„Kultura zaangażowana – głos najbliższego otoczenia osób zagrożonych izolacją społeczną”
- TypProgramy Społeczne
- MiejsceSala Wielka
- Godzina g. 13.30
- Data 8.12.2022
- Informacja o wejściówkach Rejestracja za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego
Panel dyskusyjny w języku polskim z tłumaczeniem na język angielski i polski język migowy:
prowadząca | moderator: Paulina Gołaska-Ciesielska
Wydarzenie streamingowane | Online streaming
W trakcie panelu porozmawiamy z osobami, które znajdują się w najbliższym otoczeniu osób zagrożonych izolacją społeczną. Skupimy się na rozmowie o odmiennych formach dostępności kultury z ich perspektywy. Jakie widzą wyzwania i możliwości związane z tworzeniem kultury „z” i „przez” osoby z różnymi doświadczeniami i w różnych sytuacjach życiowych? Będziemy jednocześnie rozmawiać o dobrych praktykach kulturalnych i określać cechy, charakteryzujące kulturę zaangażowaną. Zastanowimy się, jaką rolę w tworzeniu takiej kultury odgrywa najbliższe otoczenie.
Rozmowę poprowadzi Paulina Gołaska-Ciesielska – psycholożka, pedagożka specjalna, terapeutka relacyjna, badaczka. Interesuje się tematyką wspierania rozwoju emocjonalnego i społecznego człowieka. Prowadzi Centrum Wspierania Relacji wraz z działającą przy nim Fundacją RELACYJNI, w ramach którego organizuje spotkania terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i rodziców oraz szkolenia, warsztaty, grupy spotkaniowe i superwizje dla specjalistów.
Gościnie/Goście:
Anna Janiak – pedagożka specjalna, prezeska i koordynatorka programowa Fundacji FIONA, liderka Spółdzielni Socjalnej FURIA, autorka innowacji społecznych. Pasjonatka neuroróżnorodności. Zafiksowana na poszukiwaniu sposobów wsparcia osób z wyzwaniami rozwojowymi, poprzez kształtowanie świadomego środowiska ich życia, nauki i pracy.
Jacek Kowalski – z wykształcenia pedagog. W latach 2011‒2019 związany z Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym Wielkopolskiej Jednostki Wojewódzkiej jako koordynator wolontariatu i tłumacz--przewodnik osób głuchoniewidomych. Od trzech lat lider grupy nieformalnej Głuchoniewidomi Wielkopolska. Wspiera organizacje pozarządowe w tworzeniu wydarzeń, szczególnie w zakresie integracji i dostępności dla osób z różnorodnymi potrzebami.
Bożena Krause – mama Patryka, aktora Teatru Społecznego, jednego z twórców kampanii społecznej „Jestem Artystą” mówiącej o artystycznej działalności osób z różnymi niepełnosprawnościami. Towarzyszy synowi w jego aktywności kulturalnej i sportowej. Paradoksalnie, pomimo ograniczeń mowy i ruchu Patryka: „to on mnie motywuje do działania, ja mu to tylko umożliwiam, towarzysząc w komunikowaniu się i podróżowaniu” – mówi Pani Bożena.
kpt. Anna Michalik – starszy wychowawca działu penitencjarnego ds. kulturalno-oświatowych w Areszcie Śledczym w Poznaniu. Prowadzi programy resocjalizacji sprzyjające readaptacji społecznej osób pozbawionych wolności, m.in. warsztaty arteterapii, trening zastępowania agresji, profilaktykę zachowań suicydalnych, integrację rodzin. Jest zaangażowana w szeroko pojęte działania kulturalne, oświatowe oraz sportowe z osobami pozbawionymi wolności. Współpracuje z podmiotami zewnętrznymi (m.in. z Teatrem Ósmego Dnia, CK ZAMEK, fundacjami i stowarzyszeniami UAM w Poznaniu). Jako instruktorka terapii zajęciowej prowadzi warsztaty artystyczne w Ośrodku dla Bezdomnych nr 1, organizuje wystawy prac rękodzieła mieszkańców ośrodka oraz współpracuje z lokalnym środowiskiem.
_____
Grafika składa się z ogromnej żarówki, której trzonek
przypomina głowę. W środku żarówki – żarnik w kolorze niebieskim, bańka
w kształcie gruszki w dwóch miejscach jest lekko pokolorowana na
czerwono i niebiesko. Trzonek ma jedno oko na środku, nos i usta po obu
stronach. Z ust wydają się wychodzić słowa: Międzynarodowe Forum Kultury
Zaangażowanej, z jednej strony po polsku, z drugiej po angielsku. Na
górze odręcznie napisane słowa: „Włącznik!” oraz „Switch on!”. Pod nimi „społeczny” oraz po angielsku „in society” Po lewej stronie umieszczono ikonę dostępnościową, symbol migających rąk.