
Czy płakaliście w kinie na „Królu Lwie”? Nazwa wydawnictwa TM-Semic coś Wam mówi? Czy potrafilibyście odróżnić konsolę Super Nintendo od naszego rodzimego Pegasusa? A pamiętacie dlaczego należało oddać przewiniętą kasetę do wypożyczalni wideo?
Jeśli na chociaż jedno z powyższych pytań Wasza odpowiedź brzmi TAK, to wystawa „Najntisy Forever! Popkultura w Polsce lat 90.” jest właśnie dla Was! Ale uwaga! Jeśli nie znacie odpowiedzi na żadne z pytań, to „Najntisy Forever!” są tym bardziej dla Was!
Od 22 marca Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu niczym kultowy samochód marki DeLorean z filmu „Powrót do przeszłości” stanie się dla Was wehikułem podróży w tę teoretycznie niezbyt odległą, ale już tak inną epokę. Na wystawie zaprosimy Was do ponownego przeżycia tamtych czasów poprzez najważniejsze popkulturowe artefakty lat 90. – gry, kasety, komiksy czy zabawki – oraz miejsca dedykowane popkulturze, np. wypożyczalnie wideo czy kioski z prasą, które dziś przechodzą już do lamusa. Aby właściwie zadbać o możliwość ponownego przeżycia lat 90. zapraszamy nie tylko do podziwiania śladów epoki w gablotach, ale też dajemy do ręki pady do konsoli, klocki Lego, archiwalne wydania „Bravo” i wreszcie klasyczne walkmany... pamiętacie jeszcze jak je obsługiwać?!
„Najntisy Forever!” to wyjątkowy projekt, którym chcemy udowodnić, że popularne obiekty także zasługują na naszą pamięć i krytyczny namysł. Ich faktyczna wartość nie wynika z jakości, ale roli jaką odgrywają w osobistych biografiach swoich użytkowników(-czek). Czy odważycie się zmierzyć z potęgą popkulturowej nostalgii?! Zapraszamy!
kurator: Tomasz Żaglewski
aranżacja: Anna Sarnowska, Paulina Płachecka
identyfikacja graficzna: Ida Piotrowska
producentka: Dorota Żaglewska_________________________
opisujemy
Wielobarwna grafika podzielona na cztery części. W lewym górnym rogu rysunkowy Game Boy, obok dwa otwarte czasopisma/komiksy. W lewym dolnym rogu kaseta VHS, w prawym biały napis: "Najntisy forever! Popkultura w Polsce lat 90.".
TEKST KURATORSKI
PROGRAM TOWARZYSZĄCY
Różnorodny program zawiera propozycje dla każdego: edukacyjne, społeczne, filmowe, jak i literackie. Poprzez wydarzenia towarzyszące chcemy ukazać wielość doświadczeń i wspomnień z tego okresu, uwzględniając wspólnotowe, jak i osobiste perspektywy. Spotkania poprowadzą naukowczynie i naukowcy, pasjonatki i pasjonaci oraz popularyzatorki i popularyzatorzy różnorodnych treści kultury lat 90.
Kapsuła czasu – Lekcje dla szkół
W ramach lekcji na wystawie uczniowie i uczennice szkół podstawowych i ponadpodstawowych spróbują „przenieść się w czasie” do lat 90. i poznać, jakiej muzyki słuchali i jakie filmy oglądali ich rodzice i dziadkowie. Zanurzą się w świecie analogowego sprzętu, raczkującego Internetu, którego symbolami stały się kaseta VHS i charakterystyczny dźwięk łączącego się modemu telefonicznego.
Pracując w grupach spróbują zastanowić się, co dziś, w czasach przesiąkniętych wirtualnością, włożyliby/włożyłyby do kapsuły czasu.
Zajęcia poprowadzą doświadczone edukatorki CK ZAMEK, a ich treści dostosowane będą do wieku uczestników i uczestniczek oraz wrażliwości grupy.
Cena lekcji: 150 zł + cena biletu wstępu na wystawę: 10 zł
Zamów lekcję: zwiedzanie@ckzamek.p
Koncepcja i realizacja: Dorota Żaglewska, Agata Miatkowska-Gołdyn, Magdalena DworakMróz, Maria Fenrych
Zwiedzanie z przewodniczką
Zwiedzanie z przewodnikiem/przewodniczką Istnieje możliwość indywidualnego zwiedzania wystawy „Najntisy forever! Popkultura w Polsce lat 90.” z przewodnikiem/przewodniczką. Standardowo zwiedzanie trwa około 60 minut i jest świetną alternatywą do audioprzewodników, w szczególności dla zorganizowanych grup.
Każdy uczestnik i każda uczestniczka zwiedzania musi posiadać bilet na wystawę (normalny, ulgowy lub grupowy, jeśli w grupie jest powyżej 15 osób). Poza biletami obowiązuje opłata za przewodnika. W zależności od grupy:
język polski: 150 zł
język angielski: 200 zł
Grupa może liczyć maksymalnie do 30 osób. Aby umówić zwiedzanie prosimy o e-mail: zwiedzanie@ckzamek.pl.