Dominika Dopierała – „Gdzie prowadzi nas muzyka? O przyjemnościach i trudnościach w muzykoterapii”
- TypProgramy Społeczne
- Miejscepokój 229
- Godzina g. 17
- Data 10.12.2022
- Informacja o wejściówkach Rejestracja za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego
Warsztat w języku polskim z możliwością tłumaczenia na język angielski
Warsztat płatny, zapisy prowadzi Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu | Paid workshop, registration through Karol Marcinkowski University of Medical Sciences in Poznań:
„Muzykoterapia społecznościowa jest anty-modelem, który zachęca muzykoterapeutów do opierania się modelom-pasującym-wszystkim-i-wszędzie [...], a zamiast tego podąża za potrzebami klientów, kontekstów i tam, gdzie prowadzi nas muzyka”. (Ansdell, 2003. Community Music Therapy: big British balloon or future international trend?' In Community, Relationship and Spirit: Continuing the Dialogue and Debate. London: BSMT Publications)
Podczas warsztatów stworzymy muzyczny zespół z osobami regularnie uczestniczącymi w muzykoterapii, które w trakcie grupowej dyskusji podzielą się swoimi wspomnieniami szczególnie przyjemnych i trudnych momentów procesu terapeutycznego. Wspomnienia uczestniczek i uczestników muzykoterapii będą wstępem do muzykowania w grupie warsztatowej.
Udział w tworzeniu muzyki nie będzie wymagał umiejętności gry na instrumentach czy w śpiewie. Piosenki i muzyczne aranżacje będą przystępne dla osób o odmiennych doświadczeniach muzycznych i o różnych obszarach sprawności. Podczas wspólnego muzykowania będziemy odkrywać kontrastujące sposoby gry:
grę solową, grę w duetach i w większej grupie;wykonywanie piosenki o określonej strukturze i tworzenie swobodnej improwizacji bez założeń formalnych;regularną grę w stałym pulsie i grę nieregularną, bez wyraźnego rytmu;tworzenie aranżacji opartej na znanym utworze i grę utworu nowo poznanego.Aranżacje i aktywności muzyczne będą okazją do obserwacji własnych reakcji na muzykę (fizycznych, emocjonalnych) oraz wynikającego z nich sposobu gry. Chętne osoby wezmą udział w dyskusji na temat muzyki jako źródła przyjemności, która łączy się także z wyzwaniami.
Porozmawiamy o przeplataniu zabawy z pracą w muzykoterapii. Odniesiemy się także do koncepcji muzyki jako „przewodniczki” na drodze do rozwoju osobistych możliwości grających, ich świadomości własnych granic oraz umiejętności współpracy zespołowej.
Chętne osoby zapraszamy do przyniesienia własnych instrumentów. Na miejscu dostępne będą: bębny, keyboard, akordeon, shruti box, metalofon, steel drumy, gitary, ukulele oraz małe instrumenty perkusyjne.
Dominika Dopierała – muzyk i certyfikowana muzykoterapeutka. Ukończyła studia licencjackie z fortepianu w Royal College of Music oraz studia magisterskie w Nordoff-Robbins Music Therapy Center w Londynie. Po powrocie do Polski na trzy lata związała się z Akademią Muzyczną w Katowicach, prowadząc zajęcia w Zakładzie Muzykoterapii. Dominika pracuje muzykoterapeutycznie z różnymi grupami społecznymi i wiekowymi: osobami z niepełnosprawnościami, z doświadczeniem uchodźczym oraz dorosłymi w kryzysie zdrowia psychicznego i bezdomności. W 2016 roku założyła Fundację Nordoff Robbins Polska. W ramach Fundacji organizuje sesje muzykoterapii dla różnorodnych grup społecznych, prowadzi Mobilne Centrum Muzyki, które pełni funkcję przewoźnego pokoju muzykoterapii i sceny muzycznej. Zwiększając dostępność muzyki w życiu społecznym, dąży do upowszechniania aktywnego muzykowania jako sztuki użytkowej – wykonywanej na co dzień i dostępnej dla każdego, każdej.
___
Grafika składa się z ogromnej
żarówki, której trzonek przypomina głowę. W środku żarówki – żarnik w kolorze
czerwonym, bańka w kształcie gruszki w dwóch miejscach jest lekko pokolorowana
na czerwono i niebiesko. Trzonek ma jedno oko na środku, nos i usta po obu
stronach. Z ust wydają się wychodzić słowa: Międzynarodowe Forum Kultury
Zaangażowanej, z jednej strony po polsku, z drugiej po angielsku. Na górze
odręcznie napisane słowa: „Włącznik!” oraz „Switch on!”. Poniżej napisano „terapeutyczny” oraz po angielsku „in Therapy".