
Chór Skovoroda
Wszechstronnie wykształcony kontestator powszechnie obowiązujących norm, wędrowny nauczyciel, znawca starożytności, poliglota i artysta. To tylko kilka imion Hryhorija Skovorody, jednego z największych słowiańskich myślicieli, postaci nietuzinkowej i bardzo ważnej dla kształtowania ukraińskiej tożsamości.
W „Ogrodzie Boskich Pieśni”, zbiorze poezji pisanym w drugiej połowie XVIII wieku, Skovoroda oddał się słownej medytacji nad światem zorganizowanym wokół wzrastania i zamierania, wolności, wiary i natury. Uniwersalność dzieła przykuła uwagę Volodymyra Andrushchaka, Macieja Rychłego i Vsevoloda Sadovego, którzy podjęli się opowiedzenia dawnej poezji współczesnym odbiorcom.
W spotkaniu poezji XVIII-wiecznego słowiańskiego scholastyka z muzyką autorstwa Macieja Rychłego, wyraźnie rysują się tradycje cerkiewne, ludowa religijność i antyczne nawiązania, do których należy między innymi dobór wykonawczej obsady. W efemeryczny świat utkany misternie przez Hryhorija Skovorodę zabiorą słuchaczy młodzi ukraińscy i polscy chórzyści.
Projekt realizowany jest pod opieką UNICEF.
Na zdjęciu grupa osób śpiewających w chórze na scenie. Pod sceną dyrygent odwrócony plecami do obiektywu. W tle widoczne krzesła i głośniki.