Centrum Kultury Zamek

CÜNEYT SEPETÇİ\i ORCHESTRA DOLAPDERE\Turcja


W ciągu swojej trzystuletniej historii klarnet zrobił w Europie i Azji imponującą karierę. Stało się tak zapewne ze względu na jego niezwykle charakterystyczne brzmienie, które jednocześnie łatwo „zaprzyjaźnia się” z innymi instrumentami. Swoją ciepłą, nosową barwą przywołuje na myśl przede wszystkim kulturę żydowską i romską, czyli światy zrodzone
ze zderzenia Europy i Orientu.

Cüneyt Sepetçi dźwiękami klarnetu mistrzowsko maluje nasycone energią i epatujące witalnością muzyczne obrazy z życia tureckich Romów. Bogate, gęste aranżacje z dominującą rolą instrumentów perkusyjnych pełne są także nawiązań do folkloru Albanii i Macedonii, a wyraźny udział gitary basowej przywodzi na myśl... andaluzyjskie flamenco nuevo.

Muzyka Sepetçiego i jego orkiestry Dolapdere jest dowodem niezawodności tradycyjnych form w wywoływaniu tanecznego, często wręcz ekstatycznego ruchu. Sepetçi potwierdza żywotność i otwartość romskiej muzyki, a jednocześnie jej niezwykły potencjał syntetyzowania brzmień, form i gatunków. Potencjał w naturalny sposób wynikający z historii Romów, dla których ciągłe przemieszczanie się i adaptacja do nowych warunków są naturalną formą życia.

Cüneyt Sepetçi klarnet
Ahmet Demirkiran
cümbüş
Ismail Papiş – skrzypce
Ümit Adakale – darbuka

Kup bilet BILET

Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy