Centrum Kultury Zamek

TRILLME FESTIVAL / koncert festiwalowy

CHÓR DZIECIĘCY DOBRI HRISTOV, Varna, Bułgaria
Bilyana Eneva – fortepian
Galina Stanisheva – dyrygent

Program

1.    Young girl’s – Dobri Hristov
2.    Slana padna, Gane – Dobri Hristov
3.    Brala moma – Stefan Mutafchiev
4.    Ana Marzelana – Georgi Dimitrov
5.    Baba Yaga – Milko Kolarov
6.    Oi, ela mi Veliche – Georgi Andreev
7.    Kyrie from Nidaros Jass Mass – Bob Chilcott
8.    Agnus Dei – Ivo Antognini     
9.    Angel – Sergei Rachmaninov
10.    Elijah  Rock – arr. Rollo Dil Worth         
11.    Clap Yo’  Hands – George Gershwin, arr. Pete King   


Chór Dziecięcy Dobri Hristov z Warny został powołany do życia w latach 1952-1953 przez wybitnego pedagoga muzycznego Veselina Iwanowa. Dyrygenci D.Resnenski, L.Dushek (pod którego kierownictwem zespół wygrał jedną z pierwszych nagród w Arezzo we Włoszech), Tz. Petrova, Iv. Dimitrova, Z. Milkova, I. Kolarova naznaczyli swą osobowością 64-letnią artystyczną drogę zespołu. Od 2016 roku Chórem dyryguje Galina Stanisheva. Pianistką i chórmistrzynią jest Bilyana Eneva.
W chórze śpiewają dzieci w wieku od 6 do 18 roku życia. Kształcenie muzyczne młodszej grupy chóralnej  (dzieci w wieku 6-10 lat) opiera się na nauce teorii, śpiewu solowego i chóralnego. Ich repertuar tworzą kanony oraz dziecięca literatura chóralna, jedno- i dwugłosowa.
Reprezentacyjna grupa Chóru Dziecięcego Dobri Hristov (10-18 lat), uzyskawszy staranne szlify muzyczne, wykonuje utwory zróżnicowane stylistycznie, pochodzące z różnych epok. twórców rodzimych i zachodnioeuropejskich.
W repertuarze chóru znajdują się pieśni chóralne bułgarskich kompozytorów, takich jak: D. Hristov, F. Kutev, N. Stoykov, N. Kaufman, K. Iliev, St. Mutafchiev, P. Luyndev, M. Kolarov i in. Program koncertowy chóru zawiera też utwory takich twórców jak: G.P. Pergolesi, Monteverdi, J.S. Bach, W.A. Mozart, F. Mendelssohn, Gliere, Kodaly, Ligeti, Poulenc etc.
Chór Dobri Hristov często występuje wraz z Chórem Chłopięcym i Chórem Dziewczęcym miasta Warna, z orkiestrą symfoniczną z National School of Arts "D. Hristov " i orkiestrą "Symphonieta ", a także bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Varna Summer ".
Chór uczestniczy w regionalnych i krajowych festiwalach, jest zdobywcą dyplomów w licznych międzynarodowych festiwalach: Neerpelt w Belgii, Belford we Francji, Montreaux  w Szwajcarii, Nan-le-Pen  we Francji, Arezzo we Włoszech, Ohrid w Macedonii, Praga w Czechach, Wolfenbuttel w Niemczech, Riva del Garda we Włoszech, i wielu innych.


CHÓR DZIEWCZĘCY POZNAŃSKIEJ SZKOŁY CHÓRALNEJ JERZEGO KURCZEWSKIEGO, Poznań, Polska
Łukasz Matusik – fortepian
Laura Stieler – dyrygent

Program

1.    Wade in the water – negro spiritual
2.    Salve Regina – Miklos Kocsár
3.    Watane – Mark Sirett
4.    Ptak – Romuald Twardowski
5.    Służyłem ja Tobie – arr. Włodzimierz Sołtysik
6.    The Choral Flourish – Linda Spevacek
7.    Libertango – Astor Piazolla, arr.Oscar Escalada
8.    Clap a yo Hand – George Gershwin
9.    Puttin’ on the Ritz – arr. Irving Berlin

Poznańska Szkoła Chóralna jest jedyną w Polsce, sprofilowaną wokalnie szkołą muzyczną. Swoją historią sięga roku 1957. Przez 50 lat była szkołą męską, ale od 2006 roku kształcą się tu również dziewczęta.
Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego powstał w 2008 roku. Dziś skupia ponad pięćdziesiąt dziewcząt w wieku od 10 do 14 lat. Zespół rozwija się artystycznie i społecznie, działając w obszarze szeroko pojętej kultury muzycznej. Bierze udział w festiwalach, spektaklach operowych, projektach artystycznych wyższych uczelni oraz seminariach chórmistrzowskich.

Od 2010 roku Chór Dziewczęcy PSChJK bierze udział w konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, zdobywając w nich główne nagrody. Ostatnie sukcesy chóru to:
Złoty Anioł w IV Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych (2013),
Złoty Dyplom oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie muzyki dawnej – II Warszawska Wiosna Chóralna (2013), Złoty Dyplom (główna nagroda) oraz wyróżnienie dla najlepszego dyrygenta – II Gdański Międzynarodowy Festiwal Chóralny (2013), Złoty Dyplom oraz Nagroda Specjalna - VI Ogólnopolski Konkurs Chóralny Ars Liturgica (Gniezno 2014), Złoty Puchar (Główna Nagroda) oraz Puchar dla Najlepszego Dyrygenta – XXVI Międzynarodowy Konkurs Chóralny w Weronie, Włochy (2015).

Chór brał udział w festiwalach takich, jak Sierakowska Wiosna Klasyków (2011, 2013), A Cappella Poznań Festival (2011), Międzynarodowy Festiwal Chórów Chłopięcych w Poznaniu (2014), Międzynarodowy Festiwal Chórów Dziewczęcych w Poznaniu (2014. 2016).

Nagrania płytowe: „Czy to szczotka, czy to jeż?”- piosenki dla dzieci Jerzego Wasowskiego (2010), „Ponad czasem, ponad ziemią”- renesansowe madrygały i współczesna muzyka sakralna (2012), „Kantyczka… Polskie kolędy i pastorałki” (2015).
Od września 2017 r. Chórem Dziewczęcym Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego kieruje Laura Stieler.


CHÓR DZIECIĘCY GIOIA DI CANTARE, Toruń, Polska

Julia Kubacka – fortepian
Renata Szerafin-Wójtowicz – dyrygent

Program

1.    Ubi caritas – Łukasz Urbaniak          
2.    Ponetemente – Lorenzo Donati        
3.    Miserere – Piotr Jańczak        
4.    Acclamatio – Damijan Moćnik         
5.    Can you hear me? – Bob Chilcott        
6.    Watane – Mark Sirett         

Chór powstał w 1994 r. Zespół wykonuje głównie utwory świeckie i religijne kompozytorów współczesnych, wzbogacając swój repertuar utworami wcześniejszych epok oraz pieśniami inspirowanymi folklorem. W swoim dorobku ma prawykonania utworów młodych toruńskich kompozytorów. Wykonywał również dzieła wokalno-instrumentalne np. Stabat Mater” G. Pergolesiego, Mszę dzieciecą M. Matuszewskiego czy Sen nocy letniej F. Mendelssohna, współpracując m.in. z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną.
Gioia di Cantare brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach oraz konkursach zdobywając w nich główne nagrody. Chór miał również przyjemność zaprezentowania się w takich niezwykłych miejscach jak Zamek Królewski w Warszawie, Bazylika św. Piotra w Rzymie, Szkoła Polska przy Ambasadzie Polskiej w Paryżu. Ponadto odwiedził włoskie miasta Florencję i Wenecję, śpiewał w Austrii, Bułgarii, Czechach, Szwajcarii, Grecji i na Litwie. Chór zaśpiewał też podczas audiencji u papieża Jana Pawła II. W 2010 r. zespół dokonał nagrania płyty CD z repertuarem kolędowym.
W ostatnich latach Gioia di Cantare brał udział następujących konkursach i festiwalach zdobywając w nich: Grand Prix na III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Pasyjnej w Szczecinie, 2016; Złoty Dyplom i I Miejsce w kat. muzyka sakralna, Złoty Dyplom Excellent i I Miejsce w kat. muzyka ludowa oraz Złoty Dyplom w kat. muzyka katalońska na VI Międzynarodowym Konkursie „Canco Mediterrania”, Lloret de Mar i Barcelona/Hiszpania, 2016;
Złoty Dyplom i Nagroda Specjalna na Ogólnopolskim Konkursie Pasyjnym, Bydgoszcz, 2017; Złoty Dyplom, Nagroda za Najlepsze Wykonanie Kompozycji Feliksa Nowowiejskiego, Nagroda za Najlepsze wykonanie Utworu Muzyki Dawnej, Nagroda dla Najlepszego Dyrygenta na XVI Miedzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej, Barczewo, 2017; Złoty Dyplom i Puchar Marszałka Województwa oraz Nagroda dla Najlepszego Dyrygenta na XIII Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie; Złoty Dyplom na XV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Riva del Garda we Włoszech, 2018.
Chór prowadzi Renata Szerafin-Wójtowicz.


Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy