Centrum Kultury Zamek

TERESA MIRGA\i KAŁE BAŁA\Polska


Kałe Bała
to zespół ze Spiszu, z miejscowości Czarna Góra, który kultywuje tradycje muzyczne Romów Karpackich, zwanych też Bergitka Roma. Na tereny Karpat przybywali oni z południa i południowego wschodu od początku XV wieku, a osiadły tryb życia zaczęli prowadzić najwcześniej ze wszystkich polskich Romów, bo już w XVIII wieku.

Przez trzy stulecia cygańskie opowieści, poezja, pieśni i tańce nabierały na Spiszu własnego kolorytu. Dlatego też twórczość Kałe Bały jest wyjątkowa. W ich repertuarze znajdziemy pieśni zasłyszane od najstarszych lokalnych śpiewaków, ale także własne kompozycje, inspirowane często folklorem z sąsiedniej Słowacji czy Węgier.

Liderką zespołu jest Teresa Mirga, poetka i pieśniarka, która podkreśla, że według romskiej wizji świata to właśnie muzyka najlepiej pozwala wyrazić dobro i zło, których doświadczamy w życiu. Już jako kilkuletnie dziecko z zapartym tchem słuchała śpiewów najstarszych Romów, a potem powtarzała je przed swoją pierwszą wierną publicznością, czyli przyrodą. Zapewne wtedy właśnie w śpiewie Teresy Mirgi zakorzeniło się mistyczne piękno cygańskich pieśni, którego publiczność doświadcza podczas koncertów Kałe Bały oraz podczas licznych koncertów solowych. Teresa Mirga prowadzi również warsztaty pieśni cygańskich i rozpowszechnia dziedzictwo kultury romskiej.

Teresa Mirga śpiew, gitara klasyczna
Piotr Hortmanowicz
gitara flamenco
Maciek Rybka
akordeon
Jacek Kacica cajon, dzban, śpiew

Kup bilet BILET

Wydarzenia

Data
Kategorie
Uczestnicy