Listopad w Zamku. Sprawdź!
- TypPrzestrzeń miasta
- MiejsceCK ZAMEK
- Godzina g. 23
- Data 30.11.2024
W świecie mroźnych poranków, zaczerwienionych nosów i delikatnego jetlaga związanego ze zmianą czasu na zimowy, my świętujemy – i to cały miesiąc! Nie będziemy robić tego w samotności, więc pragniemy wystosować do Ciebie specjalne zaproszenie. Twoja obecność w listopadzie będzie dla nas prawdziwym prezentem. Barwne Imieniny Ulicy, koncerty, wystawy, warsztaty, kinowe premiery – to wszystko dla Ciebie. Wejdź, rozgość się, nie musisz zdejmować butów.
Sprawdź cały program:
Mamy zaszczyt zaprosić na Imieniny…
... Ulicy, które odbędą się w jakże zaskakującym terminie – 11.11. W tym roku zespół CK ZAMEK już po raz 30. mobilizuje swoje siły, by Ulica Święty Marcin stała się tego dnia przykładem pokojowego i radosnego świętowania. Rogal świętomarciński jest dla nas symbolem spotkania się i dzielenia tym, co najlepsze, dlatego częstujcie się programem jak najpyszniejszym wypiekiem: korowód ze Świętym Marcinem na czele, warsztaty, animacje na ulicy, koncerty m.in. Voo, Voo i zespołu Na Górze, kiermasz. Spotkajmy się!
Czy włączy ktoś muzykę?
/ MUZYKA
Jak to na każdej imprezie, jedną z najważniejszych rzeczy do ogarnięcia jest muzyka. Zadbałyśmy(-liśmy) o wyjątkową listopadową oprawę muzyczną. Siądź i wczuj się w klimat.
Muzyczny befor rozpoczniemy od spektaklu „Radio NOC” , który łączy w sobie literaturę, dźwięk i performans. W imieninowy poniedziałek oprócz wymienionych już zespołów, rozgrzeje atmosferę Fanfara Awantura. Następnie Soojin Suh Coloris Trio z Republiki Korei Południowej w ramach JazZamku. W kolejnych dniach ukraiński kwartet world-music DakhaBrakha, zrodzony z teatralnej energii da koncert, który będzie silnie nasycony performancem. Z kolei Wacław Zimpel wywoła na zamkowej scenie swoje muzyczne wcielenia. Podczas jednego wieczoru wraz z muzykami, z którymi stworzył swoje dźwiękowe fascynacje, zagra aż 3 płynnie przechodzące w siebie koncerty. Zmierzch listopadowy rozświetli brytyjska grupa Gong.
Święto w teatrze
/ TEATR / TANIEC / PERFORMANCE
Zwierzanie się, dzielenie się historiami, odkrywanie tajemnic z wcześniejszych lat życia to praktyki ucztowania imienin i nie tylko ich. Znasz to? Jeśli tak, wejdź do teatralnej opowieści Zamku. Magiczny krąg otworzy spektakl „Grimm”. Historie pełne rekonstrukcji, ale też dekonstrukcji wśród fascynującej, intrygującej i imponującej scenografii. Daj się zagubić razem z Teatrem pod Fontanną.
Na listę teatralnych zachwytów, których chcesz doświadczyć, koniecznie wpisz premierowe „Amoroso”. Intymny spektakl, w którym artyści(-stki) opowiadają historię miłości w jej różnych formach. Proste pytania, jak: czym jest miłość dla Ciebie? Czy w ogóle chcesz kochać? I co poświecisz dla miłości? prowokują do myślenia i niekonwencjonalnych odpowiedzi. Sprawdź, jak dzieje się to u Ciebie. W oblicza, nie zawsze łatwej, miłości zabierze Cię Teatr Klucz, zespół złożony z artystów(-ek) z niepełnosprawnościami.
Mogę zobaczyć, co masz na półce?
/ LITERATURA
Ciekawią Cię książki, jakie Twoi znajomi mają na swoich półkach? Zaglądasz na nie przy okazji domówek albo przypadkowych odwiedzin? Przyjdź zobaczyć, jakie lektury i spotkania autorskie przygotował Zamek w listopadzie.
W warmińską opowieść rodzinną wprowadzi autorka „Króla Warmii i Saturna” – Joanna Wilengowska. Na jedenastym piętrze wieżowca z wielkiej płyty w językach polskim, niemieckim i warmińskim toczą się wspomnienia i gra z nostalgią za utraconą rzeczywistością. Historia, pamięć i tożsamość – to trzy tematy, wokół których możliwa jest relacja książkowych bohaterów: Ojca i Córki.
