Centrum Kultury Zamek

FESTIWAL FABUŁY 2018 \ DZIEŃ 2.


g. 10.30–12.30
REWOLUCJE I UTOPIE – SEMINARIUM KRYTYCZNE KOŁA LITERATURY NOWEJ UAM
Scena Nowa

W debacie publicznej pojawiają się coraz liczniejsze głosy, które dowartościowują literaturę. Retoryka tych wypowiedzi jest podobna: słyszymy, że George Orwell, pisząc „Rok 1984”, stworzył uniwersalną antyutopię, a nie polityczną instrukcję obsługi; że Margaret Atwood pisała „Opowieść podręcznej”, tworząc wieloznaczną dystopię, nie manifest światopoglądowy etc. Wspólnym mianownikiem wszystkich tych głosów jest odwoływanie się do literackich fabuł jako opisów negatywnych aspektów rzeczywistości. Podzielając przekonanie, że literatura dostarcza nam języki do objaśniania i obmyślania rzeczywistości, chcielibyśmy sprawdzić, czy możliwe jest zrobienie kroku dalej – przejść od opisów negatywnych ku projektom pozytywnym, znaleźć ścieżki wyjścia ze status quo: pomysłów na rewolucję i propozycji utopii. Tych odmiennych fabuł szukać będziemy u pisarzy i pisarek współczesnych, m.in.: Anny Cieplak, Marcina Kołodziejczyka, Ignacego Karpowicza, Szczepana Twardocha, Małgorzaty Halber.

g. 13
KANON OD NOWA: SIENKIEWICZ – WYKŁAD PROF. RYSZARDA KOZIOŁKA
Sala Kinowa

Profesor Ryszard Koziołek, wybitny literaturoznawca z Uniwersytetu Śląskiego, w znakomitej książce „Ciała Sienkiewicza”, której drugie, poszerzone wydanie niedawno trafiło do księgarń, zaproponował nową lekturę najchętniej kupowanego i czytanego polskiego pisarza. Autor „Trylogii” pozostaje w jego odczytaniu pisarzem kanonicznym, współtwórcą polskiej mitologii, którego czytać trzeba. Ale trzeba czytać inaczej, korzystając ze współczesnej wiedzy humanistycznej i z dzisiejszą wrażliwością, bo Sienkiewicz jest dla nas ważny i bliski nam także w tym, czego nie umieliśmy albo nie chcieliśmy wyczytać z jego książek.

g. 14.45
FF W KINIE

„FERDYDURKE”, reż. M. Wojtyszko, Polska, 1985, 127' (Teatr Telewizji)
Sala Kinowa / bilety: 10 zł

Spektakl – adaptacja głośnej powieści Witolda Gombrowicza z 1937 roku – znalazł się w Złotej Setce Teatru Telewizji. Zagrali w nim m.in. Jan Peszek (Ja, Józio, Bohater), Jerzy Bińczycki (Pimko), Jerzy Radziwiłowicz (Miętus) i Jan Frycz (Syfon). „To zdumiewające, jak fabuła, wcale nie tak znów bogata w dialogi, okazała się nośna dramaturgicznie, zdarzeniowo; jak narracja dała się przekształcić w akcję” – podkreślano w recenzji po premierze. „Prócz filozofii związków i zależności międzyludzkich, fascynuje w tym spektaklu witalność językowa” – zauważali recenzenci, dodając: „Niesamowita jest ta polszczyzna, jej precyzja, nonszalancja, liryzm i humor”. Lektura obowiązkowa!

 

g. 17
POZA HISTORIĄ – LATA 90. W PROZIE

Goście: ANNA CIEPLAK, WERONIKA GOGOLA, PAWEŁ SOŁTYS
Prowadzenie: Przemysław Czapliński
Sala Wielka

Dzisiejsi trzydziestolatkowie i czterdziestolatkowie w latach 90. wchodzili w dorosłość, dla nich wielka historia transformacji ustrojowej jest zaledwie tłem dla osobistej opowieści o inicjacji, o wchodzeniu w dorosłe życie. Przełom wieków to dla gości spotkania czas budowania prywatnych mitologii. Wracają do niego z melancholią, a nawet sentymentalnie, z dystansem, ale krytycznie. Trzy głosy o dojrzewaniu, pierwszych doświadczeniach, do których powrót pozwala nam lepiej zrozumieć siebie dzisiaj.

 

g. 19
CZUŁE POŻEGNANIA

Gość: MARCIN WICHA

Prowadzenie: Piotr Śliwiński

Sala Wielka


Dwie książki Marcina Wichy: „Jak przestałem kochać design” oraz Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (Paszport „Polityki” 2018) można czytać między innymi jako dylogię o żałobie. To pozbawione łzawego sentymentalizmu, często dowcipne opowieści o dojrzałym pożegnaniu rodziców, o mierzeniu się ze śmiercią, które nie zamykają w żalu, ale otwierają na życie – to, które minęło i to, które trwa. Historie te snuje nie tylko syn, ale też ojciec i mąż, grafik i rysownik, felietonista i autor książek dla dzieci, warszawiak i Europejczyk. Te wszystkie oraz wiele innych ról, punktów widzenia, rejestrów polszczyzny można odnaleźć w prozie Wichy, która okazuje się również krytyczną opowieścią o historii PRL-u i III RP oraz o ewolucji naszego smaku.

Więcej o gościach Festiwalu tutaj

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy