
POZNAŃ POETÓW - SCENA I / DZIEŃ 2
-
TypLiteratura
-
MiejsceCentrum Kultury ZAMEK
-
Godzina g. 13.30
-
Data 29.05.2021
X POZNAŃ POETÓW – W TRZECH SCENACH
X Poznań Poetów odbędzie się inaczej niż do tej pory. Tym razem to impreza rozłożona w czasie, w trzech terminach, na trzech scenach. Pod koniec maja (28-29.05.), na rozstanie – miejmy nadzieję – z trzecią falą epidemii, na progu lepszych miesięcy, na poły online, a na poły bezpośrednio. Pod koniec września (22-23.09.) i pod koniec października (27-28.10.), kiedy – spróbujmy w to uwierzyć – szanse na powrót do rzeczywistości będą znacznie większe. Zamiast jednej dużej fety trzy dwudniowe spotkania – krótsze, lecz intensywne. Spotkania w odzyskanym (oby się spełniło) i odmienionym świecie.
29.05. sobota
g. 13.30-14.30
STUDENCKA NAGRODA LITERACKA Z BUTA
Spotkanie online, do zobaczenia na Facebooku CK ZAMEK i Zamek czyta
g. 15-16
NIE? NIE!
poetki seryjne: Kamila Janiak, Natalia Malek, Kira Pietrek
prowadzenie: Monika Glosowitz
Spotkanie online, do zobaczenia na Facebooku CK ZAMEK i Zamek czyta
Bohaterki spotkania, znakomite poetki, których twórczość była wielokrotnie wyróżniana i omawiana, oraz wybitna badaczka współczesnej poezji kobiet, znane są z wyrazistych, krytycznych poglądów na dzisiejszą kulturę i sytuację społeczną. Ich pisarstwo kontestuje języki korzyści, konformizm, obojętność na krzywdę i wykluczenie. Ich mocne „nie” odnosi się również do konwenansów lirycznych. Jednak negacja to nie wszystko, w każdym wierszu zaczyna się coś nowego. Co? Posłuchajmy…
Kamila Janiak napisała pięć książek: „frajerom śmierć i inne historie” (2007), „kto zabił bambi” (2009), „zwęglona jantar” (2016), „wiersze przeciwko ludzkości” (2018), a także „zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie” (2020). Za „wiersze przeciwko ludzkości” została nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a także do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Śpiewa i pisze teksty w zespołach: DAS MOON, Krůk, We Hate Roses. Obecnie pracuje nad debiutem prozatorskim „Zamordowany Beatles”.
Natalia Malek (ur. 1988) – poetka, kuratorka wydarzeń literackich, tłumaczka. Autorka czterech książek poetyckich: „Pracowite popołudnia” (2010), „Szaber” (2014), „Kord” (2017) i ostatnio, „Karapaks” (2020). Laureatka Nagrody im. Adama Włodka. Za „Szaber” nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2015, a za „Kord” – do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2018. Przez wiele lat współtworzyła środowisko poetyckie oraz feministyczne skupione wokół Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie. Od 2015 roku jest kuratorką Spoken Word Festival Warsaw. Członkini grupy artystyczno-feministycznej Wspólny Pokój. Mieszka w Warszawie.
Kira Pietrek (ur. 1983) – poetka, ilustratorka. W 2010 roku opublikowała tom „Język korzyści”, za który otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w kategorii najlepszy debiut. Za kolejną książkę poetycką „Statystyki” (2013) otrzymała Poznańską Nagrodę Literacką im. Stanisława Barańczaka. Polska reprezentantka międzynarodowej platformy poetyckiej Versopolis 2016. Laureatka Stypendium im. Albrechta Lemppa w Berlinie 2017. Autorka ma także na swoim koncie wiele nagród z dziedziny reklamy. Mieszka to tu, to tam.
g. 16.30-17.30
MARIO MARTÍN GIJÓN (Hiszpania)
prowadzenie: Joanna Studzińska,
Spotkanie online, do zobaczenia na Facebooku CK ZAMEK i Zamek czyta
Mario Martín Gijón – (ur. 1979) hiszpański poeta, prozaik i krytyk literacki. Doktor w zakresie filologii hiszpańskiej. Wykładał na Uniwersytecie w Marburgu (Niemcy) i Uniwersytecie Masaryka w Brnie (Czechy), obecnie jest profesorem na Uniwersytecie Estremadurskim (Cáceres, Hiszpania).
Jest autorem czterech tomów wierszy (Latidos y desplantes, 2011; Rendicción, 2013; Tratado de entrañeza, 2014; Des en canto, 2019), dwóch powieści (Un día en la vida del inmortal Mathieu, 2013; Un otoño extremeño, 2017), dwóch zbiorów opowiadań (Inconvenientes del turismo en Praga y otros cuentos europeos, 2012; Ut pictura poesis y otros tres relatos, 2018) oraz sześciu monografii historycznoliterackich, poświęconych hiszpańskim pisarzom emigracyjnym, historii ruchu oporu, a także Paulowi Celanowi.
Jest laureatem czterech wyróżnień naukowych (w tym Nagrody im. Miguela de Unamuno i Nagrody im. Gerardo Diego) oraz dwóch nagród literackich (m.in. International Poetry Award of Novi Sad (Serbia) – „za wkład we współczesną poezję”).
Jego twórczość liryczną i prozatorską tłumaczono na angielski, francuski, rumuński, włoski, serbski, czeski, niemiecki i chiński. Jego drugi tom poetycki, Rendicción (2013), wkrótce ukaże się w Polsce jako Zaklin(ow)anie. Jest to pierwszy przekład poezji Martína Gijóna na język polski, a jego autorką jest Joanna Studzińska.
Joanna Studzińska – doktor w zakresie literaturoznawstwa, hispanistka, europeistka. Wykłada na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Instytucie Filologii Romańskiej. Zajmuje się badaniem przekładu, zwłaszcza przekładu poezji, w świetle poetyki kognitywnej. Autorka książki „Reszki orła-Hektora”. Ślad frazeologiczny w hiszpańskich przekładach wierszy Wisławy Szymborskiej (2019). Tłumaczka z angielskiego i hiszpańskiego.
g. 18-18.45
PIEKŁO. DANTE ALIGHIERI – głosem w nowym przekładzie Jarosława Mikołajewskiego
Spotkanie online, do zobaczenia na Facebooku CK ZAMEK i Zamek czyta
Nowe, radykalne, najbliższe słowom i znaczeniom tłumaczenie „Boskiej komedii” Dantego. Relacja z najbardziej śmiałej i bogatej podróży w dziejach ludzkości – wędrówki po zaświatach.
„Boska komedia” w przekładzie Jarosława Mikołajewskiego ukaże się w listopadzie 2021 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego.
Jarosław Mikołajewski (ur. 1960) – poeta, pisarz i tłumacz z języka włoskiego; jest również autorem książek dla dzieci, eseistą i publicystą. W latach 1983–1998 był wykładowcą w Katedrze Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1998 roku związany z „Gazetą Wyborczą”. W latach 2006–2012 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Polskiego w Rzymie, obecnie oprowadza wycieczki po Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Ostatnio opublikował m.in. książkę o kulturowych aspektach trzęsień ziemi we Włoszech „Terremoto” (2017), reporterski esej „Cień w cień – za cieniem Zuzanny Ginczanki” (2019), tom wierszy „Głupie łzy” (2019) oraz – wspólnie z Pawłem Smoleńskim – „Czerwony śnieg na Etnie” (2021). Członek Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej.
19
KONCERT HANI RANI
Sala Wielka / bilety: 90 zł
-------
Kwadratowa, beżowa grafika przedstawia czarny rysunek dłoni z podniesionym kciukiem. Palce dłoni zostały nierównomiernie pokryte różnymi kolorami. Nad dłonią widzimy czarny napis „POZNAŃ POETÓW” z datą wydarzenia poniżej. W prawym górnym rogu znajduje się napis „Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu” i logo Zamku oraz Miasta Poznań.