Centrum Kultury Zamek

WESELE\ reż. Janusz StolarskI \ Teatr pod Fontanną


Premiera spektaklu 25 maja 2017 r.

Pierwsza z premier 2017 roku w ramach programu Teatr powszechny.
Po fantastycznej „Niszy” zrealizowanej w 2016 roku przez Janusza Stolarskiego z członkami pracowni teatralnych działających przy „Domach pod fontanną”, artyści postanowili pracować wspólnie dalej, przygotowując kolejny spektakl. Tym razem sięgają po wielką literaturę.

„Ponad sto lat temu Wyspiański w «Weselu» dokonał wiwisekcji polskiego społeczeństwa. Nie oszczędził nikogo. Z szaf powyciągał polskie trupy, rozszarpał stare i nowe rany. Postawił diagnozę, dając szansę na terapię – nikt jej jednak nie podjął. Przeciwnie, obrażeni goście bronowickiego wesela na krakowskiej premierze przeklinali autora. Ponad sto lat…, a dla nas diagnoza Wyspiańskiego wciąż brzmi prawdziwie. Zapraszamy gości na «Wesele».” – Janusz Stolarski.

Spektakl „Wesele” Teatru pod Fontanną został zakwalifikowany do finału konkursu „The Best OFF". Była to pierwsza edycja konkursu na najlepszy spektakl teatru niezależnego, zorganizowanego przez czasopismo „nietak!t” i portal teatralny.pl. Cieszymy się, że spektakl Teatru powszechnego znalazł się w tak doborowym towarzystwie!

Koncepcja i reżyseria: Janusz Stolarski
Asystenci reżysera: Paweł Nyga i Łukasz Gnioch
Muzyka: Jacek Hałas
Występują: Mirosław Barnaś, Piotr Bekasiak, Tymoteusz Ćwierzyk, Tomasz Dzierżanowski, Łukasz Gnioch, Agnieszka Grabia,
Jagoda Gruszczyńska, Jacek Hałas,
Ewa Zajkowska, Agnieszka Kamińska,
Hanna Kubaszewska, Sylwia Marciniuk, Urszula Matuszewska, Joanna Mikołajczyk, Julia Hałas, Andrzej Nyczke, Paweł Nyga,
Marta Pautrzak, Krystyna Pilecka,
Michał Przybytkowski, [Władysław Rogala], Justyna Romanowska, Joanna Sęk-Dykczak, Urszula Stachowiak, Janusz Stolarski, Magdalena Treichel, Aldona Wiśniewska,
Zbigniew Zbitkowski
Zespół: Jacek Hałas – akordeon, lira korbowa,
                                                  kalimba, drumla
              Antoni Hałas – elektronika, wiolonczela
              Jonasz Hałas – trąbka, ligawa
              Jakub Hałas – akordeon
Światła: Arkadiusz Kuczyński,
Jacek Raczkowiak
Realizacja dźwięku: Piotr Kazimierz Wiśniewski
Produkcja: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Spektakl powstał w ramach programu
„Teatr powszechny” realizowanego przez
CK ZAMEK od 2016 r., dofinansowanego
ze środków Urzędu Miasta Poznania.

Ten autorski projekt performatywny składa się z przedstawień tworzonych przez środowiska osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na stan zdrowia, wiek, pochodzenie czy status społeczny.

Kup bilet BILET

Janusz Stolarski - aktor, absolwent PWST im. Solskiego w Krakowie. Występował w: Drugim Studio Wrocławskim, Państwowym Teatrze w Kielcach, Teatrze Polskim w Poznaniu, grupie teatralnej Sekta Lecha Raczaka, Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu, Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu, Teatrze Studio w Warszawie i Orbis Tertius Trzecim Teatrze Lecha Raczaka. Gościnnie brał udział między innymi w spektaklach „Don Juan” i „tryptyk wyspiański” w Teatrze Starym w Krakowie, „Rzeźnia Lila Róż” Teatru Usta Usta w reżyserii Marcina Libera oraz „Przypadki Pana von K.” Polskiego Teatru Tańca. Od 1994 roku współtworzy Stowarzyszenie Teatralne ANTRAKT. Jest laureatem wielu nagród za monodramy, w tym Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu (1991) za „Ecce Homo”, nagrody specjalnej Jury Drugiego Międzynarodowego Festiwalu Monodramów Krajów Nadbałtyckich – Kowno 2010 za spektakl “Kod” i wielu innych. Prowadzi warsztaty teatralne w kraju i za granicą (Niemcy, Rumunia, Mołdawia, Hiszpania, Francja). Od 2016r. współpracuje z Teatrem pod Fontanną w ramach zamkowego projektu "Teatr powszechny".

Teatr pod Fontanną składa się z członków pracowni teatralnych działających przy „Domach pod fontanną” - dwóch ośrodkach zajmujących się rehabilitacją społeczno-zawodową osób po kryzysach psychicznych.

Spektakl prezentowany w ramach „Teatru powszechnego” – całorocznego, autorskiego projektu performatywnego realizowanego przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu od 2016r., złożonego z przedstawień tworzonych przez środowiska osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na stan zdrowia czy status społeczny.

Organizatorzy

Patroni medialni

Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy