Centrum Kultury Zamek

MITY PRZYLESKIE \ reż. Ewa Szumska \ Grupa Teatralna Nowi w Nowym \im. W. Deneki


Spektakl na podstawie książki „Tajemnice początku. Mity o stworzeniu świata"
Anny Onichimowskiej
polecany dla widzów od ok. 6 roku życia.

Przedstawienie będzie tłumaczone na język migowy tłumacz: Eunika Lech (Towarzystwo Osób Niesłyszących TON).

Z pozoru prosty w swej treści i formie spektakl to świetna lekcja dla Małych i Dużych uczy egalitaryzmu, empatii, odpowiedzialności za naturę i żywe stworzenia, a nadto jest uroczy, estetyczny, zabawny i pobudza wyobraźnię! To właśnie „Mity przyleskie" przedstawienie zrealizowane pod koniec ubiegłego roku przez grupę teatralną Nowi w Nowym im. W. Deneki, czyli uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przylesie” działającego w ramach Stowarzyszenia Na Tak. 

Jest to trzeci spektakl przygotowany przez tę grupę pod opieką Ewy Szumskiej w ramach zamkowego Teatru powszechnego. Po uroczym, pełnym baśniowej magii „Na wysypisku” oraz surrealistycznej opowieści o pragnieniach, myślach, emocjach zatytułowanej „Środek jest tam, gdzie jestem ja”, Szumska ze swoimi aktorami wcielili się w role antropologów kultury, by zgłębić sekret początku Wszystkiego.

„Sięgnęliśmy po Tajemnice początku mity o stworzeniu świata Anny Onichimowskiej. Zachwyceni pięknem opowieści różnych kultur, wybraliśmy mit Na Górze i Na Dole spisany na Wybrzeżu Kości Słoniowej przez kongijskiego poetę Tchicayę U Tam'si po to, by opowiedzieć własny, przyleski mit” – opowiada reżyserka.

Mity przyleskie konfrontują nas z wizją powstania świata, pochodzącą z obcej nam kultury. Ujęta jest ona w formie opisu działań spersonifikowanych sił i sfer. Aktorzy stają się zatem motorami przemian, co pozwala im na wykorzystanie swych osobowości, aby te przeciwne sobie pierwiastki (niebo - ziemia) były jasno rozróżnione na scenie. Spektakl jest miejscem, w którym mogą zaprezentować swoją charyzmę i ukrytą siłę” – czytamy w recenzji Michała S. Bochniarza na kulturapoznan.pl

Zajęcia teatralne w „Przylesiu” prowadzi od 2006 roku terapeutka Hanna Rynowiecka. Są one jednym ze sposobów oddziaływania na stan świadomości uczestników – poprzez stwarzanie możliwości wchodzenia w różnorodne role (często niedostępne w ich życiu codziennym) i tym samym ćwiczenie niepoznanego dotychczas repertuaru zachowań i gestów. Grupę tworzy około 10 osób, które wspólnie pracują nad przygotowaniem spektaklu teatralnego. Od 2016r. grupa współpracuje z Centrum Kultury Zamek, przygotowując kolejne spektakle w ramach projektu ‘Teatr powszechny” pod okiem Ewy Szumskiej, aktorki poznańskiego Teatru Polskiego, absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu oraz Studium Piosenkarskiego w Poznaniu. Szumska jest też wokalistką i laureatką XVII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Współpracowała z wieloma teatrami: alternatywnym Obok, Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Usta Usta, Montownia w Warszawie, Teatrem Nowym w Poznaniu. Od 2000 roku związana z poznańskim Teatrem Polskim, gdzie zagrała w kilkudziesięciu spektaklach. Ewa Szumska dwukrotnie otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Poznania dla młodych twórców, jest również laureatką rankingu Profesjonaliści Forbesa 2014 w kategorii Artysta.

Reżyseria: Ewa Szumska
Współpraca reżyserska: Hanna Rynowiecka
Światło, projekcje: Mariusz Adamski
Adaptacja tekstu: Ewa Szumska
Animacje: Rita Kaźmierczak, Jerzy Kaźmierczak
Opracowanie muzyczne: Adam Brzozowski, Wiesław Janicki
Maski: Karolina Szymkowiak
Obsada: Lidia Piskorska, Mariusz Józefiak, Mariusz Sztuba, Daniel Laskowski, Jarosław Kubiak, Piotr Roszak, Arkadiusz Żmijewski
Produkcja: Centrum Kultury ZAMEK z Poznaniu (premiera: listopad 2018 r.)

Spektakl zrealizowany i prezentowany w ramach „Teatru powszechnego” – autorskiego projektu performatywnego realizowanego przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu od 2016 r., złożonego z przedstawień tworzonych przez środowiska osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na stan zdrowia czy status społeczny.

Kup bilet BILET

Patroni medialni

Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy