
Marta Madejska
Z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu kwerendzistka i asystentka muzealna, z pasji pisarka i dziennikarka. Autorka książki reportażowej „Aleja Włókniarek” [Wydawnictwo Czarne, 2018]. Laureatka Nagrody Literackiej Złoty Exlibris [2018] i Punktu dla Łodzi [2019], stypendystka Wyszehradzkich Rezydencji Literackich na rok 2020. Od 2010 roku związana ze Stowarzyszeniem Topografie, w którym zajmuje się głównie projektami dotyczącymi historii mówionej; w latach 2017–2019 zastępczyni redaktorki naczelnej Łódzkiej Gazety Społecznej „Miasto Ł”; stale współpracuje z Centrum Muzeologicznym Muzeum Sztuki w Łodzi.
--
Na zdjęciu jest Marta Madejska, w portretowym ujęciu. Ma związane, gładko zaczesane włosy, okulary w wyrazistych oprawkach i marynarkę. Jej głowa skierowana jest w lewo, patrzy w górę z delikatnym uśmiechem.
PISARSKIE WARSZTATY WRAŻLIWOŚCI NA ZMIANĘ \2021
Z tematem polskiej transformacji ustrojowej Marta Madejska mierzy się pisarsko w ostatnim rozdziale swojej pierwszej książki reportażowej „Aleja Włókniarek” oraz – w dużo szerszym zakresie – w planowanej dopiero na 2022 rok publikacji pod roboczym tytułem „Przypowieści o transformacji”. Rozważania nad zmianą społeczną, polityczną i gospodarczą, która nastąpiła po ‘89 roku, zyskują jednak nowy wymiar wobec ostatnich wyzwań i doświadczeń – czy ten nieprzepracowany temat wciąż warto będzie opisywać, kiedy zmieni się w naszych głowach aktualnie najbardziej nas dręcząca trauma społeczna i obiekt pytania: „czy dało się inaczej?”. Czy można stworzyć opowieści, które przyniosą ukojenie zwaśnionemu społeczeństwu? Nad wszelkimi tego typu wątpliwościami unosi się zaś największa – czy wobec zbliżania się do katastrofy klimatycznej i przyspieszonego „topnienia” świata, jest w ogóle sens oglądać się w przeszłość?
W ramach rezydencji wspólnie z uczestnikami i uczestniczkami warsztatów, Madejska, zastanowi się nad nieuchronnością zmian, ich odczuwaniem i buntem, jaki mogą zrodzić oraz umiejętnościami przygotowania się na niepewną przyszłość, w opozycji do nieudanych zazwyczaj prób jej przewidywania.
Celem wspólnej pracy twórczej podczas warsztatów jest zaopatrzenie uczestniczek i uczestników w narzędzia, które pozwolą im nie tylko na szlifowanie warsztatu pisarskiego, ale także na sformułowanie dla siebie samej/siebie samego nawyku pisania jako narzędzia autoterapeutycznego, wspierającego w radzeniu sobie z doświadczeniem zmian.