Centrum Kultury Zamek

FESTIWAL FABUŁY 2018 \ DZIEŃ 4.


g. 13
KANON OD NOWA: „
LALKA” BOLESŁAWA PRUSA – WYKŁAD DR HAB. AGNIESZKI GAJEWSKIEJ
Sala Kinowa

Agnieszka Gajewska – literaturoznawczyni, feministka, znawczyni twórczości Stanisława Lema – spojrzy na arcydzieło Bolesława Prusa jak na pokusę i wyzwanie. Zastanowi się nad bohaterem i bohaterką polskiego kanonu oraz stosunkiem do nich czytelniczki i czytelnika dawniej i dziś. Jak to się stało, że jedną z najważniejszych, najbardziej złożonych i uniwersalnych fabuł o miłości w naszej literaturze napisał powściągliwy, precyzyjny realista?


g. 14.45
FF W KINIE

„KONGRES”, reż. Ari Folman, Belgia, Francja, Luksemburg, Niemcy, Polska, Izrael, 2013, 122'
Sala Kinowa / bilety: 10 zł

Scenariusz filmu powstał na motywach „Kongresu futurologicznego” (1971) – jednej z najpopularniejszych książek Stanisława Lema. „Zależało mi na tym, żeby zabrać widza w taką samą dziką podróż, w jaką Lem wysłał mnie przed laty jako czytelnika” – mówił Ari Folman, reżyser „Kongresu”, który zdobył uznanie na świecie jako autor „Walca z Baszirem”. „Lem w tekstach pisanych od lat 60. przewidział wszystko to, bez czego dziś nie wyobrażamy sobie życia: internet i rzeczywistość wirtualną, iPady i czytniki książek, szaleństwo farmakologiczne, manipulacje genetyczne i komputerowe gry”. „Kongres” – połączenie filmu fabularnego i animacji – jest pełen pomysłów ukazujących w krzywym zwierciadle świat nieograniczonych możliwości technologicznych, które już wkrótce mogą wyznaczyć granice naszej wolności i dyktować pragnienia.


g. 17
JAKA PIĘKNA ILUZJA”
Gość: MAGDALENA TULLI

Prowadzenie: Jarosław Borowiec
Scena Nowa

Magdalena Tulli jest klasą sama dla siebie. Jej powieści – te pierwsze: „Sny i kamienie” oraz „W czerwieni”, i te najnowsze: Włoskie szpilki” i „Szum”napisane są językiem najwyższej artystycznej próby. To literatura – jak piszą krytycy – „nie do przecenienia”. Pisarka nie boi się przy tym tematów trudnych i ważnych, o których pisze poruszająco i bez uproszczeń. Tytuły rozdziałów książki „Jaka piękna iluzja”, zawierającej rozmowy z Justyną Dąbrowską, dobrze to oddają, na przykład: „O wychowaniu dzieci”, „O szukaniu zawodu”, „O muzyce”, „O smutku i gniewie”, „O wolności”, „O przemocy”, „Uchodźcy. O liczeniu na cud”, „O miłości”

 

g. 18.30
LEM!
Goście:
AGNIESZKA GAJEWSKA, WOJCIECH ORLIŃSKI
Prowadzenie: Marcin Bronhard
Sala Wielka

Śmierć pisarza nie może być przeszkodą w obecności na Festiwalu Fabuły. A powodów, by o Stanisławie Lemie pamiętać, jest aż nadto. Nie chodzi tylko o powieści i eseje mistrza fabuły (wciąż wznawiane i uważnie czytane, również przez współczesnych pisarzy). Doczekaliśmy się wreszcie biografii pisarza pióra Wojciecha Orlińskiego, solennej i solidnie udokumentowanej. Książka Agnieszki Gajewskiej, literaturoznawczyni z UAM, pokazuje natomiast, że Lem nie tylko mądrze i zabawnie poruszał naszą wyobraźnię, celnie pytał o przyszłość, ale miał też wiele do powiedzenia o historii.

 

g. 20
PODRÓŻUJĄC DO INDII

Gość: WOJCIECH JAGIELSKI

Prowadzenie: Marcin Jaworski
Sala Wielka

Reportaże, korespondencje i komentarze Wojciecha Jagielskiego powinny być punktem odniesienia dla czytelników współczesnej literatury faktu. Jego pisarstwo cechuje mistrzostwo w dziennikarskim rzemiośle, budowana przez lata kompetencja i erudycja, mądra empatia wobec bohaterów, świadomość własnych ograniczeń… Najnowsza książka „Na wschód od zachodu” jest wyjątkowa na tle poprzednich publikacji. To powrót do Indii śladami pierwszej podróży z lat 80. z żoną, Grażyną Jagielską, indolożką (która jest autorką ostatniego rozdziału) oraz wielu kolejnych wypraw w ten rejon świata. To również historia wędrówek wielkim szlakiem hipisów wyznaczonym w połowie lat 60. „Na wschód od zachodu” jest wreszcie opowieścią nie tylko o Indiach, ale także o Pakistanie, Iranie, Afganistanie, Nepalu.

g. 22
REZYDENCI W REZYDENCJI: NOCNE CZYTANIE FRAGMENTÓW POWIEŚCI AZEMA DELIU
Goście: AZEM DELIU, DOROTA HORODYSKA
Galeria Fotografii pf

Azem Deliu – tegoroczny rezydent CK ZAMEK – jest młodym pisarzem z Kosowa, którego debiut prozatorski „Nielegalny pocałunek” odniósł w jego kraju ogromny sukces.
„Antyutopia Deliu – pisze tłumaczka, Dorota Horodyska – wykracza poza bałkański kontekst i nabiera cech uniwersalnych. To książka o uwięzieniu w totalitarnym systemie, o władzy, która sprawuje pełną kontrolę nad naszym życiem, o wszechobecnym państwie narzucającym jedynie słuszną moralność. Kiedy sytuacja wydaje się bez wyjścia, jedyną obroną przed absurdem jest uświadomienie sobie absurdu. Warto zapamiętać nazwisko Azema Deliu z Kosowa. Ten dwudziestodwuletni Albańczyk mówi także o nas. I do nas”.


Więcej o gościach Festiwalu tutaj

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy