzenia osoby lub społeczności przez zmiany, zachowując krytyczne spojrzenie na treści kulturowe zawarte w dawnym repertuarze. Prowadzi warsztaty śpiewu. Bada głosem krajobrazy na powierzchni i pod ziemią: od drgań i dudnień kanałów miejskich do pozaludzkiej ciszy systemów jaskiniowych, przestrzeni akustycznych tworzonych przez podziemny obieg wody. Praktykuje field recording. Twórczyni tekstów, muzyki, podcastów i audioprzewodników. Współzałożycielka inicjatywy Ziemski Lament, członkini kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci. Współtworzy projekty Pieśni do Śmierci, Od lamentu do empowermentu i duet oddechowy Haust. Śpiewa w zespołach Sekunda Mała, Starorzecze i Wołyń w Pieśniach. Występowała z Eksperymentalnym Chórem Oddechowym EChO, Chórem Polin i Gęba Vocal Ensemble.
Julia Biczysko – animatorka kultury, edukatorka, członkini Kolektywu Terenowego działającego metodą etnoanimacji, absolwentka kulturoznawstwa i specjalizacji Animacja Kultury w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Koordynatorka i współautorka projektów animacyjnych i muzycznych.Popularyzatorka śpiewu tradycyjnego prowadząca cyklicznie warsztaty pieśni pogrzebowych m.in. na festiwalu SLOT ART w Lubiążu. Współtworzy projekt Pieśni do Śmierci. Śpiewa w zespołach Starorzecze i Wołyń w Pieśniach.
Olga Kozieł – śpiewa, gra na trąbce i tradycyjnych instrumentach perkusyjnych, uczy śpiewu. Fascynuje się muzyką tradycyjną od 2005 roku, bierze udział w wielu projektach muzycznych, tworząc zespoły śpiewacze, instrumentalne i eksperymentalne. Śpiewa w zespołach: Z Lasu, Sekunda Mała, Pieśni Przejścia, The Golden Thousand. Gra na trąbce z Warszawsko-Lubelską Orkiestrą Dęta, Orkiestrą Jarmarku Jagiellońskiego oraz zespołem Zvanai. Liderka projektu Wołyń w pieśniach.
WYDARZENIE W RAMACH WYSTAWY ANNY JURKIEWICZ „SILENT PARTNERS”
REZYDENCJE ARTYSTYCZNE CENTRUM KULTURY ZAMEK
-------------------
Grafika. Na białym tle pojawiają się brązowe wzory przywodzące na myśl unerwienie liścia.