ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI #40 / KU POKRZEPIENIU! – spotkanie o powieści Bonnie Garmus „Lekcje chemii”
- TypLiteratura
- MiejsceLaboratorium 1 (zbiórka w Księgarni Bookowski)
- Godzina g. 18
- Data 30.03.2023
A może przeczytamy coś optymistycznego, co się dobrze kończy? – zapytała na jednym ze spotkań naszego klubu Ania. Właśnie skończyliśmy cykl o końcu świata (końcach różnych światów) i poczuliśmy, że potrzebujemy opowieści z happy endem. Budujących. Wzmacniających. Odprężających. Dodających otuchy. Pocieszenie przynoszących. Snutych przez czułych narratorów i narratorki. A zatem zaczynamy – „Ku pokrzepieniu!”.
W lutym czytamy „10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie” Elif Shafak, historię „kilkorga przyjaciół, których połączyła lojalność silniejsza niż śmierć. Opowiedziana z taką czułością i ciepłem, że trudno się od niej oderwać” – zapewnia Joanna Bator.
W marcu sięgniemy po „Lekcje chemii” Bonnie Garmus . To „haust świeżego powietrza – dowcipna, energetyczna i orzeźwiająco optymistyczna powieść, której karty zaludniają wyjątkowe postaci”, czytamy na stronie wydawcy.
W kwietniu bierzemy na warsztat „Rok zająca” Arto Paasilinna – „szaloną powieścią łotrzykowską, obfitującą w absurdalne zwroty akcji i gagi rodem z komedii slapstickowej”.
-----
moderacja: Anna Gajda-Paradowska
Zgłoszenia udziału w spotkaniu prosimy przesyłać na adres: j.przygonska@ckzamek.pl lub telefonicznie: 61 64 65 290.
Bohaterka „Lekcji chemii”, Elizabeth Zott jest chemiczką i kobietą daleką od przeciętności. Byłaby zresztą gotowa jako pierwsza wytknąć rozmówcy, że coś takiego jak „przeciętna kobieta” nie istnieje. Ale jest połowa lat 50. i jej koledzy z całkowicie męskoosobowego zespołu naukowców w Instytucie Badawczym Hastings prezentują bardzo nienaukowe podejście do kwestii równouprawnienia płci. Wszyscy z wyjątkiem jednego: to Calvin Evans, nominowany do Nagrody Nobla i słynący z pamiętliwości samotny geniusz, który zakochuje się w umyśle Elizabeth. Co skutkuje autentyczną chemią.
Tyle że, podobnie jak w przypadku nauki, życie bywa nieprzewidywalne. Dlatego parę lat później Elizabeth Zott jest nie tylko samotną matką, ale i – dość niechętnie – gwiazdą kulinarnego programu numer jeden całej Ameryki: Kolacji o szóstej. Jej niezwykłe podejście do gotowania („Do łyżki stołowej kwasu octowego dodajemy szczyptę chlorku sodu”) staje się zaczątkiem rewolucji. W miarę jednak jak rosną zastępy jej sympatyków, rośnie też grupa niezadowolonych. Okazuje się bowiem, że Elizabeth nie uczy kobiet po prostu gotować, robi znacznie więcej; ośmiela je do zmiany status quo”. [opis wydawcy]
BONNIE GARMUS – copywriterka i dyrektorka kreatywna z bogatym doświadczeniem pracy w obszarach techniki, medycyny i edukacji. Jest pływaczką na otwartych akwenach, wioślarką i matką dwóch córek. Urodzona w Kalifornii, mieszka obecnie w Londynie ze swoim mężem oraz psem imieniem Dziewięćdziesiąt Dziewięć.
Szczegółowy program:
28.02.2023 (uwaga – nietypowo we wtorek)
ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI #39
g. 18 | Spotkanie o powieści Elif Shafak „10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie” (Wydawnictwo Poznańskie, przekład: Natalia Wiśniewska)
moderacja: Justyna Szymańska-Laskowska
30.03.2023 CZWARTEK
ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI #40
g. 18 | Spotkanie o powieści Bonnie Garmus „Lekcje chemii” (Marginesy, tłum. Marek Cieślik)
moderacja: Anna Gajda-Paradowska
20.04.2023 CZWARTEK
ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI #41
g. 18 | Spotkanie o powieści Arto Paasilinna „Rok zająca” (Książkowe Klimaty, tłum: Sebastian Musielak)
moderacja: Maria Krześlak-Kandziora
-------
Okładka książki „Lekcje chemii”. Okładka podzielona jest na cztery kolorowe prostokąty (niebieski, żółty, zielony i czerwony). Na ich tle – rysunek kobiety w czerwonej sukience (nie widzimy jej głowy), która trzyma skierowany ekranem do widza telewizor. Na ekranie telewizora – scena z programu kulinarnego (tu widać twarz prowadzącej).