ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI #49
- TypLiteratura
- MiejsceLaboratorium (zbiórka w księgarni Bookowski)
- Godzina g. 18
- Data 29.02.2024
CZYTAMY LAUREATÓW: Spotkanie o powieści Érica Vuillarda „Porządek dnia” (Wydawnictwo Literackie, tłum. Katarzyna Marczewska)
Zgłoszenia udziału w spotkaniu prosimy przesyłać na adres: j.przygonska@ckzamek.pl lub telefonicznie: 61 64 65 290.
Uhonorowana Nagrodą Goncourtów i wydana w niemal 40 krajach powieść o tym, jak rodziło się zło.
Żyjemy, prowadzimy interesy, podejmujemy słuszne w naszym mniemaniu decyzje. I nagle odkrywamy, że znajdujemy się w samym środku piekła, które sami pomogliśmy rozpętać. Jak to się dzieje?!
Éric Vuillard w „Porządku dnia” przygląda się wydarzeniom, które doprowadziły Hitlera na polityczny szczyt, a w efekcie wywołały najtragiczniejszy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. Każdy z szesnastu rozdziałów jest perełką literacką. Vuillard posiada umiejętność wnikania w umysły nie tylko postaci historycznych i fikcyjnych, ale również w umysły czytelników. Mimo niewielkiej objętości, płynie z tej opowieści niesamowita moc. „Porządek dnia” nie daje się zapomnieć. [opis wydawcy]
ÉRIC VUILLARD (ur. 1968) – francuski pisarz i reżyser filmowy, autor specjalizujący się w beletrystyce inspirowanej wydarzeniami historycznymi. Po polskiej premierze „Porządku dnia” Marcin Piasecki zaznaczył na łamach „Rzeczpospolitej”, że Vuillard napisał książkę „tym bardziej niezwykłą dla polskiego czytelnika, gdyż odwołującą się do mało znanej w Polsce, a nie tak rzadkiej we Francji formuły narracyjnej – récit. W dużym uproszczeniu to proza, opowieść, w której mocno widać zaangażowanie narratora. (…) Taka jest sztuka narracji: nic nie jest niewinne – zauważa w którymś miejscu Vuillard.
------------------------------------------------------------------
AUDIODESKRYPCJA ZDJĘCIA
Okładka książki Érica Vuillarda „Porządek dnia”. Na szarym tle – czarne napisy i grafika. W górnej części umieszczona informacja: Literacka Nagroda Goncourtów, niżej nazwisko autora, w centrum: czarny orzeł z szeroko rozłożonymi skrzydłami. To zmodyfikowane godło III Rzeszy: oryginalnie orzeł trzymał w szponach wieniec z liści dębu, wewnątrz którego znajdowała się swastyka; zamiast tego na okładce znajduje się 1-markowa moneta. Pod orłem – tytuł książki i informacja: „Nazistowskie Niemcy mają swoją legendę. Postrzegamy je przez pryzmat nowoczesnej i szybkiej armii, która wydawała się niezwyciężona. A co, jeśli za kulisami ich pierwszych decyzji i poczynań kryły się raczej nieczyste, ordynarne interesy?”.