ROZMOWY
- TypProgramy Społeczne
- MiejsceSALA POD ZEGAREM
- Godzina g. 12.45
- Data 10.10.2024
- Informacja o wejściówkach REJESTRACJA
WŁĄCZ SIĘ!
g. 12.45-14.15 | „ZMIANA w obszarze zarządzania pracą w instytucjach kultury” – rozmowa, prowadzenie: Joanna Grandzicka, gościnie i gość: Monika Januszewska, Dorota Okoniewska, Jakub Walczyk
Joanna Grandzicka poprowadzi rozmowę poświęconą zmianom w obszarze pracy w kulturze. Wspólnie zastanowimy się, na ile rozwój programowy instytucji kultury oparty na równości, dostępności czy uspołecznianiu, idzie w parze z rozwojem organizacji pracy i sposobami zarządzania.
Joanna Grandzicka – facylitatorka, trenerka i mentorka, współwłaścicielka firmy TEAL Global, pracująca z liderami i liderkami oraz ich zespołami w kierunku przywództwa włączającego i budowania organizacji w oparciu o zaangażowanie i odpowiedzialność na każdym szczeblu. Od lat wspiera instytucje kultury swoim doświadczeniem i wiedzą, rozumiejąc specyfikę i wyzwania, które stoją przed osobami zarządzającymi. Przez 12 lat współtworzyła i kierowała Gdańskim Inkubatorem Starter, który wspierał przedsiębiorców w ich codziennych wyzwaniach, szczególnie w początkowym okresie istnienia. Pracuje w przekonaniu, że różnorodność jest bogactwem organizacji i nie ma jednego scenariusza, który sprawdzi się w każdej z nich.
Monika Januszewska – animatorka kultury. Od 2017 roku dyrektorka Biblioteki – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, animatorka w programie Lokalne Partnerstwa PAFW, mentorka w programie Dom Kultury+. Absolwentka m.in. Zarządzania kulturą, Programu Liderskiego PAFW – edycja XIII. Uważa, że najważniejszą wartością w kulturze jest tworzenie relacji i właśnie tym się zajmuje.
Dorota Okoniewska – Zastępczyni Dyrektorki Naczelnej w Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Ekonomii Transportu Morskiego. Swoje doświadczenia zawodowe zaczęła od stanowiska specjalistki ds. sprzedaży, gdzie kierowała zespołem odpowiadającym za sprzedaż i marketing w międzynarodowej korporacji. Następnie była dyrektorką Sprzedaży w Międzynarodowych Targach Gdańskich i zastępczynią Dyrektor Naczelnej w Instytucji Kultury w Sopocie. Cały czas otwarta na zdobywanie wiedzy. Zarządzając projektami i zespołami nauczyła się, że doświadczenie zawodowe jest ważne, ale nauka wyciągnięta z bycia mamą dwójki już dorosłych dzieci jest bezcenna, zarówno w życiu rodzinnym, jak i również na polu zawodowym. Jej największą pasją jest bieganie i kontakt z przyrodą. Taki aktywny odpoczynek jest najlepszą formą relaksu w chwilach zmęczenia i emocjonalnego przeciążenia. Na reset głowy zawsze musi się znaleźć czas.
Jakub Walczyk – kulturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury. Zastępca dyrektorki w Gdańskim Archipelagu Kultury. W latach 2014–2024 był związany z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, gdzie zajmował się projektami społecznymi. Pomysłodawca i lider inicjatywy Kino bez barier (2022–2024) nagrodzonej przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych (2023) oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej (2024). Zajmuje się procesami uspołeczniania instytucji kultury i sztuki (doktorat w Instytucie Kulturoznawstwa UAM). Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej (produkcja filmowa). Angażuje się również w badania społeczne.
g. 14.15-14.30 | przerwa kawowa
g. 14.30-16 | „Samoorganizacja i granice zaangażowania w kulturze” – rozmowa w formie Długiego Stołu, gościnie i gość: Alina Czyżewska, Paweł Nowożycki, Anna Sadowska
Porozmawiamy o warunkach, w jakich pracują osoby działające w obszarze kultury i sztuki. Zastanowimy się nad wpływem pracowniczek i pracowników na zmiany w polu kultury jako środowiska pracy oraz granicach takiego zaangażowania.
Paweł Nowożycki – specjalista ds. Produkcji Wystaw i Wydarzeń Artystycznych oraz koordynator zespołu ds. Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Członek Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Komisji Krajowej OZZ Inicjatywa Pracownicza.
Anna Sadowska – animatorka kultury, aktorka, od 2003 roku współtwórczyni Teatru Realistycznego w Skierniewicach, współtwórczyni w Kolektywie Polka. Wykorzystuje teatr, performance i dramę w działaniach z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i osobami z niepełnosprawnościami. Koordynatorka projektów edukacyjno-kulturalnych, pedagożka teatralna i reżyserka spektakli dzieci i młodzieży. W 2009 uzyskała dyplom licencjacki Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku kulturoznawstwo, ze specjalizacją teatrologiczną. Absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice, Akademii Teatru Alternatywnego. Ukończyła kurs Dramy Stosowanej realizowany przez Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA. W 2018 brała udział w programie „Przełącz się na młodzież Szkoły Liderów”. Od 2020 roku certyfikowana przez Yoga Alliance nauczycielka jogi. W latach 2017–2020 koordynatorka programu „Laboratorium Projektów” w Bemowskim Centrum Kultury, gdzie towarzyszyła ponad 25 projektom realizowanym przez mieszkańców. Obecnie pracuje jako kierowniczka Działu Programowego i koordynatorka w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. Zajmuje się tam wzmacnianiem pracowników i pracowniczek warszawskich kadr kultury.
Alina Czyżewska – niegdyś aktorka, dziś ekspertka w zakresie społecznej kontroli władzy. Interweniuje w sytuacjach nadużywania władzy przez osoby pełniące funkcje publiczne, edukuje o demokracji i prawach człowieka, w tym o prawie do informacji. Ujawnia nieprawidłowości i nadużycia organów władzy publicznej, w tym także instytucji kultury i szkół artystycznych. Wspiera ujawnianie i zwalczanie przemocy w instytucjach publicznych. Przekłada prawo na ludzki język i uczy obywatelki i obywateli, jak z niego korzystać.