WARSZTATY
- TypProgramy Społeczne
- MiejsceCK ZAMEK
- Godzina g. 9.30
- Data 11.10.2024
- Informacja o wejściówkach REJESTRACJA
DZIAŁAJ!
g. 9.30-12.30 | „Zdrowie psychiczne w miejscu pracy” – warsztat, prowadzenie: Justyna Dubanik, Sala pod Zegarem
Podczas warsztatu porozmawiamy o tym, na czym może polegać profilaktyka zdrowia psychicznego w miejscu pracy. Zastanowimy się, jak pracodawca(-czyni) i osoby z zespołu mogą reagować w sytuacji kryzysu psychicznego i jakie są granice wspierania w miejscu pracy.
Justyna Dubanik – psychoterapeutka, facylitatorka oraz trenerka grupowa, trenerka antydyskryminacyjna. Ukończyła szkolenie w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt, absolwentka Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego. Od lat wspiera różnorodne grupy i społeczności w ich rozwoju. Prowadzi superwizję indywidualną i zespołową z zakresu procesów grupowych, komunikacji i wsparcia w rozwiązywaniu trudności zawodowych. Przeprowadza szkolenia i warsztaty rozwojowe, a także facylituje procesy partycypacyjne i strategiczne. W pracy skupia się na tworzeniu warunków do spotkania i dialogu, które umożliwią osobom wzajemne widzenie się i wypracowywanie rozwiązań, wymianę czy wysłuchanie.
g. 10-13 | „Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji w instytucjach kultury” – warsztat, prowadzenie: Krzysztof Kumor, Laboratorium 1
Pierwsza część szkolenia to interaktywne zajęcia podnoszące ogólną świadomość na temat dyskryminacji oraz wykluczenia. Odwołamy się do osobistych doświadczeń uczestników(-czek), aby pogłębić zrozumienie źródeł i mechanizmów powstawania tych zjawisk. Podczas spotkania, osoby uczestniczące będą miały okazję zastanowić się nad tematem własnej tożsamości i doświadczeń funkcjonowania w miejscu pracy jako przedstawiciel(-ka) grupy większościowej lub mniejszościowej. W drugiej części spotkania zostaną omówione przepisy prawne chroniące przed mobbingiem i dyskryminacją.
Na przykładach ciekawych spraw sądowych prowadzonych przez ekspertki Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego osoby uczestniczące poznają obowiązujące przepisy prawa. Do omówienia przepisów i przykładów zostaną przywołane sytuacje z obszaru funkcjonowania instytucji kultury.
Krzysztof Kumor – aplikant adwokacki, aktywista praw człowieka. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim i Aarhus Universitet w Danii oraz stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w Polskim Towarzystwie Prawa Antydyskryminacyjnego na stanowisku prawnika oraz koordynatora projektów. Wcześniej pracował jako sekretarz komisji sejmowych w polskim parlamencie oraz współkoordynował projekty w obszarze funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Fundacji Court Watch Polska. Miłośnik książki i kina.
g. 13.15-16.15 | „Jak nie dać się zrobić w bambuko?” – warsztat, prowadzenie: Alina Czyżewska, Sala pod Zegarem
Porozmawiamy o tym, jak działa prawo i porównamy jego funkcjonowanie w rzeczywistości. Odpowiemy na pytanie: jak ono jest naruszane w instytucjach kultury? Porozmawiamy o przykładach nadużyć. Prowadząca przedstawi propozycje działań, jak można oddolnie to zmienić. Opowie o prawnych i obywatelskich narzędziach, pozwalających na skuteczne działania, tak dla związków zawodowych, jak i dla niezrzeszonych osób.
Alina Czyżewska – niegdyś aktorka, dziś ekspertka w zakresie społecznej kontroli władzy. Interweniuje w sytuacjach nadużywania władzy przez osoby pełniące funkcje publiczne, edukuje o demokracji i prawach człowieka, w tym o prawie do informacji. Ujawnia nieprawidłowości i nadużycia organów władzy publicznej, w tym także instytucji kultury i szkół artystycznych. Wspiera ujawnianie i zwalczanie przemocy w instytucjach publicznych. Przekłada prawo na ludzki język i uczy obywatelki i obywateli, jak z niego korzystać.