
UNIWERSYTECKIE WYKŁADY NA ZAMKU „Krajobrazy Wielkopolski”
-
TypHistoria i zwiedzanie
-
MiejsceSala pod Zegarem
-
Godzina g. 18
-
Data 8.04.2025
wykład prof. dr. hab. Andrzeja Maciasa (Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM)
Krajobraz rozumiany jako obszar będący wypadkową procesów przyrodniczych, jak i działalności antropogenicznej. Podlega badaniom naukowym zarówno w skali czasowej, jak i przestrzennej. Bada się jego jakość, ewolucję i funkcjonowanie. Wyróżnia się kilka głównych typów krajobrazów, podstawą kategoryzacji jest przede wszystkim stopień przekształcenia wynikający z oddziaływania człowieka na środowisko przyrodnicze. Krajobraz może też być jednym z mierników oceny degradacji środowiska przyrodniczego czy też zrównoważonego rozwoju. W Polsce opracowana została typologia krajobrazów naturalnych, a ostatnio na potrzeby audytu krajobrazowego klasyfikację obejmującą również krajobrazy kulturowe. Według typologii krajobrazów naturalnych w obrębie Wielkopolski wyróżnia się kilka głównych rodzajów krajobrazów nizinnych. Z kolei w klasyfikacji zastosowanej w audycie krajobrazowym w Wielkopolsce zidentyfikowano prawie 2500 krajobrazów, wśród których dominują krajobrazy przyrodniczo-kulturowe (wiejskie oraz podmiejskie i osadnicze), przyrodnicze użytkowane ekstensywnie (głównie leśne), a także kulturowe (miejskie i wielkomiejskie). Na szczególną uwagę zasługują krajobrazy priorytetowe, które stanowią najbardziej wartościowe obszary pod względem przyrodniczym i krajobrazowym. Na zakończenie wykładu zostaną omówione wybrane problemy związane z ochroną krajobrazu.
Prof. dr hab. Andrzej Macias – profesor w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki o Ziemi i środowisku. Jest kierownikiem Zakładu Ekologii Krajobrazu w Instytucie Geografii Fizycznej i Kształtowania Środowiska Przyrodniczego na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. W swoim dorobku ma ponad 200 publikacji. Jego problematyka badawcza obejmuje szeroko pojętą ekologię krajobrazu i geografię kompleksową, w tym m.in. zagadnienia z zakresu regionalizacji fizycznogeograficznej, zarządzania środowiskiem, antropopresji, ewolucji krajobrazu, ochrony jezior czy kartografii sozologicznej. Jest współredaktorem i współautorem m.in. książek: „Regionalna geografia fizyczna Polski” (2021), „Regiony fizycznogeograficzne województwa wielkopolskiego” (2021), „Jeziora w parkach krajobrazowych województwa wielkopolskiego” (2016) czy „Przyrodnicze podstawy gospodarowania przestrzenią” (2013, 2014, 2022). Jest też członkiem szeregu komisji i rad naukowych na szczeblu krajowym i regionalnym.
Uniwersyteckie Wykłady na Zamku
W okresie międzywojennym Zamek był siedzibą Uniwersytetu Poznańskiego.
Prowadzono tu wykłady, także te otwarte, i inne zajęcia. Mieściło się tu
również biuro Wykładów Powszechnych, w którym planowano fakultety,
organizowane także poza Poznaniem. Od początku doceniano bowiem
znaczenie upowszechniania wyników badań i budowania społeczeństwa
opartego na wiedzy. Dzisiaj nawiązujemy do tej ważnej karty w dziejach
obu instytucji, organizując Uniwersyteckie Wykłady na Zamku.
Tematem tegorocznych prelekcji będzie NATURA.
Organizatorzy: Centrum Kultury ZAMEK, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM, Muzeum UAM
Nagrania: Studio Filmowe UAM
Tematem tegorocznych prelekcji będzie NATURA.
Organizatorzy: Centrum Kultury ZAMEK, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM, Muzeum UAM
Nagrania: Studio Filmowe UAM
TEKST ALTERNATYWNY
Grafika: Na górze znajduje się napis „Uniwersyteckie wykłady na Zamku”, a w tle widać charakterystyczny budynek Zamku Cesarskiego w Poznaniu w odcieniach szarości. Informacje o wydarzeniu podane są w centralnej części plakatu, z dominującym napisem na niebieskim tle. Wykład odbędzie się ósmego kwietnia o godzinie 18, a poprowadzi go Andrzej
Macias.