
Grudzień w Zamku!
-
TypPrzestrzeń miasta
-
MiejsceCK ZAMEK
-
Godzina g. 0
-
Data 31.12.2022
Kochani, i jest grudzień! Mamy nadzieję, że grzejecie się w ciepłych sweterkach, herbata z cytryną i imbirem jest na porządku dziennym, a na talerzyku obok Waszego zimowego siedziska piętrzą się skórki po mandarynkach. Jeśli tak jest, to pozwólcie, że zatroszczymy się o to, żebyście się nie nudzili. Przed Wami grudniowy program. Częstujcie się nim jak świątecznym makowcem. Dokładki mile widziane!
Koniec roku to ponoć czas podsumowań, ale bez obaw, my nie będziemy Was pytać o to, ile przeczytaliście książek. Zaprosimy Was za to na spotkania literackie. Porozmawiajmy, zwłaszcza że będzie o czym. W ramach cyklu Zamek Czyta razem z Tomaszem Stawiszyńskim zastanowimy się nad tym, jak zachować równowagę przy ciągłym deficycie stabilności, a punktem wyjścia będzie jego publikacja „Reguły na czas chaosu”. Z Adamem Wajrakiem przeniesiemy się na Północ, w rejony Arktyki. Natomiast 1.12 Łukasz Musiał i Kinga Piotrowiak-Junkiert odpowiedzą na pytanie: „Po co nam kolejny Kafka?”. W grudniu spotkają się także członkinie i członkowie Zamkowego Klubu Książki. Oprócz tego zapraszamy na cykl Spojrzenie na Wschód oraz na Zamkowy Klub Książki Ukraińskiej.
To już ostatni moment, żeby zwiedzić wystawę „Tryumf koloru.
Arcydzieła grafiki francuskiej z przełomu XIX i XX wieku z kolekcji Muzeum
Narodowego w Krakowie”. Macie czas do 11.12.
Chcecie przenieść się do atmosfery amatorskich ciemni lat 70. i 80.? W takim
razie zapraszamy do Galerii Fotografii pf – gdzie czeka na Was wystawa
Jarosława Klupsia „Do wywołania”.
W Holu Wielkim znajduje się wystawa „Gwiazdy nad niebem Wschodu” Jędrzeja Nowickiego. To opowieść o wojnie w Ukrainie widzianej oczami cywilów. Historie ucieczki i trwania w miejscu – wizje zrujnowanych miast i wsi oraz ludzi, którzy przyszli je odbudować. Fotografie Nowickiego pokazują to, w jaki sposób wojna wpływa na jednostki, społeczeństwa i narody. Czy przerwane życiorysy da się odbudować?
Podzielimy się z Wami energią, która jest drogocenna, odnawialna i przynosi same korzyści! Mowa tu oczywiście o wydarzeniach w ramach działania WŁĄCZNIK! Międzynarodowe Forum Kultury Zaangażowanej. W dniach 8-10 grudnia możecie uczestniczyć w aż 17 aktywnościach, wśród których będą warsztaty, prezentacje, panele dyskusyjne. Aby wziąć w nich udział, wystarczy wypełnić formularz.
Zapraszamy także na seanse w ramach Kina bez Barier. Każdemu pokazowi towarzyszą audiodeskrypcja i napisy w języku polskim, a czwartkowe seanse tłumaczone są na Polski Język Migowy. Sprawdźcie repertuar!
Szczegółowa analiza zachowania bohaterek i bohaterów filmu w gronie znajomych czy indywidualna kontemplacja reżyserskich założeń? Niezależnie od tego, w jak dużej grupie i z jakimi zamiarami przychodzicie do kina, Kino Pałacowe jest na Was otwarte. W grudniu: światowe kino, m.in. „Moonage Daydream” o geniuszu Davida Bowiego, przedpremierowo „W trójkącie” – komedia nagrodzona Złotą Palmą czy „Godland” pokazywany w cyklu Alternatywka. A do tego: spotkania DKF-owe, Europejska Noc Kina, Met Opera. Jak same/sami widzicie, jest tego dużo, a jeszcze nie o wszystkim napisaliśmy. Dlatego zajrzyjcie do repertuaru.
Czy są tu maluchy, które chciałyby dołączyć do Strefy Zabawy? Skoro tak, to przygotujcie się na lepienie z gliny śnieżynek oraz taniec inspirowany zimowymi zjawiskami. Szczegółowe informacje w zakładce:
Grudniową odsłoną programu Obecność będzie spektakl „Tranquillo” w reżyserii Janusza Orlika. To kolejna premiera Teatru Klucz (dawniej: Nowi w Nowym). Spektakl taneczny z niewielką ilością tekstu, tłumaczony na polski język migowy oraz na język ukraiński.
W tym roku jednym z naszych rezydentów jest Jan Domicz. Artysta wizualny, twórca wideo, obiektów i instalacji. W swoich pracach korzysta z narracyjnego potencjału przestrzeni oraz jej społeczno-politycznych implikacji. 7.12 zapraszamy Was na prezentację jego nowego filmu w procesie. Film będzie miał nietypową formę – będzie tworzony w czasie spaceru po Zamku.
Gotowi na muzyczne wrażenia? Doskonale! Dołączcie do publiczności JazZamku. Wystąpi dwóch utalentowanych muzyków, którzy czerpiąc z klasycznych form, wciąż szukają jazzowych granic, by je przekroczyć i stworzyć muzyczne novum. Pianohooligan i Kuba Więcek w premierowym „Themes Of Dracula”.
W Zamku pojawi się ogród! Nie zimowy, a „Ogród boskich pieśni”, który jest
efektem dźwiękowej współpracy Ukrainy, Polski i Finlandii. Maciej Rychły,
polski kompozytor, stworzył utwory na podstawie wierszy ukraińskiego poety
i filozofa – Hryhorija Skoworody.
Pewnie dla niektórych koncert Chóru Dziewczęcego SKOWRONKI to tradycja. Najpiękniejsze
kolędy, pastorałki oraz świąteczne, nastrojowe utwory w wykonaniu
wszystkich skowronkowych dziewcząt. To wzruszające i nastrojowe wydarzenie z
pewnością obudzi w Was ducha świąt.
Zapraszamy do zwiedzania Zamku z przewodnikiem lub do samodzielnych spacerów po historycznych przestrzeniach z audioprzewodnikiem.
Do zobaczenia/usłyszenia!
Kalendarium do pobrania w j. polskim, angielskim oraz ukraińskim:
Program_PL_PDFProgramme_eng_PDFUA_PDF
________
Grafika przedstawiająca liczbę 12 w kolorze białym, która oznacza miesiąc grudzień. Na zielonym tle przeplatają się jasnozielone i pomarańczowe koła, przywołujące na myśl świąteczny łańcuch.