
Ethno Port 2019 \ 13–16.06.
Podczas 12. Ethno Portu po raz kolejny intensywnie wsłuchiwaliśmy się w świat i choć dzieje się w nim wiele niepokojących zjawisk, postaramy się spojrzeć na rzeczywistość pełni nadziei. Przynieśli ją ze sobą artyści i jak zawsze otwarta, gotowa na nowe doświadczenia publiczność.
Niektórzy zaproszeni muzycy odwoływali się w swojej twórczość wprost do Boga, poszukując w nim siły, dobra i piękna w sposób, w jaki robi się to od wieków w religiach, które wyznają. Wśród nich byli pochodzący z Bengalu Baulowie, mistrzynie sufickiego qawwali i wyznawczynie wielbionego w pieśniach gospel chrześcijańskiego Boga.
Fascynującą różnorodność w podejściu do własnej tradycji znaleźliśmy zarówno podczas trzech koncertów muzyki z krajów arabskich, jak i występów przedstawicieli polskiej sceny folkowej. Bogactwo wspólnego, jedynego świata jakim dysponujemy, uświadomiły nam także pozostałe elementy programu: karaibskie rytmy z Kolumbii, greckie melodie wykonane w energetycznym, współczesnym stylu i przywołujące jak zawsze poczucie wolności irlandzkie pieśni.
Nie przez przypadek, podczas tegorocznej edycji wśród prezentowanych artystów dominowały kobiety. Skoro poszukujemy, w obliczu wyzwań współczesności, nadziei na lepszy świat, to właśnie one, dystansujące się od męskiego sposobu rozwiązywania konfliktów i nieustannej rywalizacji, mogą nam ją przynieść.
Autor tekstów o artystach: dr Łukasz Smoluch z Instytutu Muzykologii UAM w Poznaniu.
Autor identyfikacji wizualnej Festiwalu: Grzegorz Ciemnoczołowski
__
Grafika przedstawia plakat promujący festiwal. Tworzą go zmultiplikowane fragmenty fioletowych płatków na pudroworóżowym tle. W środku znajduje się napis Ethno Port Poznań, nad nim daty festiwalu, a jeszcze wyżej hasło: Wsłuchaj się w świat.