„Perspektywa poety. Cyganologia Jerzego Ficowskiego” Emilii Kledzik, to kolejna książka z zamkowej półki. Autorka podejmuje w niej próbę interpretacji i reinterpretacji twórczości Jerzego Ficowskiego oraz Bronisławy Wajs Papuszy. To publikacja istotna dla badaczy, edytorów i osób zajmujących się dziejami mniejszości romskiej w Polsce.
Teraz trzeba się trochę poruszać
/ WARSZTATY
… i zregenerować! Jeśli chcesz odpocząć od codziennej gonitwy i dołączyć do wspólnoty w działaniu, to PUSĆ TO. Weź udział w warsztatach ruchowych, które pozwolą Ci skomunikować się ze swoim ciałem. Można w nich uczestniczyć niezależnie od wieku, poziomu sprawności czy rodzaju niepełnosprawności, te warsztaty dają możliwość wyrażania siebie poprzez ruch i improwizację.
Mamy też jesienne propozycje dla dzieci. Zapraszamy je do Strefy Zabawy, gdzie nuda ma zakaz wstępu. Warsztaty muzyczno-taneczne i plastyczne pozwolą na spożytkowanie niekończącej się energii maluchów w kreatywny sposób.
Obejrzymy coś?
/ KINO PAŁACOWE
To pytanie pada zawsze wtedy, gdy minie oficjalna część imprezy i każda z osób szuka przestrzeni rozrywki. Nie jest jednak łatwo wybrać film idealny dla wszystkich, gwarantujący spełnienie ekranowych marzeń. Na szczęście Ty możesz przyjść do Zamku i wybrać film samodzielnie z całej repertuarowej listy. Czy będzie to „Perugino. Wieczny renesans” w ramach cyklu Wystawa na ekranie? A może premiera: „Konklawe” Edwarda Bergera? Pokaz specjalny: „Pod skórą” z udziałem Scarlett Johansson też brzmi bardzo zachęcająco. Potrzebujesz więcej? Seanse w ramach DKF-u, Poranków dla dzieci czy Kina wokół fotografii są nadal obecne w programie. A w Dniu Kina Polskiego dwie przedpremiery: „Dziewczyna z igłą” i „Minghun”.
Przypomną Ci o tym wystawy
/ SZTUKI WIZUALNE
Co pamięta spękany autostradowy beton? Jak szybko rośnie trawa i czy dziś nad rozgrzaną autostradą latają te same gatunki motyli co siedemdziesiąt lat temu? Takie pytania stawia wystawa fotografii NA ŚRODKOWYM PASIE TRWA BYŁA WYSOKA. Spojrzysz poprzez nią w przeszłość na Dolny Śląsk lat pięćdziesiątych, poczujesz wyjątkowo mroźną zimę 1945 roku, zobaczysz obrazy z czasów III Rzeszy i Polski okresu PRL. Kuratorką wystawy jest Agata Ciastoń, badaczka i autorka tekstów.
A po foto-spacerze do przeszłości, odwiedź nasze pozostałe ekspozycje czasowe. Podejmującą temat niemieckiej okupacji z perspektywy architektury i życia codziennego w ustanowionym przez Niemców w 1939 roku Warthegau (Kraju Warty), wystawę zatytułowaną ILUZJE WSZECHWŁADZY. ARCHITEKTURA I CODZIENNOŚĆ POD OKUPACJĄ NIEMIECKĄ.
Z kolei w ramach REZYDENCJI ARTYSTYCZNYCH zobaczysz prace Barbary Cabaj – JESTEM TYM, CZEGO DOTYKAM, pełne sensualnych narracji, w której powracają zapachy z ważnego momentu życia albo też czułe a zarazem trudne gesty. Warto pospieszyć się z wizytą, bo 11.11 żegnamy się z wystawą.
Audiodeskrypcja
autorka grafiki: Antonina Kieliszewska
Nad Zamkiem znajduje się napis „LISTOPAD 2024”. Przed budynkiem stoi grupa postaci – po lewej stronie orkiestra dęta z trąbkami i bębnami, a po prawej – grupa kobiet ubranych w tradycyjne bamberskie stroje z wiankami z kwiatów na głowach. Pośrodku jest postać w historycznym stroju rzymskiego legionisty, unosząca w górę klucze i trzymająca transparent z napisem „CZYŃ DOBRO”. Po obu stronach legionisty znajdują się białe konie ze skrzydłami. Na ziemi leżą elementy przypominające rogale.