IMIENINY ULICY ŚWIĘTY MARCIN 2024
11 listopada 2024 r. już po raz 30. spotykamy się na Imieninach Ulicy Święty Marcin w Poznaniu!
autorka grafiki: Ewa Hejnowicz
W atmosferze radości chcemy pielęgnować lokalne tradycje oraz włączać się w ogólnopolskie przeżywanie Święta Niepodległości. Podobnie jak w poprzednich latach, obchodom przyświeca hasło CZYŃ DOBRO! W tym roku szczególnym symbolem jest dla nas rogal świętomarciński, obrazujący ideę spotkania i dzielenia się z drugim człowiekiem.
DZIELMY SIĘ
Rogal świętomarciński wypiekany jest ze szlachetnych składników; białego maku, migdałów, skórki pomarańczowej. Oryginalny rogal jest na tyle duży, że trudno go zjeść samodzielnie. Rogal stworzony jest do tego, aby się nim dzielić, zapraszając do spotkania rodzinę, przyjaciół i tych, których chcemy lepiej poznać.
JAKA JEST TRADYCJA ROGALI ŚWIĘTOMARCIŃSKICH?
Rogale świętomarcińskie po raz pierwszy upieczono w 1891 r., z okazji odpustu w parafii św. Marcina w Poznaniu. Rozdawane były ubogim mieszkańcom miasta. Według legendy, tradycję zapoczątkował piekarz Walenty, któremu przyśnił się Święty Marcin, wjeżdżający do miasta na koniu. Za bramą rumak zgubił podkowę. Święty znany był z dobroczynności. Walenty jego wzorem także chciał pomagać. Zaczął piec rogale przypominające podkowę i rozdawać je biedniejszym.
Od tego czasu, dzień Św. Marcina, czyli 11 listopada, jest w Poznaniu obchodzony w szczególnie radosny sposób. W 1937 r., ta sama data została wybrana na Święto Niepodległości Polski. W Poznaniu, a zwłaszcza na ulicy Św. Marcin, zaczęliśmy świętować podwójnie.
SPOTKAJMY SIĘ
Mamy nadzieję, że Imieniny Ulicy Święty Marcin będą tym spotkaniem, otwierającym nas na innych. W programie zaplanowaliśmy korowód główną ulicą miasta, prowadzony przez postać Św. Marcina na koniu, kiermasz, wieczorny koncert oraz warsztaty i pokazy dla całych rodzin.
CZYNIĄ DOBRO NA CO DZIEŃ
O potrzebie dzielenia się na Imieninach przypomną stanowiska organizacji pozarządowych. Spotkamy tych, którzy na co dzień dzielą się swoimi zasobami, w pracy na rzecz środowiska naturalnego i klimatu, osób z niepełnosprawnościami, migrantów czy osób w kryzysach. W kontekście Święta Niepodległości, działanie tych osób niech będzie zachętą do współczesnego patriotyzmu, widzianego jako dbałość o nasz wspólny dom i jego wszystkich mieszkańców.
Do zobaczenia!