
Warsztaty artystyczne dla osób 60+ | Senioralni manualni
Właśnie zadzwonił budzik, a Ty uświadamiasz sobie, że wreszcie masz czas dla siebie, na realizację swoich pasji lub odnalezienie nowych!… Niczego już nie musisz! Chcesz….
WARSZTATOWNIA EKOCZUŁA działająca w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zaprasza na warsztaty MANUALNI SENIORALNI od lutego do czerwca 2025 roku. W grupie przyjaznych, twórczych i otwartych osób będziesz dziergać, prząść, kleić, wyplatać, szyć, haftować. W grupie maksymalnie 15-osobowej, raz w tygodniu, przez 3 godziny (g. 17-20), poznasz techniki filcowania na sucho, tworzenia makram czy decoupage’u. Nauczysz się wyplatania lub dziergania rękoma.
W swojej szafie, na półce, w skrytce – z pewnością masz przedmioty, które straciły blask i atrakcyjność. Na zajęciach nadasz im drugie życie i nowe przeznaczenie!
_________________
Tekst alternatywny: grafika promująca warsztaty rękodzielnicze dla seniorów o nazwie 'Senioralni Manualni'. Na pomarańczowym tle widnieje stylizowany domek z czarnym obrysem i białym dachem. Wewnątrz domku znajduje się kolaż z kawałków materiałów w różnych kolorach i fakturach, symbolizujących techniki rękodzielnicze. Powyżej domku widnieje napis 'Senioralni Manualni', a poniżej nazwa warsztatów – 'WARSZTATOWNIA ekoczuła'. Pod spodem wymienione są oferowane techniki: filcowanie, makrama, szycie, tkanie oraz kawa.
Co będziemy robić?
Filcowanie na sucho – mól wyżarł dziurę w marynarce… pomysł plus trochę czasu, cierpliwości i oto stary ciuch, który już chcieliśmy wyrzucić staje się oryginalnym i niepowtarzalnym strojem, którego w żadnym butiku nikt nie znajdzie!
Makrama – masz dość foliowych worków i woreczków zaśmiecających świat – kilka godzin, kilka metrów sznurka i jest! Niepowtarzalna torba na zakupy! Nie dość, że jedyna taka, to jeszcze własnoręcznie zrobiona! A i latem przyda się na plażę!
Dekoupage – znudziły Ci się stare doniczki i ramki na zdjęcia, nadchodzi wiosna i Święta Wielkanocne? Z zalegających w szufladach pojedynczych serwetek wyczarujemy unikatowe pisanki, nasze roślinki zyskają zupełnie nowe osłonki, a fotografie – oprawę!
Wyplatanie rękoma – przydałby się w łazience nowy dywanik, a po remanencie w szafie pozostało Ci kilka niepotrzebnych koszulek, resztek materiałów – zrób samodzielnie „sznurek” i dywanik, a może trzymasz jeszcze motki grubej wełny – takiego szala albo kocyka nikt inny mieć nie będzie! No chyba, że dziełem swoich rąk obdarujesz kogoś bliskiego!
PrzeRÓB, uszyj po swojemu – przy użyciu maszyn do szycia przerobisz to, co za duże lub za małe. Dopasujesz, uszyjesz inaczej, po swojemu. Atrakcyjny model, unikalny ciuch, nowy(-a) ja! Bądźmy na czasieJ.
Warsztaty odbywać się będą w przestrzeni zamkowego Atelier pod dachami Masztalarni. W miejscu inspirującym i pełnym artystycznego uroku! Gwarantujemy uczestni(cz)kom podstawowe narzędzia i materiały niezbędne do nauki i stworzenia/przetworzenia różnych przedmiotów. Zajęcia będą mieć charakter „EKO – CZUŁY”, co oznacza, że w przyjaznej atmosferze, przy filiżance kawy lub herbaty, nie tylko będziemy poznawać lub rozwijać zdolności manualne, ale również dzielić się swoimi doświadczeniami i radościami z ….TWORZENIA albo PRZETWARZANIA lub PRZERABIANIA!
Nad rozwojem umiejętności i realizacją prac czuwać będą seniorki, artystki, edukatorki, animatorki, które podzielą się swoją wiedzą, umiejętnościami, pomysłowością i doświadczeniem albo pomysłami na kreatywne emerytowanie.
Jak dołączyć?
Zapisy: 3 i 7 lutego 2025, podczas spotkania organizacyjnego | g. 16-19, s.46
Gdzie: Warsztatownia / Sala 46, wejście od ulicy Fredry, I piętro
Start zajęć: 10 lutego 2025 | g. 17
Koszt: 200 zł (opłata za zajęcia od lutego do czerwca 2025)
Czas trwania zajęć: 180’ (g. 17-20)
Osoby prowadzące
KATARZYNA ZGOŁA – pomysłodawczyni projektu „Senioralni Manualni”, wcześniej związana z Centrum Kultury ZAMEK. W zamkowych pracowniach od dzieciństwa rozwijała swoją artystyczną wrażliwość. Następnie przez 26 lat pracowała w CK ZAMEK w Dziale Marketingu. Po przejściu na emeryturę wreszcie znalazła czas na rozwijanie dawnych pasji!
Zainteresowanych zapisami na warsztaty zaprasza do kontaktu pod numerem telefonu: 607 609 006.
BEATA ROZPĘDOWSKA – szczęśliwa i pełna pasji emerytka! Tka, przędzie, maluje, szyje, klei. Swoje zdolności rozwijała i rozwija na licznych kursach, studiowała na Uniwersytecie Artystycznym Trzeciego Wieku, a w wolnych chwilach dzieli się swoimi zdolnościami i umiejętnościami z tymi, którym „w duszy gra”!
AGNIESZKA GIERACH – scenografka. Tworzy kostiumy teatralne i ubrania w duchu upcyclingu. Przygotowuje projekty spektakli plenerowych, zdarzeń (performance, pokaz, akcje artystyczne, spotkania twórcze) i instalacji. Od dwóch lat realizuje twórcze spotkania w Warsztatowni ekoczułej w przyjaznej zamkowej edukacyjnej przestrzeni. Zaprasza seniorki i seniorów do zabawy z modą. Próby przetworzenia lub przerobienia niechcianego i niemodnego ciucha w oryginalne wdzianko.
MONIKA TYMICKA – projektantka ubioru i produktów okołomodowych, w tym tkanin artystycznych. Przez wiele lat zdobywała doświadczenie zawodowe, równolegle prowadząc własną działalność projektową oraz zajęcia dydaktyczne w wielu placówkach edukacyjnych. Realizuje również działania z zakresu prac sceniczno-plastycznych na potrzeby reklamy, mody i teatru, od kostiumu i rekwizytu do kształtu przestrzeni. Entuzjastka kryminałów i koloru czarnego.