"Na marne”. Spotkanie \z Martą Sapałą autorką książki
- TypLiteratura
- MiejsceScena Nowa
- Godzina g. 18
- Data 5.09.2019
- Cena 2
Mówi się, że z roku na rok marnujemy coraz więcej żywności,
a w śmietnikach lądują kilogramy resztek, które mogłyby stanowić pełnowartościowe
pożywienie. Wyrzucamy to, co wydaje nam się niejadalne: sterty ziemniaczanych
obierków, dziesiątki suchych kromek chleba, resztki jogurtu zalegające na dnie
plastikowych kubeczków, obite jabłka, opakowania z przeterminowanym makaronem,
którego nie zdążyliśmy ugotować. Ale czy na pewno marnotrawstwo żywieniowe
rośnie w tak szybkim tempie, jak straszą nas media?
Marta Sapała postanowiła zbadać ten temat. Rozmawia z ludźmi, którzy żywią się tym, co znajdą w śmietnikach, zagląda do kompostowników i kuchennych szafek swoich rozmówców, szpera w kontenerach przy dyskontach spożywczych, oddaje głos ludziom bez domu i tym, którzy oszczędzanie mają we krwi. Odwiedza miejsca, w których powstaje żywność, i te, w których kończy się jej droga. Zagląda do magazynów w supermarketach i bankach żywności. Ludzkie portrety splata ze statystykami i opiniami ekspertów. Nie boi się również podawać w wątpliwość powtarzanych w mediach obiegowych opinii dotyczących marnotrawstwa.
„Na marne” to zbiór reportaży o naszych codziennych nawykach i doskonała lekcja odpowiedzialnej konsumpcji. [opis wydawcy]
prowadzenie: Anna Solak
współpraca: Wydawnictwo Czarne
MARTA SAPAŁA (ur. 1974) – dziennikarka. Urodziła się w Kartuzach, studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z „Polityką” i „Zwierciadłem”. Jest autorką kilku książek, w tym „Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków”. Mieszka w Warszawie.
ANNA SOLAK (ur. 1987) – dziennikarka i redaktorka miesięcznika „IKS” i portalu Kulturapoznan.pl. Absolwentka historii, dziennikarstwa i Polskiej Szkoły Reportażu. Miłośniczka literatury pięknej i non-fiction. Książki czyta w każdej wolnej chwili i miejscu.
---
Miejsce: Scena Nowa
Bilety: 2 zł