Centrum Kultury Zamek

SPOTKANIE \ Z RENATĄ LIS, AUTORKĄ KSIĄŻKI „LESBOS”


SPOTKANIE Z RENATĄ LIS, AUTORKĄ KSIĄŻKI „LESBOS” 
g. 18 Hol Balkonowy / wstęp wolny
Prowadzenie: Katarzyna Kuczyńska-Koschany i Anita Jarzyna.
Organizatorzy: Zakład Badań nad Tradycją Europejską IFP UAM oraz CK ZAMEK.

„Lesbos”  to najnowsza, trzecia (po „Ręce Flauberta” oraz „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu”) książka eseistyczna Renaty Lis, pisarki, tłumaczki, której twórczość wpisuje się w najlepsze tradycje najbardziej wymagającego gatunku literackiego, i potwierdza, że każda realizacja eseju jest właściwie ponowną kodyfikacją (nigdy przecież nieostateczną).

W „Lesbos” autorka podejmuje, znaną z jej dwóch poprzednich publikacji, formułę  psychobiografii; tym razem w trzech pierwszych częściach czytamy o pisarkach (Sofii Parnok, Annie Kowalskiej i Jeanette Winterson) przywołujących w swoich utworach Safonę, między innymi po to, by opowiedzieć o tożsamości lesbijskiej; te narracje tyleż dopełnia, co z nimi kontrastuje, ostatni fragment książki – nieledwie reportażowy zapis, poświęcony wyprawie na tytułową wyspę, a zwłaszcza sytuacji współczesnych uchodźców przebywających w miejscowym obozie. Komponując „Lesbos” w ten sposób, Lis nie buduje jednak prostej analogii między różnymi rodzajami wykluczenia, przeciwnie domaga się intelektualnej komplikacji, wadzi się z publicystycznym ujęciem i językiem, dystansuje od literatury zaangażowanej. Za każdym razem opowiada przede wszystkim o czyimś losie, a ten przecież jest swoiście idiomatyczny, jak esej.

Renata Lis –pisarka i tłumaczka z francuskiego i rosyjskiego, autorka książek mi.in. „Ręka Flauberta” (2011), „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu” (2015), „Lesbos” (2017). Laureatka Nagrody Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich za przekład eseju „Ameryka” Jeana Baudrillarda. Nominowana m.in. do Nagrody Literackiej „Nike” 2016, do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2016, do Nagrody Literackiej Gdynia 2016 oraz Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”. 

Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy