Październik w Zamku!
- TypPrzestrzeń miasta
- MiejsceCK ZAMEK
- Godzina g. 1.05
- Data 31.10.2024
Dokąd uciec przed nadchodzącym chłodem i szarymi odcieniami jesieni (bo wiemy, że zdarzą się też te niekolorowe dni)? Najlepiej, najbliżej do Centrum Kultury ZAMEK, gdzie u wejścia głównego przywita Cię powidok jeszcze zielonego lasu. To za sprawą ekspozycji „FOTOsynteza czułości”, na której obok zdjęć natury, pojawiają się także ciekawe konstrukcje – wywiedzione formą z lasu. Usłyszysz tu własne myśli, ale też i nasze inspiracje.
Ten leśny początek zwiastuje też nadchodzący szelest – ale spokojnie – to nie prognoza spadających liści – a szelest wydarzeń kulturalnych. Jakie nawyki kulturalne na jesień zbudują w nas literatura, kino, sztuka, muzyka i teatr? Sprawdź w naszym programie, jak spędzić trzecią, kalendarzową porę roku. Dołącz do naszych wydarzeń – może po raz pierwszy, może wielokrotny – a na najlepiej zostań tu na dłużej.
Masz niekiedy wrażenie, że Twoje życie i przygody, których doświadczasz to materiał na film – zwłaszcza reportaż, a nawet dokument? O tym jak kino wchłania codzienną rzeczywistość – możesz przekonać się podczas 28. Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA. Zobaczysz 40 pełnometrażowych filmów – w 4 dni, w 9 sekcjach tematycznych. Na naszych zamkowych ekranach pojawią się obrazy wymagające i wnikliwe, nie zawsze komfortowe. Jednak to właśnie one mogą obudzić w Tobie nowe myśli i inspiracje do zmian. A szukać ich możesz wśród filmów z Bliskiego Wschodu, zapisach górskich, ekranizacjach dźwiękowych czy eco doc. Perspektyw filmowych z pewnością nie zabraknie! Pamiętaj, że cały czas gramy też filmy repertuarowe i Kino bez barier.
Kącik zaczytanych
Bywa, a nawet jest (!) wybawicielką jesieni. Pozwala na wędrówki poza horyzont domowy, buduje nowe światy, przynosi wytchnienie, ale też wiedzę, która może i powinna niepokoić. Dobrze zgadujesz, że to literatura, a zamkowy zespół, który się w niej specjalizuje przygotował w październiku wiele propozycji. O kondycji literatury węgierskiej w Polsce porozmawiamy w dwóch odsłonach. 1 października przestrzeń Sceny Nowej wypełnią rozmowy o twórczości i biografii Sándora Máraiego. O przekładach węgierskiego mistrza opowie jego tłumaczka Irena Makarewicz w rozmowie z Kingą Piotrowiak-Junkiert (Czas wyjąć z półek „Księgę ziół”!). 29 października drugi raz spotkamy się z Kingą Piotrowiak-Junkiert i wspólnie powędrujemy uliczkami Budapesztu, ale też przez węgierską wieś. Pomarzymy o polach słonecznikowych, gorących źródłach w posłuchu muzyki ludowej dzięki jej książce „Węgry. W objęciach Dunaju”.
W sekcji poetycko-prozatorskiej spotkamy się z Elizą Kącką i Marcinem Baranem. Autorka „Wczoraj byłaś zła na zielono” w osobistej opowieści o życiu z córką – pokazuje jak wyglądają ich codzienności z perspektywy diagnozy o byciu w spektrum autyzmu. Tajemnice wewnętrznego życia człowieka zapisał w „Darni” Marcin Baran. W nowej książce poetyckiej autor staje się obserwatorem czasu, przemijania i rozpadu.
Jeszcze więcej spotkań literackich? Spójrz do kalendarza i na Zamek Czyta.
Sztuka i iluzje
Niemiecka okupacja z perspektywy architektury i życia codziennego w ustanowionym przez Niemców na początku wojny Warthegau (Kraju Warty). To kierunek narracji najnowszej zamkowej wystawy – „Iluzje wszechwładzy. Architektura i codzienność pod okupacją niemiecką”, którą od 19 października można oglądać w Sali Wystaw oraz historycznych przestrzeniach Zamku. Wystawę otwiera symboliczne zestawienie eksponatów. Tworzą je pozostałości zniszczonych przez Niemców budynków i pomników, nad którymi rozpościera się nazistowska mapa Warthegau. W przestrzeniach wystawy zobaczysz również plany, mapy, fotografie, dzieła sztuki oraz przedmioty codziennego użytku. Zwiedzaj samodzielnie lub z kuratorką i przewodni(cz)kami.
Kwestie architektoniczne pozostają także osią wystawy prac Romana Machowiaka, głównego powojennego aranżera Zamku. To właśnie on zaprojektował Salę Audiowizualną, długie ławy, czy też klatkę schodową prowadzącą na trzecie piętro z przepiękną balustradą. Więcej ciekawostek o projektach Machowiaka poznasz na wystawie w Holu Wielkim.
