ZAMEK Culture Centre

JESSICA BACKHAUS \ "Pamięć" \ 24.03.-7.05.17

Wystawa z cyklu KREATYWNE ĆWICZENIE OKA
24.03.-7.05.2017

kuratorka: Agata Toromanoff

wernisaż: 23.03.2017 g. 19

Wystawa PAMIĘĆ koncentruje się na wyborze prac z trzech cykli fotograficznych Jessiki Backhaus. “One day in November” z 2008 (Galeria Fotografii pf) roku to hommage dla słynnej niemiecko-francuskiej fotografki Gisèle Freund, z którą przez wiele lat łączyła ją niezwykła przyjaźń i która była jej mentorką. Cykl “Once, Still and Forever” z 2012 roku (Sala 102) to projekt analizujący temat czasu. Backhaus, w obliczu kolejnej przeprowadzki i powrotu po długiej przerwie do ojczyzny, konfrontuje emocje związane z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Najnowsza seria zatytułowana “Six Degrees of Freedom” z 2016 roku (Sala 117) jest równie osobistym poszukiwaniem korzeni rodzinnych. Artystka odwiedza miejsca związane ze swoim dzieciństwem oraz młodością, by poprzez zdjęcia przyjrzeć się swoim wspomnieniom o nich. Wędrówka śladami zapamiętanych miejsc i ludzi, którzy odeszli, jest odkrywaniem własnej tożsamości.

Jessica Backhaus urodziła się w 1970 w Cuxhaven i dorastała w artystycznej rodzinie. W wieku 16 lat zdecydowała przeprowadzić się do Paryża, by studiować fotografię oraz komunikację wizualną. W 1992 roku poznała tam Gisèle Freund, która stała się jej mentorką i przyjaciółką. Trzy lata później pasja do fotografii zawiodła Backhaus do Nowego Jorku, gdzie asystowała fotografom, takim jak: François Halard, Michel Comte czy Patrik Demarchelier oraz pracowała nad własnymi projektami. W 2009 roku postanowiła wrócić do Niemiec i zamieszkała w Berlinie. Dotychczas nakładem niemieckiego wydawnictwa Kehrer, ukazało się siedem publikacji prezentujących twórczość Backhaus, w tym książka „Jesus and the Cherries” (2005) prezentująca projekt realizowany w Polsce. Prace fotografki znajdują się w wielu prestiżowych kolekcjach sztuki, jak Art Collection Deutsche Börse (Niemcy), ING Art Collection (Belgia), czy Margulies Collection (Miami, USA). Backhaus brała udział w wielu solowych i grupowych wystawach organizowanych przez takie muzea, jak National Portrait Gallery w Londynie czy Martin-Gropius-Bau w Berlinie. Fotografka jest reprezentowana przez wiele prestiżowych galerii na całym świecie.                                                                                    

jessicabackhaus.net

Wydarzenie towarzyszące:
Spotkanie z artystką połączone z prezentacją filmu dokumentalnego “Wonder Jessica Backhaus” Willema Aertsa ‒ 24.03. g. 18 / Galeria Fotografii pf / wstęp wolny
Prowadzenie: Agata Toromanoff

Partners

Events

Date
Categories
Participants