Centrum Kultury Zamek

Imieniny Ulicy Święty Marcin

11 listopada poznaniacy mają dwie okazje do świętowania: odzyskanie przez Polskę niepodległości i imieniny Marcina – obok patronów miasta, Piotra i Pawła ‒ najpopularniejszego miejskiego świętego. Rzymski legionista, pustelnik i późniejszy biskup Tours jest znany z dobroczynności. Podzielił się połową płaszcza z żebrakiem druga połowa należała do legionu, w którym służył. Święty oddał potrzebującemu wszystko, co mógł.
Ulica, której jest patronem, to jedna z głównych arterii miasta. Powstała w XVIII wieku na skutek przyłączenia do Poznania terenów podmiejskich. W sieci komunikacyjnej miasta nabrała dużego znaczenia na początku XX wieku, po wybudowaniu dawnego Zamku Cesarskiego (dziś Centrum Kultury ZAMEK).

Imieniny Ulicy Św. Marcin są obchodzone w Poznaniu od 1994 roku. Centralnym punktem programu jest korowód z udziałem samego świętego, który wyrusza po sumie w kościele pod jego wezwaniem i po przejściu ulicą jest witany przez władze miejskie – Święty Marcin otrzymuje klucze do bram Poznania.

Świąteczne popołudnie i wieczór można spędzić, odwiedzając jarmark przed Zamkiem, oglądając plenerowe pokazy lub spacerując po Centrum Kultury ZAMKEK. Imieninom zawsze towarzyszy koncert finałowy, a całość wieńczy pokaz fajerwerków.


ARCHIWUM


Data
Kategorie
Uczestnicy
Ładowanie

Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy