
ZAMEK CZYTA / „Tango” – spotkanie z Michałem Witkowskim
-
TypEdukacja
-
MiejsceSala Wielka
-
Godzina g. 18
-
Data 17.01.2023
-
Cena 5
moderacja: Marcin
Jaworski
Spotkanie transmitowane także na Facebooku CK ZAMEK i Zamek Czyta.
Współpraca: Wydawnictwo ZNAK
Koniec lat dwudziestych. Późna jesień, listopad, miasto spowija mgła. Nadchodzi wielki kryzys. Nadchodzi kac.
Starszy aspirant Adolf Piątek rozpoczyna śledztwo w sprawie okrutnego zabójstwa tenora z miejscowej operetki. Pierwszym podejrzanym jest kochanek śpiewaka, pracujący jako żigolo na miejscowym dancingu, gdzie co noc uwodzi w tangu bogate kobiety. Każda, z którą zatańczy, ginie bez śladu. Na dodatek, w mieszkaniu denata, Piątek odnajduje ślady mogące powiązać tenora z serią okrutnych morderstw sprzed lat.
„Tango” to najmroczniejszy kryminał Michała Witkowskiego. Witkowski pokazuje świat u progu katastrofy, gdzie zapach krwi miesza się z wonią wódki, cebuli, perfum Guerlain Shalimar, zakazanego seksu i rozkładających się ciał. W ten mrok możesz wkroczyć tylko raz. [opis wydawcy]
MICHAŁ WITKOWSKI – laureat Paszportu „Polityki” i Nagrody Literackiej Gdynia, nominowany do Nagrody „Nike”, autor głośnego Lubiewa, tłumaczony na 30 języków – wraca z brawurową literacką jazdą bez trzymanki po najmroczniejszych zaułkach prowincjonalnego miasteczka i ludzkiej natury.
MARCIN JAWORSKI (1979) – literaturoznawca, krytyk literacki, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor m.in. książek: „Rewersy nowoczesności. Klasycyzm i romantyzm w poezji oraz krytyce powojennej” (2009), „Po całości… Szkice, punkty” (z K. Hoffmannem i P. Śliwińskim, 2016), „Świat nieliryczny. Studia i szkice o poezji współczesnej” (2018). Kurator Festiwalu Fabuły. W latach 2015–2020 sekretarz Poznańskiej Nagrody Literackiej. Od 2022 roku Przewodniczący Kapituły PNL.
---
Okładka książki „Tango” Michała Witkowskiego. Na czarnym tle narysowany
szkielet, bez głowy, ozdobiony różowymi i fioletowymi kwiatami. Na wyciągniętej dłoni spoczywa czaszka. Obok
tytułu i nazwiska autora – napis: „ile jeszcze kobiet przypłaci życiem tango z
pięknym żigolo”.