Centrum Kultury Zamek

FESTIWAL FABUŁY 2018 \ DZIEŃ 1.


g. 17
TRANSFORMACJA – PANEL
Goście:
OLGA DRENDA, JAN SOWA, MAGDA SZCZEŚNIAK
Prowadzenie: Joanna Bednarek
Scena Nowa

Panel poświęcony transformacji ustrojowej z udziałem trojga autorów ważnych i dyskutowanych książek. To spotkanie z autorami omawiającymi długą dekadę, czyli lata 90. w Polsce, a także znaczenie dla kształtowania się współczesnej tożsamości w wielu jej aspektach – od estetycznego, przez obyczajowy, na gospodarczym i politycznym skończywszy. „Najntisy”, jak się z ironią pisze o ostatnim dziesięcioleciu XX wieku, zostały wreszcie wszechstronnie opisane przez humanistów. Publikacje im poświęcone są nie tylko solidnie udokumentowane naukowo, ale i świetnie zilustrowane. Żeby zrozumieć III RP i jej dzisiejszy kształt, trzeba powrócić do początków, mitów, pierwszych rozczarowań i wciąż niespełnionych nadziei.

g. 19.30
KONCERT –
ESEJ NA GŁOS I KONTRABAS. DROGA WYJŚCIA – DROGA WEJŚCIA. NOCNE MIASTO. ŻYCIE I ŚMIERĆ WILLIAMA S. BURROUGHSA
Wykonawcy: TADEUSZ SŁAWEK
– teksty, głos
BOGDAN MIZERSKI – muzyka, kontrabas, elektronika
JOANNA KŚCIUCZYK-JĘDRUSIK – sopran
BESTREMY DUO: BOŻENA MIZERSKA – harfa, FRYDERYK MIZERSKI – puzon
Sala Wielka

Dorobek prof. Tadeusza Sławka – laureata Poznańskiej Nagrody Literackiej 2017 – jest różnorodny: eseistyka, poezja, przekłady, teoria literatury; działalność akademicka i społeczna – a zarazem spojony przez jego unikatową charyzmę. Od lat 70. prof. Sławek współpracuje i koncertuje z kompozytorem i kontrabasistą Bogdanem Mizerskim, tworząc „esej na głos i kontrabas” – unikalną formę literacko-muzyczną, która nawiązuje do doświadczeń ruchu beat generation, jazz poetry i dokonań zespołu The Doors.
Na FF usłyszymy i zobaczymy koncert opowiadający historię Williama Burroughsa – jednej z najbardziej wpływowych i kontrowersyjnych postaci w amerykańskiej kulturze XX wieku. „Staramy się – piszą artyści – wczuć w świat wykreowany przez pisarza. Niełatwe i ryzykowne to zadanie, zważywszy, że jest to świat, w którym
«słowo skoczy na ciebie jak lampart z żelaznymi szponami, odetnie ci palce rąk i nóg niczym oportunistyczny krab ziemny…» („Nagi lunch”, tłum. E. Arden)”.


Więcej o gościach Festiwalu tutaj

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy