
prowadzenie: Magdalena Kamińska, Marcin Wilkowski
Podczas dyskusji i warsztatów poświęconych polskiemu internetowi lat 90., osoby prowadzące omówią, jak nasza współczesna wizja starego Internetu zderza się z zachowanymi zbiorami, jak tłumaczyliśmy sobie Sieć i na co narzekaliśmy w jej początkowych latach. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów poznają sposoby dotarcia do archiwalnych zasobów WWW z tamtych lat, oglądając stare strony w archiwach i zdigitalizowanych czasopismach komputerowych. Na koniec sprawdzą, czy estetyki lat 90. przetrwały w współczesnym Internecie. Warsztaty są dedykowane pasjonatom i pasjonatkom historii Internetu, cyberkultury i „najntisowych” klimatów, a także osobom zainteresowanym ochroną zasobów sieciowych.
Z uwagi na warsztatowy charakter spotkania i planowaną pracę przy komputerze, uczestnicy i uczestniczki proszeni są o przyniesienie ze sobą laptopów, które umożliwiają podłączenie się do Internetu. Na miejscu zostanie udostępniony sprzęt dla osób, które nie dysponują własnym laptopem. Ze względów organizacyjnych prosimy jednak o wcześniejsze zgłoszenie zapotrzebowania pod adresem: m.dworak@ckzamek.pl.Magdalena Kamińska – doktora habilitowana, pracuje w Instytucie Kulturoznawstwa UAM. Specjalizuje się w tematyce cyberkultury i archeologii mediów. Bada również narracje oraz gatunki medialne (horrory, podcasty) i ich znaczenie w kulturze współczesnej.
Marcin Wilkowski – programista w Centrum Kompetencji Cyfrowych UW, prowadzi Pracownię Archiwistyki Webu (webarch.uw.edu.pl), blog web96.pl i platformę humanistyka.dev. Doktoryzował się w tematyce historii polskiego Webu (1996‒2001).
_________________________
opisujemy
Główny element grafiki stanowi szary monitor, komputer stacjonarny i klawiatura. Powyżej biały napis: "Najntisy forever!" w żółtej ramce. Obok monitora biały napis: "DYSKUSJA I WARSZTATY".