ZAMEK Culture Centre

OBRAZY WRAŻLIWE. „Gej obywatel? Lesbijka obywatelka? Miasto, państwo, seksualność”

Ostatnio bardzo dużo słyszymy o jakiejś ideologii, za którą stoją jakieś litery, bo przecież nie ludzie. Może najwyższa pora, by się spotkać i porozmawiać o tym, czy geje i lesbijki oraz inne osoby o nienormatywnych seksualnościach mają prawo do korzystania z przestrzeni publicznej, czy ich w niej dostrzeżenie jest od razu równoznaczne z „propagowaniem jakiejś ideologii”, czy miasto pomaga w tym, by dokonywała się emancypacja osób o nietradycyjnych, nie-większościowych tożsamościach?

Te i inne pytania chcemy postawić w ramach dyskusji poprzedzającej projekcję pierwszego filmu w ramach cyklu „Obrazy wrażliwe. Awaria, znaczy działanie”. Naszymi gośćmi i gościnami będą aktywiści i aktywistki (którzy znają się na miejskich praktykach walki o równe prawa dla wszystkich), edukator seksualny (który na pewno wie, jaka jest różnica między seksualnością a seksualizacją) oraz artystka łącząca pracę z aktywnością polityczną i sztuką.

Uczestnicy i uczestniczki dyskusji: Zenek Jasyk (edukator, streetworker, Fundacja Salida), Aleksandra Kluczyk (pracownica seksualna, działaczka, feministka intersekcjonalna, współorganizatorka Pierwszego Marszu Równości w Białymstoku w 2019 roku), Marta Konarzewska (krytyczka literacka, teoretyczka queer, scenarzystka), Mateusz Sulwiński (prezes Stowarzyszenia Grupa STONEWALL).

Prowadzenie: Bartek Lis
socjolog (doktor nauk społecznych), animator kultury, edukator, kurator projektów społecznych. Autor książki „Gejowskie (nie)męskości”.


Matronat nad wydarzeniem objęła Kampania Przeciw Homofobii.

***
Nienormatywności – pochowane, pokryte, zepchnięte do zaułków, odczłowieczone – jak te literki, cyferki i bajki o ideologii. Seksualne pracownice i pracownicy, ciała nie-zwykłe, pragnienia i praktyki (zdaniem kogoś) nieobyczajne, skutkujące czasami tragedią, chorobą, która przecież jest zawiniona i niezasługująca na wsparcie państwa czy wspólnoty (innej niż odmieńcza)…

Spotkanie będzie Tłumaczone na Polski Język Migowy.

Po rozmowie zapraszamy na pokaz filmu
120 uderzeń serca”.

***Transmisja online: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu oraz Centrum Praktyk Edukacyjnych

Osobom z niepełnosprawnością wzroku zapewniamy asystę w poruszaniu się w przestrzeni CK ZAMEK oraz w dotarciu do budynku z najbliższego otoczenia. Osoba z CK Zamek będzie czekała przed wejściem na Dziedziniec Zamkowy pół godziny przed rozmową. Jeśli potrzebujesz wsparcia napisz: e.banaszek@ckzamek.pl

Regulamin przebywaniu w Zamku w związku z pandemią Covid-19: https://ckzamek.pl/media/files/regalamin_2020_ogolny_12fX2mb.pdf

Organizatorem cyklu jest Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu: Centrum Praktyk Edukacyjnych i Kino Pałacowe.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu
Kultura – Interwencje 2020”

Partnerzy: Fundacja Mili Ludzie, .wju
Patroni medialni: RMF Classic, Filmweb
Identyfikacja wizualna: Stwory Studio

Ilustracja utrzymana jest w dwóch kolorach: żółci i czerni. Dominuje ten drugi. W centralnej części znajdują się trzy dużych rozmiarów prostokąty. Ustawione są pionowo, przylegają do siebie dłuższymi bokami. Pierwszy i ostatni są identyczne – przedstawiają uproszczony kontur oka z żółtą źrenicą. Środkowy prostokąt – utrzymany w tej samej stylistyce i kolorystyce – również przedstawia kontur oka, ale z czarną błyskawicą. Nad tymi grafikami jest napisane: AWARIA, ZNACZY DZIAŁANIE. Natomiast po lewej stronie widnieje napis: OBRAZY WRAŻLIWE – dostępna kultura filmowa. W dolnej części ilustracji znajdują się symbole dostępnościowe oraz belka z logotypami.

Events

Date
Categories
Participants