ZAMEK Culture Centre

FESTIWAL FABUŁY 2022: JULIA FIEDORCZUK / SALCIA HAŁAS / DOMINIKA SŁOWIK

JULIA FIEDORCZUK – „Pod słońcem” (Wydawnictwo Literackie) / SALCIA HAŁAS – „Potop” (W.A.B.) / DOMINIKA SŁOWIK – „Samosiejki” (Wydawnictwo Literackie)

prowadzenie: Joanna B. Bednarek

bilety: 5 zł (pojedyncze spotkanie), 25 zł (karnet festiwalowy)
Spotkanie transmitowane także na Facebooku CK ZAMEK i Zamek Czyta.Wiemy już, że końca świata nie będzie. Doprecyzujmy: jednego, totalnego, wspólnego, ostatecznego końca. Będzie szereg pełzających katastrof – będą następowały po sobie kolejno liczne końce świata. Przybiorą one różną postać. Będą wydarzały się w konkretnych przestrzeniach, w momentach historycznych i w codzienności, dla konkretnych grup i społeczeństw. Będą działy się w przeszłości (jak u Julii Fiedorczuk), teraźniejszości (jak u Salci Hałas) lub w rzeczywistości potencjalnej (jak u Dominiki Słowik). Niezależnie od tego, o którym końcu będziemy rozmawiać, za każdym razem pytać będziemy o to samo: jak w jego obliczu wyglądają relacje międzyludzkie i międzygatunkowe? Jak je budować, by koniec świata nie nastąpił (a przynajmniej – jeszcze nie teraz)?


JULIA FIEDROCZUK – pisarka, poetka, tłumaczka i wykładowczyni w Instytucie Anglistyki UW. Propagatorka ekokrytyki, w swojej twórczości eksponuje relacje między ludźmi a pozaludzką przyrodą i podkreśla światotwórczą siłę literatury. Autorka zbiorów opowiadań „Poranek Marii i inne opowiadania” (2010) i „Bliskie kraje” (2016) oraz powieści „Biała Ofelia” (2013), „Nieważkość” (2015, nominacja do nagrody Nike) i „Pod słońcem” (2020). Opublikowała sześć tomów wierszy. Za tom „Psalmy” (2017) otrzymała Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Publikowała także eseje, w tym „Cyborga w ogrodzie. Wprowadzenie do ekokrytyki” (2015) i (jako współautorka) „Ekopoetykę” (2015). Jest autorką programu Szkoły Ekopoetyki w Instytucie Reportażu. W 2019 roku ukazał się zredagowany przez nią zbiór wywiadów „Inne możliwości. O poezji, ekologii i polityce. Rozmowy z amerykańskimi poetami”. Jej teksty i przekłady ukazywały się m.i..: w „Zadrze”, „Literaturze
na Świecie”, „Dwutygodniku”, „Tygodniku Powszechnym”, „Piśmie”, „Przekroju” i miesięczniku „Znak”. Utwory Julii Fiedorczuk przetłumaczono na ponad 20 języków.

SALCIA HAŁAS – w 2017 roku laureatka Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii „proza” za debiutancką książkę „Pieczeń dla Amfy”, za tę samą książkę nominowana do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Autorka słuchowiska radiowego, projektów społecznych oraz tekstów dramatycznych. Współpracowała m.in. z Teatrem Gdynia Główna przy projekcie Gdynia ReAktywacja, otrzymała stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego na stworzenie spektaklu wspólnie z pacjentami Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim. Jest autorką opowiadań, które ukazywały się w magazynie „Pismo”, a także opowiadania „Mgła”, które powstało pod patronatem Traffic Design w oparciu o opowieści mieszkańców Wzgórza Świętego Maksymiliana.
Dwa lata temu ukazała się jej książka pt. „Potop”, która została nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz do Pomorskiej Nagrody Literackiej.

DOMINIKA SŁOWIK ( ur. 1988 r.) – autorka powieści „Atlas: Doppelganger” i „Zimowla” oraz zbioru opowiadań „Samosiejki”. Laureatka Paszportu „Polityki”. Mieszka z dwoma kotami, Gustawem i Lucjanem.Buy ticket TICKET

Events

Date
Categories
Participants