Anna Bieliz – „Działania włączające różnorodne społeczności – od idei do realizacji lokalnych inicjatyw międzykulturowych”
- TypProgramy Społeczne
- MiejsceSala Prób
- Godzina g. 13.45
- Data 8.12.2022
- Informacja o wejściówkach Rejestracja za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego
Warsztat w języku polskim
Zapisy: https://forms.gle/73k3wu87oRrdXT9T7
W trakcie warsztatu dowiemy się jak skutecznie planować lokalne wydarzenia dla mieszkanek i mieszkańców, by włączać ich aktywnie w inicjatywę, bez względu na praktykowany język czy kraj pochodzenia. Wyjdziemy od pojęć „międzykulturowości” i „różnorodności” , rozmawiając o języku, w którym komunikujemy o włączających inicjatywach. Prześledzimy na wielu przykładach-projektach, zrealizowanych w mniejszych i większych miastach, na co zwrócić uwagę, myśląc o skupionych na lokalności wydarzeniach, by uwzględniały one różnorodność odbiorczyń odbiorców oraz w realny sposób przyczyniały się do wzajemnego poznania, współpracy i integracji. Podzielimy się też własnymi mniejszymi i większymi pomyłkami – prześledzimy, co okazało się nieskuteczne lub „przestrzelone” w inicjatywach, a jakie proste rozwiązania przyczyniły się do przyjaznej, niewykluczającej atmosfery spotkań.
Warsztat będzie świetną okazją do wymiany doświadczeń i omówienia konkretnych przykładów planowanych propozycji na działania integracyjne. Pozwoli spojrzeć na kwestie integracji i współfunkcjonowania w mieście szerzej, w kontekście budowania różnorodnego środowiska otwartego na podejmowanie wspólnych inicjatyw.
Anna Bieliz – od 2017 roku współtworzy Ogólnomiejski Program Oddolnych Inicjatyw Lokalnych Mikrogranty we Wrocławiu, którym od 2018 roku lideruje. Współorganizuje z mieszkankami i mieszkańcami miasta (osobami fizycznymi i grupami nieformalnymi) 40 projektów rocznie, spośród których wiele inicjatyw zgłaszanych jest przez osoby, które nigdy jeszcze nie prowadziły własnego projektu. Na przestrzeni lat koordynowała pomysłami zgłaszanymi przez osoby niepolskojęzyczne i/lub z doświadczeniem migranckim i/lub uchodźczym. Realizuje także projekty z osobami z niepełnosprawnościami (słuchu, wzroku, a także osobami w spektrum) czy ze społeczności LGBT+.
_____
Grafika składa się z ogromnej
żarówki, której trzonek przypomina głowę. W środku żarówki – żarnik w kolorze fioletowym, bańka w kształcie gruszki w dwóch miejscach jest lekko pokolorowana
na czerwono i niebiesko. Trzonek ma jedno oko na środku, nos i usta po obu
stronach. Z ust wydają się wychodzić słowa: Międzynarodowe Forum Kultury
Zaangażowanej, z jednej strony po polsku, z drugiej po angielsku. Na górze
odręcznie napisane słowa: „Włącznik!” oraz „Switch on!”. Pod spodem: „Włącznik Wielokulturowy” oraz w języku angielskim: „Via Cultures”.