ZAMEK Culture Centre

ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI #24 MADE IN SWEDEN. Spotkanie wokół książki Elisabeth Åsbrink „W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa”


Na zakończenie szwedzkiego cyklu rozmawiać będziemy o wyróżnionym w 2013 roku nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego reportażu „W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa” Elisabeth Åsbrink (tłumaczenie: Irena Kowadło-Przedmojska).
Książka (opowieść o przyjaźni Ingvara Kamprada, twórcy IKEA, zafascynowanego poglądami szwedzkich nazistów i Ottona Ullmanna, który wyjechał z Austrii tuż po anszlusie, gdy stało się jasne, że pozostanie w kraju jest zbyt ryzykowne) po mistrzowsku splata trzy dramaty – czytamy w laudacji.
„Pierwszy to misterium pasyjne rodzicielskiej miłości. Przez pięć lat rodzice Ottona piszą do syna setki listów, w których starają się ukryć narastającą wokół grozę. Drugi wątek to dramat zagubionego na szwedzkiej prowincji nastolatka, którego złośliwy los łączy przyjaźnią z lokalnym nazistą. Bohaterką trzeciego dramatu jest sama autorka. To jest jej gorzka rozprawa z mitem Szwecji lat 30., kraju równości, solidarności i postępu, gdzie kilkuset rasowo obcych uchodźców okazało się zagrożeniem dla społecznego ładu”.
Gościem specjalnym spotkania będzie Natalia Kołaczek – tłumaczka i lektorka języka szwedzkiego, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Skandynawistyki UAM w Poznaniu. Autorka książki „I cóż, że o Szwecji” (Wydawnictwo Poznańskie, 2017). Tłumaczyła m.in. książki Elisabeth Åsbrink, ostatnio w jej przekładzie ukazała się powieść „Porzucenie” (Wielka Litera, 2021).

-----
Okładka książki „W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa” Elisabeth Åsbrink przedstawia utrzymaną w kolorach sepii scenkę z centrum wielkiego miasta. Na pierwszym planie chłopiec karmiący gołębie.

Events

Date
Categories
Participants