20.10 WARSZTATY Z BEZCZYNNOŚCI
- TypEdukacja
- MiejsceCK ZAMEK
- Godzina g. 11
- Data 20.10.2023
- Informacja o wejściówkach rejestracja na wydarzenia
Zapisz się:
Pobierz program w wersji graficznej:
g. 11-14
Warsztaty z bezczynności. Od wypalenia do dobrostanu
warsztat w języku polskim
prowadząca: Pamela Leończyk
Sala Prób
Według badań 76% osób aktywnych zawodowo przynajmniej raz w życiu doświadczy wypalenia zawodowego. Wypalenie zawodowe powstaje w efekcie doświadczania stresu zawodowego, a objawia się nasilającym się wyczerpaniem emocjonalnym, pogorszeniem relacji oraz poczuciem bezradności.
Osoby uczestniczące zdobędą wiedzę na temat aktualnych badań dotyczących wypalenia zawodowego oraz dążenia do dobrostanu. Warsztaty będą prowadzone w oparciu o metody pedagogiki teatru, ćwiczeń performatywnych oraz kreatywnego pisania. W ramach warsztatu będziemy korzystać z koncepcji domykania cyklu reakcji stresowej autorstwa sióstr Emily oraz Amelii Nagoski, a także zmapujemy własne strategie dążenia do dobrostanu. Poprzez dzielenie się swoim doświadczeniem i wsparciem innych osób, zastanowimy się wspólnie nad rolą grupy w procesie pracy nad wypaleniem zawodowym.
Pamela Leończyk – reżyserka, pedagożka teatru, koordynatorka dostępności. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Pedagogów Teatru oraz z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, gdzie realizuje projekty zaangażowane społecznie. Prowadzi warsztaty w obszarze dobrostanu pracowników kultury (m.in. w ramach programu Lato w Teatrze 2023), innowacji społecznych oraz pedagogiki teatru. Interesuje ją tematyka związana z dobrostanem pracowniczek_ów instytucji kultury, inkluzją społeczną oraz nierównościami ekonomicznymi. Współpracowała m.in. z Teatrem 21 i Centrum Sztuki Włączającej, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Tasca Teatro w Turynie, Klaipėdos jaunimo teatras w Kłajpedzie, Nowym Teatrem w Warszawie, Teatrem W. Horzycy w Toruniu, Teatrem Nowym Proxima w Krakowie, Teatrem im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie.
g. 11-14
Warsztaty z bezczynności. Wewnętrzny las
warsztat w języku polskim
prowadząca: Natalia Adamczyk
Laboratorium
Bezpośrednią inspiracją naszego październikowego spotkania są kąpiele leśne (shinrin-yoku). Podczas warsztatu, czerpiąc z tej praktyki i wychodząc naprzeciw trudnościom praktykowania kąpieli leśnych w dużym mieście, wprowadzimy jej elementy we wnętrzach CK ZAMEK.
Kąpiele leśne polegają na doświadczaniu głębokiego zanurzenia się w naturę (pełen opis i definicję znaleźć można tutaj: https://kapielelesne.pl/kapiele-lesne/czym-sa-kapiele-lesne/). Natomiast miejski hałas, rozpraszacze, brak otwartej przestrzeni, postrzegane są przez nas w pierwszym odruchu w dużej opozycji do kojącej wizji lasu, z jego ciszą, miękkością i rozproszonym światłem.
„Las wewnętrzny” chce złagodzić ostre kanty tych przeciwieństw i w oparciu o wiedzę oraz teorię kąpieli leśnych, poszukać sposobów na to, jak zbudować/odnaleźć własną, wewnętrzną praktykę shinrin-yoku w sytuacjach i otoczeniu pozornie temu niesprzyjających.
Natalia Adamczyk – miała zostać polonistką, ale ten pomysł zostawiła za pięcioma czytelniami i trzema lasami. Dzięki temu może dziś przedstawić się jako pedagożka, animatorka kultury, edukatorka i certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych. Od lat tworzy warsztaty edukacyjne dla dzieci w różnym wieku, prowadzi także szkolenia oraz projektuje wydarzenia, spektakle i instalacje oparte na idei pop-up museum. Współpracowała i współpracuje nadal z wieloma wydawnictwami książek dla dzieci, instytucjami kultury i NGO. W 2021 roku zdobyła certyfikat przewodniczki shinrin-yoku i tym samym dołączyła do międzynarodowej siatki przewodników Forest Therapy Hub. Od tamtej pory wszystkie swoje działania prowadzi pod szyldem Leśna Ścieżka (facebook.com/sciezkawlas), wplatając w nie elementy inspirowane ideą shinrin-yoku. Należy też do Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych, mającego na celu popularyzację kąpieli leśnych w naszym kraju.
g. 14-17
Warsztaty z bezczynności. Dźwięk potrzebuje ciszy
warsztat w języku polskim
prowadząca: Dominika Dopierała
Laboratorium
Cisza jest prawdopodobnie jednym z najgłośniejszych i najcięższych dźwięków, jakie można doświadczyć. W istocie wiemy, że wszystko, co nas otacza, brzmi. […] Przeciwieństwem dźwięku z pewnością nie jest cisza.
Evelyn Glennie w filmie „Touch the Sound”
Brzmienie otoczenia, dźwięki dochodzące z naszego wnętrza, odgłosy natury, miejski gwar – współbrzmią czy dysonują? Ile przestrzeni potrzebujemy, żeby je pomieścić?
Osoby uczestniczące w warsztatach zostaną zaproszone do słuchania i tworzenia muzyki, która złożona będzie z dźwięków odnalezionych podczas ćwiczeń z aktywnego słuchania. Stworzone w ten sposób muzyczne improwizacje i kompozycje dźwiękowe będą punktem wyjścia do rozmów na temat źródła dźwięku, znaczenia ciszy oraz ich wzajemnej relacji.
Udział w warsztacie otwarty jest dla osób od 10 roku życia i nie wymaga umiejętności gry na instrumentach czy śpiewu.
Podczas warsztatów do dyspozycji będą instrumenty akustyczne, etniczne oraz elektroniczne, takie jak: bębny djembe, pianino, gitara, ukulele, tongue drum, drobne instrumenty perkusyjne, perkusja elektroniczna czy looper. Chętne osoby zapraszamy do przyniesienia własnych instrumentów.
Dominika Dopierała – muzyczka i certyfikowana muzykoterapeutka. Absolwentka studiów licencjackich w katedrze fortepianu w Royal College of Music oraz studiów magisterskich w Nordoff-Robbins Music Therapy Centre w Londynie. W 2016 roku Dominika założyła Fundację Nordoff Robbins Polska, w ramach której prowadzi między innymi otwarte sesje muzykoterapii. Ich celem jest budowanie poczucia więzi wśród lokalnych społeczności, a także edukacja społeczeństwa na temat różnorodności jego członków i członkiń. Działając w Fundacji, Dominika, dąży do upowszechniania aktywnego muzykowania jako sztuki użytkowej – wykonywanej na co dzień i dostępnej dla każdego_ej. Wierzy, że w szerszej perspektywie to właśnie poczucie wspólnoty pozwala społeczeństwu skutecznie mierzyć się z problemami świata, który tworzy.
____
Obraz jest podzielony na pół. Na jednej z części - czarne tło z pomarańczową żarówką, której trzonek przypomina głowę. Na drugiej białe tło z pomarańczowym odręcznym napisem "Włącznik!" oraz białym napisem "Forum kultury użytecznej". Na górze data: 20.10, na dole hasło: warsztaty z bezczynności.