
Michał Korda
Absolwent teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie studiował również filozofię. Były sekretarz Polish Theatre Journal. Publikuje o tańcu i teatrze. Pisze dramaty, opowiadania i książki. Obecnie pracuje nad reportażem o życiu osób transpłciowych w Polsce, który ukaże się nakładem wydawnictwa Znak Horyzont. Jako asystent i dramaturg współpracował z wieloma osobami twórczymi, między innymi reżyserami teatralnymi i filmowymi: Michałem Borczuchem, Bartkiem Żurowskim i Mikołajem Mielczarkiem. Laureat Połowu Literackiego 2022 w ramach konkursu ogłoszonego przez Biuro Literackie.
____
Zdjęcie przedstawia pisarza w szarej koszulce, patrzącego pogodnie prosto w aparat. W tle widać drzewa w parku.
PRAY THE GAY AWAY \ styczeń - marzec 2023
Projekt „PRAY THE GAY AWAY” dotyczyć będzie zjawiska terapii reparatywnej, pseudonaukowej praktyki polegającej na próbach zmiany orientacji seksualnej danej osoby z homoseksualnej lub biseksualnej na heteroseksualną. Powstały w ramach rezydencji dramat, oparty na doświadczeniach osób uczestniczących w takich terapiach, będzie tematyzować przebieg terapii oraz jej wpływ na życie pacjentów. W ramach zrealizowanego dramatu autor będzie badał również to, na ile tradycyjne składniki dramatu mogą opowiadać o rzeczywistości, na ile zaś przede wszystkim inscenizowanie nagiego aktu mowy stwarza to, co nazywamy „rzeczywistością”.
W 2018 roku Parlament Europejski potępił stosowanie „praktyki terapii konwersyjnej” i wezwał państwa członkowskie do jej zdelegalizowania. Pomimo ustaleń i powstałych na ich podstawie raportów (eksperta ONZ ds. Ochrony przed przemocą i dyskryminacją ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową czy Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt), uznających terapię reparatywną za sprzeczną ze współczesną wiedzą opartą na dowodach naukowych oraz teorią i praktyką psychoterapii, w wielu krajach, w tym również w Polsce, wciąż organizowane są takie terapie.
Obok „terapii mówionej” polegającej na poradnictwie, psychoterapii oraz interwencjach opartych na wierze religijnej, istnieje również „terapia awersyjna”, w ramach której u danej osoby wywołuje się nieprzyjemne doznania i poddaje się ją bodźcom o charakterze seksualnym. Ta forma tortur nazywana również „gwałtem korekcyjnym” lub „seksem naprawczym” jest kojarzona głównie z praktykami w krajach Afryki Południowej, ale miała miejsce również w polskich ośrodkach „leczenia bi- oraz homoseksualizmu”.