
Imieniny Ulicy 2010
Siedemnaste urodziny Ulicy Święty Marcin jak zawsze łączyły się z Dniem Niepodległości. Podczas korowodu można było spotkać ułanów w strojach 15. Pułku Ułanów Wielkopolskich, harcerzy z proporcami oraz grupę miłośników rekonstrukcji historycznych ubraną w stroje powstańców wielkopolskich.
Tradycja imieninowa wiąże się z pomaganiem najuboższym. Nawiązuje do dziewiętnastowiecznych początków święta, kiedy ówczesny proboszcz parafii p.w. Świętego Marcina, poprosił mieszkańców, by zrobili coś dla biednych. Na wezwanie do pomocy odpowiedział jeden z poznańskich cukierników. Dochód z tegorocznych rogali pomoże archidiecezjalnemu oddziałowi CARITAS zorganizować Wigilię dla najuboższych.
W korowodzie świętemu Marcinowi towarzyszyli najbardziej rozpoznawalne postacie Poznania – Stary Marych, bamberka oraz rzymscy żołnierze, ponieważ był przez jakiś czas rzymskim legionistą.
Gdy prezydent Poznania oddał Świętemu Marcinowi klucze do miasta, podkreślał, że pamięć o potrzebujących jest bardzo ważna. Wiązało się to z rozdaniem statuetek „Jakubowych Drabin” – statuetek dla tych, którzy są przykładem na to, że można wyjść z największych życiowych kryzysów.
Jedzenie rogali świętomarcińskich, nie znanych poza Poznaniem, pokaz fajerwerków i koncerty to elementy stałe świętowania Imienin Świętego Marcina.
Na plakacie jest widoczna postać Świętego Marcina na koniu. Pół tła jest białego, a pół czerwonego, jak polska flaga. Na czerwonym tle widać napis: 11.11. IMIENINY ULICY ŚW. MARCIN. Koń i Św. Marcin są w kolorze białym, peleryna Marcina w kolorze czerwonym, a siadło i ogoń konia czarne. Nad głową Marcina widać złotą aureolę.