
GRUDZIEŃ w Zamku!
-
TypPrzestrzeń miasta
-
MiejsceCK ZAMEK
-
Godzina g. 23
-
Data 31.12.2023
Świeczki zapalane w domach na potęgę, lampki oplatające niemalże każdy mebel w mieszkaniu, a nawet specjalne żarówki, które jak remedium na brak promieni słonecznych, aplikujemy naszym roślinom – w tym miesiącu szukamy światła. Także tego, które sprawia, że robi nam się cieplej na serduszku. Przyjdź do Zamku i rozjaśnij mroki dzięki wartościowym filmom, wystawom, spotkaniom zapraszającym do otwartego dialogu. Śledź przemarsz świetlnych plam po wnętrzach Zamku podczas zwiedzania, uwolnij tlącą się energię na koncertach. W grudniowym liście do Mikołaja pozycji jest zdecydowanie więcej! Przeczytaj:
Muzyczny rozkład jazdy. Koncerty w Poznaniu
//muzyka
Jedno jest pewne –
nareszcie przestaniesz narzekać na zimne stopy i dłonie. Co prawda nie
będziemy rozdawać wełnianych skarpet i ocieplaczy, postawimy na coś
skuteczniejszego. Podczas koncertów nie będzie opcji, że usiedzisz w
jednym miejscu. Emocje wezmą górę! Słowiański temperament Dagadany,
charyzmatyczni Jakub Paulski Trio czy hipnotyzujący Spięty z utworami z
nowej płyty o to zadbają!
Te premiery wypełnią sale! Sprawdź, co w Kinie Pałacowym
//film
„Nic tu nie ma” – przynajmniej kilka razy w ciągu każdego wieczoru zdarza nam się tak wzdychać, gdy skrolujemy ofertę kolejnych platform streamingowych. I faktycznie, trudno trafić tam na perełki (choć nie jest to niewykonalne). Jeśli chcesz mieć pewność, że wybór filmu Cię nie rozczaruje, sprawdź repertuar Kina Pałacowego. W grudniu premierowo na dużym ekranie zobaczysz między innymi opowieść o 84-letniej didżejce, kolorowym ptaku „Vika!”, wyreżyserowanego przez Bradleya Coopera „Maestra” czy wytrwale podążającą za swoją tożsamością Lucíę w filmie „20 000 gatunków pszczół”. Można też postawić na tytuły, które zapisały się w historii kinematografii i wybrać się w podróż z mistrzem kina drogi – Wimem Wendersem.
SPRAWDŹ REPERTUAR
W rodzinnej bliskości. Zaplanuj wydarzenia dla dzieci
//edukacja
Czy zdarzyło Wam się już ulepić bałwana tej zimy? Grudzień to czas, kiedy można tworzyć wspaniałe wspomnienia ze swoimi dziećmi. Zimowe atrakcje na świeżym powietrzu, przygotowywanie ozdób świątecznych to jedna droga. Drugą, na której możemy się spotkać wspólnie, są zamkowe wydarzenia dla dzieci. Podczas warsztatów Strefy Zabawy spróbujemy „Tańca na lodzie”, a w kinie w czasie Poranków dla Dzieci przywita Was świąteczna Kicia Kocia. Zafunduj swoim maluchom niezapomniane wrażenia!
Co w wolnym czasie? Wybierz wystawę
//sztuki wizualne
Jeśli szukasz sposobu na spędzenie wolnego czasu nieświątecznie, to szczęście Ci sprzyja albo masz talent dobrej organizacji. Z pomysłem na zupełnie inny dzień przychodzą zamkowe wystawy. Wciąż możesz przenieść się na dawne przedmieścia Poznania, dzięki wystawie „Obok i w.” – czarno-białe fotografie są nie tylko okazją do sentymentalnej podroży w przeszłość, ale szansą na spojrzenie w codzienną rzeczywistość poznaniaków i poznanianek. Wystawę możesz zwiedzać także z komentarzem przewodnika(-czki).
Z kolei w Holu Wielkim poznasz różne odpowiedzi na pytanie „Gdzie zamieszkasz?”. Kuratorka wystawy, Maria Fenrych, zebrała opowieści kilku osób o miejscach, w których żyją. Ekspozycja to gra, ale nie zdradzimy, o co chodzi. Przyjdź do Zamku i zagraj!
Z kolei w Galerii Fotografii pf otwieramy wystawę Przemysława Jasielskiego – „Portrety nie-ludzkie. Maszyna jako autor, bohater i model”. I jak na Zamek przystało – to nie wszystko.
Światło na scenę, zaczyna się spektakl!
//teatr, performance
Kierujemy reflektor na teatralną scenę, a tam odkrywa się „Utajone”. To spektakl w reżyserii Janusza Stolarskiego, w którym występują aktorzy i aktorki Teatru pod Fontanną. Zasiadając na scenie, możesz spodziewać się spotkania z nieznanym obliczem Franza Kafki. Spektakl powstał na podstawie jego książki „Prozy utajone”. To wybór zawierający wiele nieskończonych, interesujących, ale jednocześnie niepokojących tekstów prozatorskich wybitnego pisarza. Selekcji dokonał Łukasza Musiał – konsultant przedstawienia.
Nagonka na literaturę. Co czytamy?
//literatura
W tym ostatnim miesiącu w roku niekiedy zbiera się na podsumowania. Także te książkowe. Chętnie posłuchamy o tym, co masz, a co zamierzasz mieć w swojej biblioteczce. A okazją i może inspiracją do zdobycia nowych lektur, będą na przykład: Zamkowy Klub Książki i dzieło Maxa Blechera „Zabliźnione serca” oraz Zamkowy Klub Książki Ukraińskiej z publikacją „Amadoka” Sofii Andruchowycz. W poezji szykuje się „Nagonka” Bartłomieja Majzela. Wspomniany tomik rozpoczyna się od tytułowej nagonki, której bohaterką jest wściekłość.
Włącz się na swój sposób
//projekty społeczne
Zwolnij. To czas, aby uważnie przyjrzeć się sobie, swojemu ciału i potraktować je tak, jak na to zasługuje – z najwyższą troską. Podczas ruchowych „Warsztatów z bezczynności. Czułe ciało” będziesz mieć możliwość wyrażenia siebie, poszukania indywidualnej ekspresji bez tradycyjnego filtra przymusu produktywności. Włączysz się na swoich warunkach.
Ponadto Zamek Otwarty zaprasza na cykl spotkań (nie) tylko dla seniorek i seniorów. Przed Tobą dwa wydarzenia: spektakl muzyczny „Dytyramb z Ossy” oraz koncert zespołu Odloty. Najpierw zawędrujesz do Grecji, także tej starożytnej, by usłyszeć muzykę i poezję z Olimpu. Na drugim wydarzeniu, zamiast nostalgii Południa, usłyszysz rytmy muzyki folkowej. Do tańca, do śpiewu!
Stroimy się świątecznie!
Jeszcze jedno – szukasz pomysłu na to, co mogłoby wprawić Cię w pozytywny świąteczny nastrój? „Skowronkowe gwiazdkowanie” chóru dziewczęcego Skowronki z pewnością poruszy w Tobie struny, które jako dziecko sprawiały, że grudzień był dla Ciebie magicznym czasem. Kolejna okazja do „nastrojenia” będzie miała miejsce 18.12. W przedświątecznym czasie znajdź chwilę na Najmniejszy Teatr Świata i weź udział w widowisku poetyckim „Gdy się tedy narodził...”.
I pamiętaj – wszystkie zimowe drogi prowadzą do Zamku!