Moderacja: Mira Marcinów
Spotkanie tłumaczone na PJM i transmitowane także na Facebooku CK ZAMEK i Zamek Czyta
Podobno każdy jest kowalem własnego losu. Ale czy na pewno?
Wbrew temu, co sugerują wszechobecne samorozwojowe narracje, część ludzkiego doświadczenia zawsze pozostanie poza naszą kontrolą. Czy jednak jesteśmy zdani tylko na siebie? Czy raczej coś lub ktoś dyskretnie nad nami czuwa? A może wszystko, co wydarza się w naszym życiu, zostało z góry przesądzone?
Tomasz Stawiszyński filozof i eseista, autor m.in. bestsellerowych „Reguł na czas chaosu” i „Ucieczki od bezradności” – w swojej najnowszej książce skupia się na zagadnieniu losu i pokazuje, jak współcześnie się z nim mierzymy. Biorąc na warsztat obrazy świata ukształtowane przez racjonalizm, chrześcijaństwo i ezoterykę, zastanawia się, czy w obliczu wyzwań naszych czasów, na które nauka i religia nie potrafią udzielić już satysfakcjonujących odpowiedzi, powrót fatum jest czymś nieuchronnym. Z rzadko spotykaną śmiałością zachęca do podważania tego, co uchodzi za pewnik, szuka nieoczywistych ścieżek i – jak zwykle – nie unika niewygodnych pytań. (opis wydawcy)
TOMASZ STAWISZYŃSKI – eseista, pisarz, filozof, autor bestsellerowych książek „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii”, „Co robić przed końcem świata”, „Ucieczka od bezradności”, „Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii”, „Spotkanie z Filozofią” oraz „Reguły na czas chaosu”; w radiu TOK FM prowadzi „Godzinę filozofów”; twórca podcastu „Skądinąd” (www.patronite.pl/skadinad); stały felietonista „Tygodnika Powszechnego”; 13 listopada 2024 ukazała się jego najnowsza książka pod tytułem „Powrót fatum”.
MIRA MARCINÓW – pisarka i filozofka. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Obroniła doktorat w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współzałożycielka Ośrodka Myśli Psychoanalitycznej IFiS PAN. Autorka książek: „Szaleństwo jako wybór” (2012), „Niezabliźniona rana Narcyza” (2018; wraz z B. Dobroczyńskim), „Historia polskiego szaleństwa” (2018), za którą była nominowana do Poznańskiej Nagrody Literackiej oraz „Bezmatek” (2020) – przetłumaczonej na języki: angielski, czeski i macedoński – prozy, za którą otrzymała Paszport „Polityki” i nominację do Nagrody Literackiej Nike.
--------------------------------------------
#opisujemy
Beżowe tło z napisem Zamek Czyta. Na nim okładka książki Tomasza Stawiszyńskiego pod tytułem "Powrót fatum". Przedstawia ona niedokończoną budowę. Widać beżowe ściany. W jednej z nich została wycięta wnęka okienna. Podłoga ma kolor bordowy. Tytuł książki i nazwisko autora pojawiają się na niebieskim tle na górze okładki.