W październiku startuje także wystawa Barbary Cabaj – „jestem tym, czego dotykam” w ramach Rezydencji Artystycznych. Artystka tworzy autofikcjonalną narrację, opierając ją na wątkach zaczerpniętych z swojego życia, przekształcanych w refleksję na temat manipulowania własnym wizerunkiem i biografią. Motywem przewodnim serii obrazów rezydentki są różnego rodzaju metaforyczne portale. By lepiej poznać jej perspektywę, zapraszamy na spotkanie czytelnicze i autorskie oprowadzanie po wystawie.
Teatralne połączenia światów
„Fobia” to tytuł głośnego spektaklu szwedzkiego artysty i reżysera Markusa Öhrna oraz polskiego artysty wizualnego Karola Radziszewskiego. Połączenie dwóch różnych metod artystycznych, sprawiło, że podejmowany przez twórców temat nieheteronormatywnej historii Polski, stał się jeszcze bardziej widoczny, ostry. Dzięki współpracy z Pawilonem, spektakl będzie grany w Centrum Kultury ZAMEK już 8 października. Jednocześnie będzie to zapowiedź innego naszego spotkania z Karolem Radziszewskim i jego pracą, które nastąpi w przyszłym roku.
Dźwięki, które się nie kończą
Czy coś może koić jesienią bardziej niż muzyka? Pewnie znajdziesz kilka innych odpowiedzi, ale nastrój czy emocje potrafią najszybciej oswoić dźwięki. Możesz zacząć od rytmów jazzowych „Beautiful People” w wykonaniu zespołu Wojtek Mazolewski Quintet. „Muzyka naszych czasów” to kolejna propozycja – tym razem instrumentalna, wokalna i elektroniczna. Najmocniejszym antidotum na tęsknotę za ciepłymi miesiącami może okazać się Festiwal Ukraińska Wiosna, koncert Gordiya Starukha, grającego ukraińskie pieśni i muzykę elektroniczną, czy występ Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy. Jeśli wolisz łączyć muzykę z poezją i filmem – przyłącz się do spotkań z Uroruro.manufactura w ramach uroUTOPIA10th in memoriam Stanisława Franek Festival. Nie zabraknie też kolejnego JazZamku, w którym czeka nas spokojne przemierzanie zamglonych łąk z Karoliną Beimcik i jej nową płytą.
Muzyczne koło ratunkowe na październik? Złap tutaj.
Siła spotkania
„Pracuję w kulturze!”. Jeśli możesz tak o sobie powiedzieć, to znak, że program „Włącznika! Forum Kultury Użytecznej” jest właśnie dla Ciebie. Podczas dwudniowego spotkania osób pracujących w obszarze kultury, sztuki i edukacji, będziemy wymieniać się wiedzą i doświadczeniem. W tej edycji skupiamy się na warunkach, w jakich pracujemy. Jak możemy zmieniać, kreować środowisko pracy? Jeśli potrzebujesz usłyszeć odpowiedzi lub podzielić się swoimi pomysłami, dołącz do spotkania.
Wszystkie szczegóły znajdziesz tutaj.
Jesienią ryzyko depresji i smutku rośnie. Próbując wyprzedzić te czarne scenariusze, zachęcamy do uczestniczenia w zajęciach „Puść to”. Pod tym hasłem kryje się próba uwolnienia od stresu, napięć, negatywnych myśli – ale możesz też od-puścić to, co kryje się tylko w Tobie. Na warsztatach ruchowych z Antkiem Kurjatą poznasz techniki taneczne i choreograficzne, które odciążą Twoje ciało. Ćwiczenia odbywają się w grupie, w taki sposób, by doświadczyć siły wspólnoty, która nie budzi wstydu, ale pozwoli Ci poczuć swoją siłę.
Po cesarsku
Czy masz uzupełnione baterie w latarce? O tym, że ciemność przychodzi coraz wcześniej, przekonujemy się na własne oczy. Tym razem jednak celowo wywołamy mrok w Zamku, by móc zobaczyć jego zakamarki tylko przy świetle latarek. Takie zwiedzanie już 4 października o godzinie 20. Na kolejne spotkania wokół historii dawnej cesarskiej rezydencji zapraszamy w ramach zwiedzań rodzinnych i senioralnych. O terminach wycieczek z przewodnikiem po Zamku przeczytasz tutaj.
Senioralni
Zaczęliśmy od zaproszenia Was do leśnej, czułej przestrzeni. I zdania nie zmieniamy, ale rozszerzamy krąg wydarzeń. 9 października w ramach akcji Senioralni zapraszamy na wykład i warsztat o relacjach człowieka z przyrodą i najmniejszymi stworzeniami. Rytm malowniczych łąk, pól, bujnych lasów wypełni zamkową przestrzeń. Zachwyć się naturą!