Styczeń w Zamku! Sprawdź program
- TypHistoria i zwiedzanie
- MiejsceCK ZAMEK
- Godzina g. 0
- Data 31.01.2025
Jak tu się przyzwyczaić? Pewnie jeszcze na początku będą przytrafiały się pomyłki i zamiast 2025 w dacie, zdarzy się skok w przeszłość do 2024, ale to już pewne – mamy Nowy Rok! Styczeń ze swoim mroźnym, orzeźwiającym powietrzem zachęca do wzięcia kulturalnego oddechu. W iście karnawałowym nastroju chcemy zaprosić Cię do Zamku. Wystawy, kinowe przedpremiery, zajęcia dla dzieci, koncerty, teatr – jesteśmy z Tobą!
Program na styczeń:
Feeria barw, ferie w Zamku
/dla dzieci
Maski skropione brokatem, pióra falujące wśród pasm włosów, ferie barw w migającym świetle – to wszystko symbolizuje pragnienie zabawy i złapania dystansu w rocznym cyklu. Podobnie jest z zimowymi feriami. Program Zimy w Zamku skrzy się różnorodnością. Dzieci będą miały okazje odkryć swoje pasje podczas warsztatów tanecznych, graficznych, plastycznych, teatralnych, a także wokalnych. Do tego spektakl „Lalki śpiewają” i spotkanie literackie poświęcone… glutologii. Niech dzieciaki przyszykują się także na „Podróże bez trzymanki”, gdzie wraz z Michałem Szulimem za pomocą specjalnego portalu – opowieści – udamy się w różne zakątki świata. Zaczynamy Zimę w Zamku 20.01.
Czas… stop!
/muzyka
Karnawał to moment, w którym godziny i dni przestają być liczone, to przestrzeń tylko dla Ciebie i szansa, by wyrwać się z kieratu obowiązków i rozluźnić gorset codzienności. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, więc zachęcamy do spontaniczności i świętowania 20-lecia KARROT KOMMANDO. Koncertowy weekend zaczyna w piątek PABLOPAVO i LUDZIKI. Może zachęci cię to do wybrania się na koncerty zespołów VAVAMUFFIN w sobotę oraz KAPELA ZE WSI WARSZAWA I BASSAŁYKI w niedzielę.
Nowe energie w Kinie Pałacowym
/film
Gdy światło gaśnie, na ekranie dzieje się magia! Szukasz miejsca na spędzenie długich wieczorów i niekoniecznie Twoim pierwszym wyborem jest kanapa i Netflix? No to mamy dla Ciebie równie wygodne miejsce – fotel w Kinie Pałacowym. Dostarczymy Ci nowych energii dzięki naszemu repertuarowi. A w nim dwie przedpremiery – „The Outrun” – młoda kobieta po destrukcyjnych doświadczeniach wraca do swojego rodzinnego domu, by zająć się cierpiącym na chorobę dwubiegunową ojcem. Podejmuje też pracę, która polega na przeprowadzeniu badania na nieuchwytnym ptaku derkaczu. Druga przedpremiera to „Babygirl” – poukładane życie Romy (Nicole Kidman) zostaje wywrócone do góry nogami, gdy poznaje młodego stażystę.
A to oczywiście nie wszystko! W styczniu ruszy też Przegląd Kina Bułgarskiego pod hasłem „Sekwencja kobieca”. Zobaczysz filmy reżyserek i reżyserów przedstawiających kobiety w różnym wieku, żyjących w dużych miastach i na prowincji, z oczekiwaniami i wieloma doświadczeniami życiowymi. Wiele kadrów przed Tobą!
Wspólnie w teatrze
/teatr, performance, taniec
Styczniowy oddech jest wielowymiarowy. Nie rozrywka, a perspektywa razem spędzonego czasu jest wartością docelową. Idealną okazją dla wspólnych przeżyć są przedstawienia teatralne.
