ZAMEK Culture Centre

GRUDNIOWE SPOTKANIE ZAMKOWEGO KLUBU KSIĄŻKI \ „Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley”


Spotkanie o książce „Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley” Charlotty Gordon (Wydawnictwo Poznańskie); moderatorka rozmowy: Paulina Surniak, tłumaczka książki.

Nagrodzone prestiżową National Book Critics Circle Award „Buntowniczki” przedstawiają porywającą historię dwóch niezwykłych kobiet, Mary Shelley, autorki kultowego Frankensteina, oraz jej matki, Mary Wollstonecraft – angielskiej prekursorki feminizmu.
Obydwie zyskały sławę jako pisarki, pokochały błyskotliwych acz trudnych do zniesienia mężczyzn i wychowywały samotnie nieślubne dzieci. Obie żyły na wygnaniu, musiały walczyć o swoją pozycję na świecie, a przy tym przełamywały po kolei wszystkie możliwe konwencje – Wollstonecraft ganiała piratów po Skandynawii i pożeglowała do Paryża, by wziąć udział w Wielkiej Rewolucji, natomiast Shelley uciekła z domu łodzią rybacką z żonatym mężczyzną oraz stawiała czoła neapolitańskim bandytom.
A co być może najważniejsze – obydwie głosiły, że prawa i przywileje kobiet powinny być ważne dla wszystkich.
Na kartach tej niesamowitej i odkrywczej biografii spotykają się dwie wizjonerki, którym nie dane było się poznać, ale mimo to pozostawiły po sobie wspólne, ogromne dziedzictwo. Jako pisarki, myślicielki i kobiety.

PAULINA SURNIAK – redaktorka inicjująca w Wydawnictwie Poznańskim, wykładowczyni literatury angielskiej, tłumaczka. Absolwentka filologii angielskiej i Polskiej Szkoły Reportażu. Od 2007 roku prowadzi blog Miasto Książek, który trzykrotnie znalazł się w finale konkursu Blog Roku.

-----------------------------------------

Grafika przedstawia okładkę książki. Centalne miejsce zajmuje duży, różowy napis - Buntowniczki, oraz mniejszy- Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley. U góry, i na dole obrazu poziome wizerunki kobiet w sukniach charakterystycznych dla XIX w.

Events

Date
Categories
Participants