
Pomogę, bo mogę
Stowarzyszenie POMOGĘ BO MOGĘ zostało powołane do życia przez grupę ludzi, o bardzo różnych zainteresowaniach i kompetencjach zawodowych. Łączy ich potrzeba skutecznego działania, a jako obszar swojej aktywności wybrali propagowanie wiedzy o pierwszej pomocy przedmedycznej. Działalność Stowarzyszenia zarejestrowali symbolicznie w marcu tego roku, czyli w momencie pojawienia się w Polsce pierwszych przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Szybko okazało się, że podobnie jak w przypadku umiejętności skutecznego udzielania pierwszej pomocy, istotny w pandemii jest psychologiczny aspekt podejścia do choroby – budowanie postaw opartych na uważności, redukcja rozproszenia odpowiedzialności i umiejętność pomocy sobie nawzajem w sytuacjach zagrożenia.
Tworzący Stowarzyszenie ratownicy medyczni, lekarze, psycholodzy i społecznicy aktualnie realizują dwa niezwykle ważne projekty. „Wsparcie psychologiczne” skierowane jest do wszystkich tych, którzy w trudnym czasie pandemii doświadczają lęku i bezradności. W odbywających się co piątek onlinowych spotkaniach, może brać udział każdy, kto czuje potrzebę podzielenia się swoimi emocjami, obawami i przemyśleniami. Osobna, szczególna uwaga, skierowana została w projekcie na pracowników ochrony zdrowia i ich rodziny. Dla tych pierwszych dostępne są indywidualne sesje z psychologiem, a dla bliskich personelu medycznego osobna grupa wsparcia.
Drugi projekt realizowany przez POMOGĘ BO MOGĘ dotyka bardzo
ważnego zagadnienia jakim jest reakcja dzieci na trudną do zrozumienia, pełną
zagrożeń i ograniczeń, sytuację czasu pandemii. „Przerywanie łańcucha
transmisji koronawirusa SARS-CoV-2” to dostosowane do wieku uczestników warsztaty
profilaktyki
chorób zakaźnych. Prowadzone w chwili obecnej na niewielką skalę, wyznaczają
sposoby działania, które potrzebne będą jeszcze długo, po miejmy nadzieję jak najszybszym,
pokonaniu choroby COVID-19.
--
Grafika to kolaż, na który składa się 7 fotografii osób należących do stowarzyszenia POMOGĘ BO MOGĘ. W górnym rzędzie pierwszy od lewej Ariel, potem Karolina i Konrad. Na środku znajduje się zdjęcie Marty. W dolnym rzędzie pierwsza od lewej jest Magda, następnie Agnieszka i Tomek. W prawej części u dołu zdjęcia na białej apli dodano znak zwycięstwa, victorii.