Spektakl PODRÓŻE PRZEZ SNY. I POWROTY to artystyczne upamiętnienie wybitnego reżysera teatralnego i dramaturga – Lecha Raczaka. Tego wieczoru zaprezentowane zostaną fragmenty materiałów z Poznańskiego Archiwum Historii Mówionej, ukazujących mało znaną w Polsce aktywność artystyczną Lecha Raczaka we Włoszech.
Wystawy nie śpią
/sztuki wizualne
Od spotkania ze sztuką możesz rozpocząć nowy rok. Wiemy, że na początku stycznia masz jeszcze kilka dni wolnych. Do 5.01 wykorzystaj szansę, by obejrzeć trzy wystawy, które przygotowaliśmy jeszcze w 2024 roku – fotograficzne: NA ŚRODKOWYM PASIE LATEM TRAWA BYŁA WYSOKA oraz WYSTAWĘ POKONKURSOWĄ WIELKOPOLSKA DOC i malarską: SMOK I KOLIBER z pracami Sylwii Chudy-Leśnik. W Holu Wielkim do 9.02 możesz doświadczyć TEATRU W ZAMKU, to wizualny zapis spektakli gościnnych. Zajrzyj również do Sali Wystaw – ILUZJE WSZECHWŁADZY. ARCHITEKTURA I CODZIENNOŚĆ POD OKUPACJĄ NIEMIECKĄ są opowieścią o niemieckiej okupacji z perspektywy architektury i życia codziennego w ustanowionym przez Niemców w 1939 roku Warthegau (Kraju Warty). Więcej o jednym z jej elementów – instalacji Izy Tarasewicz dowiedz się podczas spotkania z nią czyli wydarzenia Artist talk 12.01. Pod koniec miesiąca otworzymy też nową wystawę czasową w Galerii Fotografii pf: MARTA BOGDAŃSKA – SHIFTERS. W potrzasku. Co kryje się za tytułowymi zmianami? Dowiedz się więcej już teraz.
<Wszystkie wystawy w jeden dzień>
Zapas książek na nowy rok
/literatura
Styczniowa literatura w Zamku łączy siły z innymi dziedzinami kultury. Uczy praktyk interdyscyplinarnych! Po pierwsze wchodzi w relacje ze sztukami wizualnymi, o czym przekonasz się, uczestnicząc w spotkaniu „Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Günthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz”. O jego biografii porozmawiają Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski, odpowiadając na pytania moderatorki Joanny Roszak. Spotkanie odbędzie się w ramach wystawy „Iluzje wszechwładzy”. W pierwszym miesiącu nowego roku literatura także musi zaznać ferii. Będzie miała ku temu znakomitą okazję podczas spotkania z Adamem Mirkiem i jego książkami. „Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą” oraz „Glutologia. Jak się nie dać mikropaskudom, wstrętnym robalom i podstępnym chorobom” będą na czytelniczym celowniku podczas Zimy w Zamku. Finał stycznia wypełni lektura noblistki – dołącz do spotkania o książce „Wegetarianka” Han Kang.
Wykłady o naturze
/spotkania
NATURA – to hasło przewodnie nowego roku z Uniwersyteckimi Wykładami na Zamku. Podczas styczniowego spotkania posłuchasz o tradycjach, teraźniejszości i perspektywach poznańskiej geologii. Czy wiesz, że o minerałach i skałach pisali m.in. Jan Jonston i Jan Amos Komeński, wybitni mieszkańcy Leszna (XVII w.), a Stanisław Staszic – Wielkopolanin z Piły uznawany jest za ojca polskiej geologii? Więcej geologicznych ciekawostek, tych o złożach węgla brunatnego, ropy naftowej, gazu ziemnego, czy podziemnych wód termalnych przedstawi prof. Janusz Skoczylas, geolog, profesor nauk o Ziemi UAM.
<Skok w przyrodę!>