Centrum Kultury Zamek

POCZUJ MIASTO \ spotkania edukacyjne dla uczniów, studentów (codziennie) \ i dorosłych (soboty)Praca, dom... Na tym nie kończy się życie! Są jeszcze knajpki, ulice, wspólna przestrzeń - po prostu miasto. Czy czujemy się w nim dobrze? Czy możemy się tu realizować? Czyje jest miasto i skąd się w nim biorą konflikty?

Na spotkaniach z cyklu „Poczuj miasto” trwających od marca do czerwca, przybliżymy ważne sprawy miejskie, odkrywając Strefę Święty Marcin.

Przejdziemy przez ulicę niejednokrotnie, zawsze z nastawieniem na inną kwestię miejską. Wejdziemy na wieżowce, przetestujemy zrównoważony transport, przepytamy ekipę remontu na ulicy Święty Marcin, sprawdzimy, co się kryje pod hasłem „rewitalizacja” i odkryjemy miejską zieleń. Efektem spotkań będzie nie tylko wiedza o tym, jak wygląda dziś Poznań, ale też dogłębna obserwacja miasta i wyciągnięcie praktycznych wniosków. Stąd dwuetapowa formuła: najpierw wychodzimy w teren, a następnie na warsztatach w sali CK ZAMEK dodajemy kontekst i przepracowujemy problem w dyskusji.

program dla dorosłychprogram dla uczniów i studentów

_____

Terminy spotkań dla dorosłych znajdują się w kalendarium.

Spotkania  dla uczniów i młodzieży odbywają się w terminach ustalonych indywidualnie dla grupy, między marcem a czerwcem 2018 r.
Można zapisać się na pojedyncze zajęcia, kilka z nich lub cały cykl.

Zapisy i informacja:  tel. 61 64 65 289, e-mail: d.zaglewska@ckzamek.pl

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Każde spotkanie trwa ok. 2 h i składa się z dwóch części: spaceru po wybranej części ulicy Święty Marcin oraz warsztatu w CK ZAMEK.

_____

TEMATY SPOTKAŃ:

"Wchodzimy na górę. Wieżowce w mieście"

Skale, wysokości, proporcje. Jak wieżowce i wysoka zabudowa wpływają na życie w mieście? Co jest na najwyższych piętrach i jaki widok rozciąga się z nich? Zdobędziemy najwyższe szczyty ulicy Święty Marcin i przekonamy się sami.
Przebieg: Spacer ze zwiedzaniem wybranego wieżowca (Bałtyk/Hotel Altus) oraz warsztaty w CK ZAMEK.

"Ach, ci rowerzyści! Jak poruszać się po mieście?"

Coraz więcej osób w mieście przesiada się z samochodu na rower. Co robić, by poruszać się bezpiecznie, wygodnie i zgodnie z przepisami? Na spotkaniach przećwiczymy jazdę po Strefie Tempo 30, nauczymy się prawidłowo korzystać z infrastruktury rowerowej, także tej tymczasowej. Na koniec, w przestrzeni CK ZAMEK, przedyskutujemy też kondycję idei zrównoważonego transportu w Poznaniu.
Przebieg: Praktyczna nauka jazdy po mieście w okolicy Strefy Tempo 30 oraz warsztaty w sali CK ZAMEK o tematyce miejsko-rowerowej.

"Remont – i co dalej?"

Przebudowa ulicy Święty Marcin wyzwala wiele dyskusji na temat zasadności i kierunku zmian w mieście. Jest też świetną okazją do dyskusji o nowych trendach i sposobach myślenia o mieście.
Przebieg: Spacer po remontowanej części oraz odwiedziny biura największej poznańskiej inwestycji pomyślanej jako rewitalizacja tej części miasta. Spotkanie ze specjalistą Projektu Centrum oraz dyskusja na temat przyszłości ulicy Św. Marcin.

"Co to (naprawdę) jest rewitalizacja?"

Rewitalizacja: na jakie problemy odpowiada, a jakie – generuje? Jak odróżnić ją od podstępnej gentryfikacji? Zastanowimy się nad obecnym stanem i przyszłością jednej z najważniejszych ulic Poznania: ulicy Święty Marcin.
Przebieg: Spacer po ulicy Święty Marcin ze szczególnym uwzględnieniem części od ul. Gwarnej do Ratajczaka.  Spojrzenie na aktualną ofertę lokali i na pustostany, wygląd kamienic i podwórek. Następnie warsztaty w CK ZAMEK: czy istnieje przepis na rewitalizację? Dobre praktyki, pobożne życzenia i przykłady klęsk.

"Zieleń w mieście"

Parki, zieleńce, klomby i donice, czyli zieleń w mieście w każdej skali. Czy współczesny Poznań jest zielony, czy tylko się w tą zieleń „ubiera”? Czy zieleń w mieście może być remedium na wielkomiejskie bolączki?
Przebieg: Spacer przez parki wzdłuż Alei Niepodległości oraz warsztaty w CK ZAMEK pokazujące, jak zmienia się nasze otoczenie dzięki zieleni.

"Adresy na Marcinie"

Dlaczego ulica święty Marcin jest tak ważna dla Poznania? Co to znaczy, że „tu się kiedyś bywało”? Co było tu kiedyś, a co jest dziś? Jak zmienia się ulica?
Przebieg: Spacer po całej długości ulicy połączony z odkrywaniem historii i funkcji budynków i placów oraz warsztaty w CK ZAMEK: rozpoznawanie miejsc ukazanych na starych fotografiach, odgadywanie starych fotografii, praca z mapami Poznania od średniowiecza do dziś, z naciskiem na zmiany w XX wieku.

"Jak kształtować przestrzeń miasta?"  spotkanie dla grup biorących udział jednorazowo

Propozycja dla tych, którzy nie mogą wziąć udziału w kilku spotkaniach, a chcieliby zdobyć kompleksową wiedzę o problemach miasta. Przestrzeń miasta to szereg wyzwań: od architektury, przez transport, zieleń i komunikację, po estetykę ulicy. Jakimi znaczeniami wypełniona jest ulica Święty Marcin? Co mówi o kondycji miasta? Co można zmienić?
Przebieg: spacer od Kaponiery do Kupca Poznańskiego, a następnie warsztat w CK ZAMEK ukierunkowany na zaobserwowane problemy: ćwiczenia z mapami Poznania, własne projekty zmian ulicy Święty Marcin.Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy