ZAMEK Culture Centre

LISTOPADOWE SPOTKANIE ZAMKOWEGO KLUBU KSIĄŻKI


Spotkanie o zbiorze opowiadań „Bogowie pokazują klaty” Billa Gastona;

moderator rozmowy: Krzysztof Majer

Ośmioletnia wychowanka szkółki niedzielnej drży na myśl, że Jezus żyje i może kryć się w najzwyklejszych przedmiotach. Kierowniczka oddziału bankowego po każdym orgazmie zapada w niepokojący sen, pełen osobliwych wizji. Początkujący poeta bez centa przy duszy nęka zajadłymi wierszami nieuczciwego sprzedawcę samochodów. Odrzucony kochanek po dwóch dekadach odnajduje dawną partnerkę na drugim brzegu kontynentu, by wręczyć jej nietypowy prezent.
W dziewiętnastu opowiadaniach – wybranych specjalnie dla polskiego czytelnika – Gaston sprawnie miesza rejestry i garściami czerpie z różnych tradycji: gotyku amerykańskiego południa, realizmu spod znaku Alice Munro czy minimalizmu Raymonda Carvera.
W tych przesyconych dziwacznym humorem, pozornie lekkich i błyskotliwych opowieściach czyha niejedna pułapka. Zagubieni bohaterowie po omacku szukają odpowiedzi na fundamentalne pytania. Bywają samotni, niezrozumiani, uparci, czasem absurdalni. W swojej groteskowości są jednak przejmująco ludzcy, a nawet niebezpiecznie znajomi.
Bill Gaston pisze z kpiną i serio, hiperrealistycznie i zarazem wybitnie niepoważnie. Paćka i rysuje precyzyjnie. Ostro, bezpardonowo wchodzi w układy rodzinne, relacje społeczne, choroby, życie literackie i świat przyrody. Prześlizguje się pomiędzy tematami, łącząc je w zaskakujące teksty. Umacnia i rozbija etos mieszczański, wyszydza ambicje swych bohaterów, wdziera się w ich marzenia i jednocześnie traktuje ich z najwyższą czułością.

BILL GASTON – kanadyjski prozaik, związany z miastem Victoria w Kolumbii Brytyjskiej; wieloletni wykładowca twórczego pisania na tamtejszym uniwersytecie. Autor m.in. siedmiu zbiorów opowiadań (np. Gargoyles, Mount Appetite czy Sex Is Red), siedmiu powieści (w tym opublikowanego w Polsce Kamerzysty) oraz dwóch książek wspomnieniowych. Nominowany do najważniejszych kanadyjskich nagród, takich jak Governor General’s Award czy Giller Prize, dwukrotny zdobywca Victoria Butler Book Prize, uhonorowany również za całokształt twórczości nagrodą im. Timothy’ego Findleya. Jego krótka proza ukazywała się wielokrotnie w wydawanym corocznie zbiorze Best Canadian Stories. Obecnie mieszka na wyspie Gabriola, gdzie cały swój czas może poświęcać pisaniu.

KRZYSZTOF MAJER – tłumacz literatury pięknej z jęz. angielskiego; adiunkt w Zakładzie Literatury Amerykańskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Przekładał m.in. Allena Ginsberga, Jacka Kerouaca, Patricka deWitta, Michaela Herra i Michaela Chabona; jest dwukrotnym zdobywcą nagrody „Literatury na Świecie” za przekład „Listów” Ginsberga (2015) i „Depesz” Herra (2017). Ostatnio przetłumaczył (wspólnie z Kają Gucio) opowiadania Billa Gastona „Bogowie pokazują klaty” (Wydawnictwo Marginesy)

___________________________

Na zdjęciu znajduje się książka postawiona na drewnianym blacie. Tłem dla niej są zielone liście. Na okładce umieszczono zdjęcie lasu iglastego z lotu ptaka. Są na nim także napisy: „Bogowie pokazują klaty. Bill Gaston. Marginesy. Przełożyli Krzysztof Majer, Kaja Gucio”.

Events

Date
Categories
Participants